To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mistrzowie niemieckiego romantyzmu

Mistrzowie niemieckiego romantyzmu

Jeleniogórska filharmonia w piątek, 13 października 2017 r. o godz. 19.00 na koncert zatytułowany „Mistrzowie niemieckiego romantyzmu”. W programie: Poemat symfoniczny Don Juan op. 20 i I Koncert waltorniowy op. 11 Richarda Straussa oraz III Symfonia F- dur op. 90 Johannesa Brahmsa. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą Szymona Makowskiego. Jako solista zagra waltornista Igor Szeligowski. Wieczór słowem poprowadzi Joanna Moryc.

To będzie koncert z muzyką wielkich mistrzów. Johannes Brahms i Richard Strauss to dwaj wybitni przedstawiciele niemieckiego romantyzmu. Rzadko jednak, w jednej epoce, można znaleźć dwóch kompozytorów tak różnych.
Brahms i jego III Symfonia to szczytowe osiągnięcie w dziedzinie muzyki absolutnej – utwór formalnie doskonały, Don Juan oraz I Koncert waltorniowy, Richarda Straussa, mimo iż napisane w tym samym czasie, co symfonia Brahmsa, reprezentują całkowicie odmienny nurt w muzyce. Zwłaszcza Poemat symfoniczny Straussa to utwór mistrzowski. Kompozytor, opierając się na sztuce Nikolausa Lenau, za pomocą muzycznych środków opowiada dokładnie historię zawartą w utworze dramatycznym.

Igor Szeligowski, który podczas piątkowego koncertu wystąpi wspólnie z jeleniogórską orkiestrą, urodził się w dolnośląskiej Głuszycy. Studiował w Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz w Warszawie. Jest laureatem 1. Nagrody w Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Zielonej Górze (1993) i 3. Nagrody w Konkursie Waltorniowym w Łodzi. W latach 1995-96 był waltornistą Filharmonii Narodowej. Od 1996 do 2006 był pierwszym waltornistą Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie. Od roku 2004 jest pierwszym waltornistą Opery Narodowej w Warszawie. W 1999 r. został pierwszym waltornistą założonej przez Krystiana Zimermana Polish Festival Orchestra. W latach 2010-11 był pierwszym waltornistą Teatro Municipal Chile. Jest członkiem klasycznego kwintetu dętego Varsovia Nova oraz Kwartetu Waltorniowego „Mazo Horn Quartet”. Stale współpracuje z orkiestrami: Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, Concerto Avenna, Filharmonii Pomorskiej oraz Filharmonii Wrocławskiej. Od kilku lat jest wykładowcą w warsztatach waltorniowych ”Rogowisko”, gdzie główny nacisk kładzie się na rozwijanie techniki gry. Na co dzień używa waltorni S.W.Lewis oraz Engelbert Schmitd.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na na ten właśnie koncert w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Informacja, jak można je zdobyć w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 10 października 2017. Zapraszamy!