To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Muzyczny Krokus zakwita jesienią

Muzyczny Krokus zakwita jesienią

Przed nami kolejna edycja wspaniałego wydarzenia muzycznego, odbywającego się w Jeleniej Górze, czyli XVII Krokus Jazz Festiwal im. Tadeusza „Errolla” Kosińskiego. Tegoroczne święto jazzu, organizowane przez Jeleniogórskie Centrum Kultury, trwać będzie od 19 do 21 października. W programie koncertowy maraton, konkurs "Powiew Młodego Jazzu" oraz seria wydarzeń towarzyszących - wystawa fotografii "World Jazz Photo" w galerii Korytarz JCK, przegląd "Krokusik" w MDK Muflon oraz warsztaty jazzowe w jeleniogórskich szkołach.

Cieszące się zawsze wielkim zainteresowaniem, wieczorne koncerty festiwalowych gwiazd, już od piątku 19 października. Tego dnia, o godz. 20.00 w sali widowiskowej JCK wystąpi polsko-norweska formacja Maciej Obara Quartet. Wspólnie ze świetnym saksofonistą rodem z Jeleniej Góry wystąpią: Dominik Wania (fortepian), Max Mucha (kontrabas) i Gard Nilssen (perkusja).
Tego samego wieczoru, o 22.00 w Klubie Kwadrat zagra Vibe Quartet.

W sobotę, 20 października, serię koncertowych wydarzeń rozpoczną przesłuchania konkursu "Powiew Młodego Jazzu" (od godz. 12.00). O godz. 20.00 na głównej scenie zagra Ambrose Akinmusire Quartet ze Stanów Zjednoczonych. Zespół wystąpi w składzie Ambrose Akinmusire (trąbka), Harris Raghavan (kontrabas), Justin Brown (perkusja), Samuel Harris (fortepian).
O 22.00 na klubowej scenie zagra natomiast niemiecko-amerykański zespół Ludwig Nuss/ John Goldsby/ Benyamin Nuss.

W niedzielę, 21 października, w samo południe rozpocznie się druga seria przesłuchań konkursowych "Powiewu Młodego Jazzu".
O 20.00 gala festiwalu z ceremonią rozdania nagród oraz koncertem Q YA VY. Na estradzie: Mateusz „Q-rek” Kurek (gitara), Jacek Rodziewicz (saksofon barytonowy), Maciej Sikała (saksofon tenorowy), Bartek Staszkiewicz (instrumenty klawiszowe), Filip Torres (gitara basowa), Tomek Torres (perkusja), José Torres (instrumenty perkusyjne).

Q YA VY to zespół z wizją, którego siłą jest – poza kunsztem tworzących go muzyków – wielopokoleniowość. Wszyscy razem proponują słuchaczowi porcję muzyki utrzymanej w tradycji pobudzającego jazz-rocka z mocnym i wyraźnym elementem latynoskim oraz z dbałością o dyscyplinę wykonawczą. Słowem: grają jazz, ale taki, którego słucha się bez snobizmu i dla czystej przyjemności, imponujący panowaniem nad formą utworów i dyscypliną solistów. Ze względu na ich różnorodne doświadczenia i historie, muzyka zespołu „Q YA VY” łączy wiele stylistyk. Rozbrzmiewają w niej dźwięki, barwy i emocje z każdego rodzaju muzyki. Znakomicie pracująca sekcja daje bazę do zapuszczania się w najróżniejsze obszary muzyczne. To, co wspólne, spójne i co ją określa - to połączenie „przybrudzonego” brzmienia („crunch’owa” gitara z ekspresyjnym barytonem i tenorem) z „latynoskim temperamentem” energetycznej sekcji oraz jazzowym otwarciem na całkowicie swobodną improwizację. Zapowiada się zjawiskowy wieczór.
Na finał klubowego grania, w niedzielę o 22.00 w Kwadracie zagra Patrycjusz Gruszecki Trio.

Na otwarte dla publiczności konkursowe koncerty „Powiewu Młodego Jazzu" wstęp wolny. Bilety na wieczorne koncerty w sali widowiskowej JCK i Klubie Kwadrat do nabycia w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach 13.00 - 18.00 oraz na 2 godziny przed wydarzeniem. 

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na wieczorne koncerty gwiazd tegorocznego festiwalu Krokus Jazz. Informacja, jak można je zdobyć w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 9 października 2018 r. Zapraszamy!  

Krokus Jazz Festiwal 2018.jpg