To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mistrzowski recital fortepianowy

Mistrzowski recital fortepianowy

Wielka gratka dla melomanów. W najbliższy piątek, 16 września, o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej, nadzwyczajny recital mistrzowski w wykonaniu słynnej rosyjskiej pianistyki. Przed jeleniogórską publicznością wystąpi Sofya Gulyak, zaliczana do grona największych współczesnych mistrzów fortepianu.

Początkiem międzynarodowej kariery Sofyi Gulyak był spektakularny sukces w 2009 r, na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w angielskim Leeds, gdzie otrzymała I nagrodę i Złoty Medal Księżnej Mary. Dość powiedzieć, że do tego konkursu zgłosiło się 200 kandydatów, z czego do udziału w finałowych przesłuchaniach dopuszczono 81 instrumentalistów. Sofya Gulyak jest pierwszą kobietą, która sięgnęła po najwyższe laury w pięćdziesięcioletniej historii tego bardzo renomowanego konkursu. Od tego czasu z wielkim powodzeniem koncertuje na całym świecie, wzbudzając podziw publiczności i zachwyty krytyków muzycznych.

Do Jeleniej Góry przyjedzie za sprawą wybitnej postaci polskiej muzyki - Juliusza Adamowskiego – pianisty, pedagoga, prelegenta i znanego działacza muzycznego, prezesa Towarzystwa im. Ferenca Liszta w Polsce, inicjatora, organizatora i jurora ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów i kursów pianistycznych. Juliusz Adamowski nie tylko umożliwił zorganizowanie występu słynnej rosyjskiej pianistki w stolicy Karkonoszy, ale i osobiście poprowadzi koncert S. Gulyak w Jeleniej Górze.

W programie bardzo atrakcyjnego wieczoru muzycznego: Anatolij Konstantynowicz Liadow – 3 utwory op. 11, Sergiusz Rachmaninow – Elegia es-moll op. 3 nr 1, Sergiusz Rachmaninow – Poliszynel op. 3 nr 4, Piotr Czajkowski/Michał Pletniew – Suita koncertowa z baletu Dziadek do Orzechów, Cesar Franck – Preludium, Fuga i Wariacje h-moll op. 18, Gabriel Urban Faure – Nokturn Es-dur op. 36 nr 4, Maurice Ravel – La Valse.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na mistrzowski recital Sofyi Gulyak w jeleniogórskiej filharmonii. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny nr 757524781 w środę, 14 września, po godz. 14.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich” z zapowiedzią muzycznych wydarzeń Filharmonii Dolnośląskiej. Zapraszamy!