To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustwami telefonicznymi

Fot.: iStock

Dostałeś podejrzany telefon? Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami, którzy podają się za urzędników i nakłaniają do wykonywania dodatkowych połączeń. Można za nie słono zapłacić.

Ministerstwo Finansów otrzymuje coraz więcej zgłoszeń o nowym oszustwie. Wyłudzacze, podszywając się pod pracowników jednego z departamentów resortu, informują odbiorców o przeprowadzeniu „nieautoryzowanej transakcji bankowej”. Następnie nakłaniają ich do wykonania kolejnego połączenia. W ten sposób mogą wyłudzić nawet do kilku tysięcy złotych. Każda rozpoczęta minuta połączenia naraża nas bowiem na wysokie straty.

„Próby kontaktów telefonicznych nie pochodzą z Ministerstwa Finansów. Połączenia mogą mieć na celu nakłonienie rozmówców na oddzwonienie na numer o podwyższonej płatności. Prosimy o zachowanie ostrożności.” - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie resortu.

Połączenia o podwyższonej płatności, to takie, które naliczają do naszego abonamentu dodatkowe koszty. Mogą to być zarówno rozmowy telefoniczne, jak i wiadomości tekstowe, czyli tzw. "SMS Premium". Po oddzwonieniu lub odpisaniu na taki numer, oszuści pobierają sobie bonusowe opłaty, za które przyjdzie nam później słono zapłacić. Co ważne, może to działać również przy odbieraniu telefonów lub wiadomości. Dlatego szczególną uwagę trzeba zwracać na numery nieznane, zwłaszcza te z zagranicznym prefiksem kierunkowym.

Jeżeli już zdarzy nam się odebrać lub oddzwonić, musimy upewnić się, że na końcu rozmowy nacisnęliśmy przycisk „rozłącz”. Cyberprzestępcy bardzo często programują połączenia tak, by odbiorca usłyszał fałszywy sygnał zakończenia połączenia. Jednak w rzeczywistości trwa ono dalej i wciąż nalicza opłaty. Jeśli stałeś się ofiarą takiego lub podobnego przestępstwa telefonicznego, albo po prostu otrzymałeś sygnał od nieznanego numeru, możesz zgłosić to Urzędowi Komunikacji Elektronicznej. Wystarczy zadzwonić na specjalną infolinię pod numerem: 801 900 853 lub 22 534 91 74. Próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłosić także Policji pod numerem telefonu 997 lub 112.

Komentarze (17)

Nie ma większego oszusta od małego kulawego hitlera kałczyńskuego i jego nazi narodowo socjalistycznej grupy przestępczej pisbolszewii.

przestań nudzić bo na wszystkich forach to samo jedno pie....lisz i nie na temat bo, na nic innego ciebie nie stać ,tylko kopiuj- wklej .Burak taki jak Ty powinien dawno w polu siedzieć i je zbierać.

Legalne państwowe oszustwo to wszelkie parabanki ,prowidenty,bociany i podobne to czysta lichwa i wysysanie majątku Polakow . Następną grupą to księża ,kościół rzymski.

Zacząłeś dobrze ale na koniec POsrałeś się jak twój koleś bolszewik.

Legalne państwowe oszustwo to wszelkie parabanki ,prowidenty,bociany i podobne to czysta lichwa i wysysanie majątku Polakow . Następną grupą to księża ,kościół rzymski.

- Kiedy myślałem o tym trzydzieści lat temu, doszedłem do wniosku, że ostatnim stadium komunizmu jest nacjonalizm. By go uniknąć, należy się przeciwstawiać, jednoczyć, tworzyć aktywne społeczeństwo obywatelskie, walczyć z korupcją, tak jak robi to Aleksiej Nawalny, zapobiegać demoralizacji społeczeństwa

- podkreślił Michnik

Ty Czekista czy ty jak jest rocznica napaści Sowieckich bandziorów na POLSKĘ to ty nadal zakładasz walonki i na ten zindoktrynowany łeb wkładasz czapkę z gwiazdą czerwoną i stajesz do apelu????? Tacy jak ty i tobie podobni idioci ponoć dalej to robią. Ale te Ruskie zryli wam te czerwone łby. Ale jaja. Ale jaja.

Ruscy bandyci i mordercy ZAMORDOWALI 19-milionów niewinnych ludzi. Opamiętaj się ty czerwony capie.

Czy usmazyles już jajecznice na ruskim gazie narodowo socjalistyczny pisbolszewiku?

Usmażył i zapłacił za ten gaz. Drogo... Ruski POsrancu

Mógł zjeść płat świeżej domowej szynki z tartym chrzanem ze śmietaną i żółtkiem i oliwkami .

Zaś na obiadokolację pieczoną w piwie golonkę. Zawsze w piąteczek.

Donald Tusk wraca do polityki. Mamy więc prezydenta Polski!

Tuskowi to nawet polizałbym jajka...

.... aaa POtem wlazłbyś mu w Arschloch?

Tak, bo to rasowa, niemiecka Arschloch. Nie to co pospolita polska du.pa drugiego sortu...

Ministerstwo ostrzega? Swoich nie potrafią ustrzec przed inwigilacją i wyciekiem poufnych danych, a tu proszę udzielają rad! A ja się pytam co robią, odpowiedzialne za to służby, czy wyłącznie ćwiczą (za miliony) ochronę jednej mizernej osoby?

Donald Tusk niechaj wraca, czekamy na niego, cela czeka. Nareszcie odpowie za Smoleńsk i za zdradę Państwa Polskiego i za Amber Gold. Jego kolesia Sławomira Nowaka tego co to poukrywał w nogach od mebli miliony złoty które nam ukradł przytargaliśmy do Polski za ten ulizany łeb, teraz kolej na resztę złodzieii. Czekamy.