To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

MORZYCIELE w Strefie Fotografii

MORZYCIELE w Strefie Fotografii

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii i Muzeum Karkonoskie zapraszają na wystawę nadmorskich fotografii Jarosława Frątczaka i Wojciecha Miatkowskiego zatytułowaną „MORZYCIELE”. Wernisaż we wtorek 10 marca o godz.17.00 w Galerii na Górze Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. 

Wystawę tworzy 30 czarno-białych fotografii inspirowanych morzem. Ich autorzy reprezentują dwa różne spojrzenia na świat oraz różne rodzaje estetyki i fotograficzne wzorce. Obaj są mieszkańcami Jeleniej Góry, absolwentami Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii i członkami Strefy Fotografii.

O wystawie „MORZYCIELE” Wojciech Miatkowski napisał:
„Co mogą robić nad morzem nieco już zblazowani i zmęczeni rzeczywistością fotografowie około pięćdziesiątki? Oddawać się romantycznym uniesieniom? Odwiedzać nadmorskie dyskoteki? Upijać się?
Obaj są raczej nudni, więc po prostu nieustannie fotografują. W dodatku często używają do tego – oprócz bolących oczu i brzuchów – jakichś aparatów.
Bo fotografia to stan umysłu.
Taka jest ich - morzycieli - bluesowa uroda. Szlajają się ze wzrokiem utkwionym w ziemi, piasku, falach. Łapią do światłoczułych pułapek struktury, faktury, kształty, historie, czas. Przyszpilają fotonowe motyle i wystawiają je na pokaz. Dzielą się swoimi mikroobjawieniami. Nie przestają patrzeć.
Piaskowe formy dostrzeżone przez Jarka i martwe natury znalezione na plaży przez Wojtka – to materiał na tę wystawę. Tylko tyle i aż tyle.”

Jarosław Frątczak urodził się w Kamiennej Górze. Jest absolwent Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii oraz Studium Grafiki Komputerowej. „Fotografia jest dla mnie podstawowa formą wyrażania myśli i emocji. Staram się tak fotografować aby moje zdjęcia nie były tylko bezduszną rejestracją otaczającej nas rzeczywistości, ale zmuszały do głębszych przemyśleń” - pisze o swojej twórczości.

Wojciech Miatkowski jest prezesem Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii. Od 2018 członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor indywidualnych wystaw prezentowanych w Jeleniej Górze, Wrocławiu, Wałbrzychu i Bautzen i cykli Pejzaż metafizyczny, TAM, Miejsca, Pamiątka dla moich dzieci. Dwukrotny laureat Biennale Fotografii Górskiej. W fotografii stawia na minimalizm i prostotę formy. Zajmują go przestrzenie mentalne, „metafizyczne napięcie fotografowanej rzeczywistości”, ostatnio także rodzinne relacje międzypokoleniowe.

Wystawę „MORZYCIELE”, prezentowaną w ramach programu Strefa gościnnie w „Galerii na Górze”, oglądać można w Muzeum Karkonoskim do 5 kwietnia 2020 r.

Jarosław Frątczak (1).jpg
Jarosław Frątczak (2).jpg
Jarosław Frątczak (3).jpg
Jarosław Frątczak (4).jpg
Wojciech Miatkowski 1.jpg
Wojciech Miatkowski 2.jpg
Wojciech Miatkowski 3.jpg
Morzyciele JSF.jpg