To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mistrzowskie wykonania

 Jeleniogórska orkiestra zagra pod mistrzowską batutą Marka Pijarowskiego.

Kolejny koncert z cyklu Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi wiolinistyki, już w piątek, 21 kwietnia, o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. Stefana Strahla jeleniogórskiej filharmonii.

Tego wieczoru Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej zagra pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. Solistą będzie natomiast kanadyjski wiolonczelista Jeremy Findlay. Koncert słowem poprowadzi Elżbieta M. Terlega. W programie: Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Antonína Dvoŕáka oraz V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.

Jeremy Findlay urodził się w Tornto. Bardzo wcześnie rozwinął swoją pasję do gry na wiolonczeli. Pierwsze lekcje gry na tym instrumencie pobierał u swojego ojca, Williama Findlay'a, jako stypendysta Royal Conservatory of Music w Toronto. Następnie, do 1992 roku kontynuował studia pod kierunkiem Daniela Domba na Uniwersytecie w Toronto. Stypendia Canada Council oraz Ontario Arts Council pozwoliły mu na dalsze studia w Europie pod opieką Josefa Chuchro w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, a także studiowanie muzyki kameralnej w European Mozart Foundation pod opieką Sandora Vegh. Findlay uczestniczył też w kursach mistrzowskich Borisa Pergamenschikowa i Yo-Yo Ma.
Artysta wystąpił w czterdziestu pięciu krajach świata na kilku kontynentach. W dorobku artystycznym ma występy w wielu prestiżowych salach koncertowych, był też gościem wielu słynnych festiwali, takich jak: Festival d'Aix-en-Provence we Francji, Festiwal w Mariborze (Słowenia), Międzynarodowe Seminarium Muzyczne w Cornwall (Anglia), Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Krakowie, Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdrój, Festiwal w Villach (Austria), Festiwale „Pietre che cantano", „Pontino" oraz „Incontri di Canna” we Włoszech. Nagrywał dla stacji radiowych, telwizyjnych i wytwórni płytowych w kilku krajach, w tym także w Polsce. Jako solista koncertował z takimi zespołami jak: Toronto Symphony Orchestra, Filharmonia Praska, Praska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Połnocnoczeskiej, Czeska Kameralna Orkiestra Filharmoniczna, Południowoczeska Kameralna Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Filharmoniczna Pilsen, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Gdańskiej, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Śląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Maltańskiej Filharmonii Narodowej, Deutsche Kammerakademie Neuss am Rhein, Moskiewska Orkiestra Kameralna Ermitażu, Oratorio Sinfonica z Japonii, Orkiestra Symfoniczna Hangzhou w Chinach, Orquestra Sinfonica do Teatro Nacional Claudio Santoro Brasilia czy Orkiestra Symfoniczna Teatru Miejskiego w Sao Paulo.
W 2009 roku Jeremy Findlay wraz z Orkiestrą Filharmonii Północnoczeskiej zaprezentował premierowe wykonanie koncertu wiolonczelowego napisanego dla niego przez czeskiego kompozytora Jiři'ego Gemrota. Koncert ten w wykonaniu artysty oraz Orkiestry Filharmonii Pilsen został nagrany dla Czeskiego Radia w kwietniu 2014 roku. W 2012 roku Findlay nagrał płytę wraz z Praską Orkiestrą Kameralną z zadedykowanym mu utworem Gemrota „Lamento”.

Związany od urodzenia z Wrocławiem Marek Pijarowski zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich dyrygentów. Podczas nauki w Liceum Muzycznym opanował grę na kilku instrumentach (m.in. fortepian, skrzypce, obój i organy). Zakończone dyplemem z wyróznieniem studia dyrygenckie odbył we wrocławskiej Akademii Muzycznej u Tadeusza Strugały i uzupełniał je w latach 1971-1973 na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Weimarze, pracując pod kierunkiem nieżyjącego już znakomitego dyrygenta rosyjskiego – Arvida Jansonsa. W roku 1977 uzyskał stypendium rządu austriackiego i przez 9 miesięcy przebywał we Wiedniu, doskonaląc swe umiejętności u prof. Carla Oesterreichera w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst. W tym czasie miał okazję bezpośrednio zetknąć się ze sztuką dyrygencką takich mistrzów batuty jak Karajan, Bernstein, Mehta, Solti czy Abbado.
Pracę etatową rozpoczął w 1974 jako asystent dyrygenta Filharmonii Wrocławskiej. W tym samym roku w grudniu wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach, na którym (będąc najmłodszym uczestnikiem) zdobył I nagrodę oraz specjalna nagrodę orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten zaowocował licznymi zaproszeniami, m. in. do Filharmonii Narodowej i WOSPR-u. W 1975 roku otrzymał stanowisko II dyrygenta, a w 1980 został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej, którą kierował do 2002 roku. Współpracował również z Filharmonią Krakowską jako I dyrygent, a z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy jest związany do dziś, jako stały gościnny dyrygent tego zespołu. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi. Od sezonu 2006/2007 podjął ścisłą współpracę artystyczną z Filharmonią im. A. Malawskiego w Rzeszowie. Obecnie pełni również funkcję I dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej.
Ponad 30 lat nieprzerwanie prowadzi ożywioną działalność dyrygencką koncertując ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie prowadził również koncerty z polskimi zespołami poza granicami kraju, m.in. z Filharmonią Narodową (Niemcy), NOSPR-em (Hiszpania, Paryż), Filharmonią Krakowską (Francja), Sinfonią Varsovią (Hiszpania), Filharmonią Łódzką (Włochy, Hiszpania) oraz szereg tournée z Filharmonią Wrocławską, m.in. w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii. Dokonał wielu archiwalnych nagrań dla potrzeb Polskiego Radia. Był stałym dyrygentem Eastern Music Festival w Greensboro w USA. Współpracuje obecnie z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz Texas Music Festival w Houston. Dyrygował w większości krajów europejskich oraz w Egipcie, Izraelu, Kanadzie, Chinach, USA, Meksyku i Korei Płd. W latach 1980-2000 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu. W latach 1986-1987 był również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach.
Od wielu lat związany jest z Akademia Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w której prowadzi klasę dyrygentury. Pełnił również funkcję prorektora tej uczelni. W październiku 2006 r. obejął również stanowisko profesora dyrygentury w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powierzył mu funkcje krajowego eksperta przy opracowaniu standardów dotyczących programu studiów dyrygenckich. Jego absolwenci są laureatami konkursów dyrygenckich w kraju i za granicą. Jest jurorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach oraz przewodniczącym jury Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. W roku 1997 otrzymał tytuł profesora sztuki muzycznej. Odznaczony jest m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Gloria Artis.