Festiwal rozpocznie 1 września „Msza Kreolska” Ariela Ramireza. Dzieło powstało 30 lat temu i nieprzerwanie gości w wielu salach koncertowych na świecie.
- Utwór zawiera oryginalne kompozycje autora powstałe w oparciu o formy i rytmy regionalne zaczerpnięte z tradycji folkloru muzycznego Argentyny i innych krajów Ameryki Łacińskiej. Momentami publiczność bardziej skłonna byłaby tańczyć, niż się modlić – mówi z uśmiechem ks. Andrzej Bokiej, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odbędą się wszystkie festiwalowe koncerty.
W tym koncercie dyrygentem będzie Alan Urbanek, a jako soliści wystąpią: Grzegorz Wilk i Michał Gasz oraz zespół Sierra Manta i chór Gaudium Uniwersytetu Wrocławskiego.
W kolejnym dniu festiwalu (2 września) przeniesiemy się w epokę baroku za sprawą koncertu „La Farinella”. Anna Patrys z towarzyszeniem Krzysztofa Gotartowskiego (klawesyn) i orkiestry kameralnej Klassik Modern wykona dwanaście słynnych i brawurowych arii barokowych.
Kolejny dzień Silesii Sonans to kolejne przenosiny w czasie, tym razem za sprawą „III Symfonii Pieśni Żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu orkiestry symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Jacka Błaszczyka. Jako solistka wystąpią: mezzosopranistka Agnieszka Rehlis i klarnecista Bartosz Kolendo.
Najbardziej chyba znany utwór H. Góreckiego był już wykonywany w Kościele Garnizonowym, a orkiestra dyrygował wtedy Kazimierz Kord.
- W tym roku przypada 80. rocznica urodzin i 2. rocznica śmierci Góreckiego, który ten utwór napisał na zamówienie Korda i Filharmonii Narodowej. A ponieważ nasz dyrygent, Jacek Błaszczyk, znał się dobrze z Góreckim, obaj pochodzą ze Śląska, dlatego taki dobór repertuaru – mówi Zuzanna Dziedzic, dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej.
W trzecim dniu festiwalu publicznośc usłyszy także „Koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową” Aarona Coplanda.
W środę (4 września) w Kościele Garnizonowym rozbrzmiewać będą organy i skrzypce. Skrzypaczka Agnieszka Ostapowicz i organista Tomasz Głuchowski wykonają najpiękniejsze utwory na skrzypce i organy w koncercie „Od Buxtehudego do Piazzolli”
Piątkowy (5 września) koncert poświęcony będzie pamięci zmarłego niedawno znanego jeleniogórskiego jazzmana Tadeusza Erolla Kosińskiego. Z recitalem organowym wystąpi przyjaciel artysty – Zenon Siegieńczuk, organista Kościoła Garnizonowego.
Wielkim zainteresowaniem cieszy się finałowy koncert festiwalu Silesia Sonans (6 września) zatytułowany „Plaisir d'amour”, czyli „Miłości czar”, w którym wystąpi światowej sławy mezzosopranistka Małgorzata Walewska z towarzyszeniem harfistki Anny Faber.
Szczegóły festiwalu TU
Komentarze (1)
Wspaniały program. Fantastyczni soliści. Każdego dnia wielka uczta. Zarówno fani muzyki dawnej jak i współczesnej, a także wielbiciele lżejszych klimatów będą szczęśliwi. Bo każdy koncert to mistrzowska obsada. Cieszę się jako Jeleniogórzanin, że bedę mógł posłuchac 3 światowych glosów operowych w tak różnym repertuarze. Jestem dumny szczególnie z naszych jeleniogórskich solistów Pani Rehlis, Pani Patrys i Pana Kolendo to wybitne osobowości muzyczne i każde z nich osiągnęło poziom mistrzowski. Bravo organizatorzy za takie wisienki na torcie!!!