To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mistrzowski jazz w Jeleniej Górze!

Mistrzowski jazz w Jeleniej Górze!

Zdobywca nagrody Grammy - Włodek Pawlik – kolejny raz wystąpi w Jeleniej Górze. Włodek Pawlik Trio zagra w niedzielę, 13 marca, o godz. 19.00 w sali Filharmonii Dolnośląskiej. Artyści zaprezentują utwory ze swojego najnowszego albumu zatytułowanego America

Włodek Pawlik otwarcie przyznaje, że album jest efektem jego muzycznych fascynacji z ostatnich 30 lat. Na tej płycie nie ogranicza się więc do typowych jazzowych kompozycji. Poza utworami napisanymi w różnym czasie - lecz do tej pory nigdy nienagranymi - przełożył na język swojego tria ulubione motywy z filmów, do których wcześniej stworzył ścieżki dźwiękowe, tj. "Wrony" Doroty Kędzierzawskiej czy "Rewersu" Borysa Lankosza. Oddał też hołd wielkim polskim pianistom/kompozytorom/patriotom - Chopinowi oraz Paderewskiemu - grając jazzowe transkrypcje ich muzyki.
Tytuł płyty America ma swoje podłoże w osobistych i muzycznych doświadczeniach Włodka, ponieważ właśnie Ameryka dała nam Jazz, Blues, dzikie brzmienie muzyki Hendrixa i surowy głos Franka Sinatry. Fascynuje się nią od lat – jest źródłem jego niekończącej się inspiracji, ożywczej energii i radości. Muzyczna Ameryka odcisnęła na jego dotychczasowym życiu znaczące piętno. Ameryka Włodka Pawlika teraz zabrzmi pod Karkonoszami. Podczas niedzielnego koncertu nie powinno jednak zabraknąć także utworów z nagrodzonej Grammy płyty ”Night in Calisia” w specjalnej aranżacji na trio jazzowe!