To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi wiolinistyki

Wspólnie z jeleniogórską orkiestrą jako solista wystąpi wiolonczelista Jan Czaja

Rusza nowy cykl koncertowy w jeleniogórskiej filharmonii. Ideę ciekawej serii spotkań z muzyką znakomicie oddaje jej tytuł: „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi wiolinistyki”. Pierwszy koncert już w piątek, 10 lutego o godz. 19.00. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej, zagra pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Jako solista wystąpi natomiast wiolonczelista – Jan Czaja. Koncert poprowadzi Joanna Moryc. W programie: Michaił Glinka – Uwertura do opery Rusłan i Ludmiła, Camille Saint-Saëns – I Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33, Zoltán Kodály – Tańce z Galanty oraz Suita orkiestralna Háry János.

Tadeusza Wojciechowskiego naszym melomanom bliżej przedstawiać nie trzeba. Ten znakomity wiolonczelista, kameralista i dyrygent od lat współpracuje z Filharmonią Dolnośląską i często gościł już w Jeleniej Górze. Nasza orkiestra zagrała wiele świetnych koncertów pod jego mistrzowską batutą.

Jan Czaja, który wystąpi wspólnie z jeleniogórskimi symfonikami, jest laureatem czołowych nagród oraz wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach wiolonczelowych. Zdobywał pierwsze miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w austriackim Liezen oraz na VIII Młodzieżowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego. Jest także laureatem IX Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dezyderiusza Danczowskiego i Międzynarodowego Konkursu im. Antonio Janigro w chorwackim Poreču. Swoją edukację muzyczną związał z kilkoma ośrodkami. Uzyskał dyplom Master of Music w klasie profesora Markusa Nyikosa na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie. Wcześniej kształcił się pod okiem profesora Stanisława Firleja w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wcześniej ukończył Poznańską Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie doktora Tomasza Lisieckiego. To wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Wrocławia, Rektora AM we Wrocławiu, Fundacji ProCello. Został również laureatem Programu Stypendialnego "Młoda Polska" oraz Nagród Miasta Poznania. W latach 2006-2009 wsparcia udzielał mu Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. Jako solista występował pod batutą Cheung Chaua, Hansa-Christiana Eulera, Jerzego Koska czy Przemysława Pałki. Pasjonuje się też kameralistyką.