Wystawa "Polskie stroje ludowe" jest wielowątkowa, a ekspozycja składa się z rożnorodnych form prezentacji. Szczególnie cenne są prezentowane w Polsce po raz pierwszy fotografie Hansa Hildenbranda, realizowane dla National Geographic w latach 1930 – 1935, ze zbiorów Photo Channel. Ponadto zobaczyć na wystawie można oryginalne stroje ludowe ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach, lalki w strojach ludowych z kolekcji Janiny i Bernarda Kielaków, reprodukcje „Polskie stroje ludowe” zebrane pod kierownictwem naukowym Jana Manugiewicza (opracowanie: Jerzy Karolak, Maria Orłowska, Aleksander Haupt) oraz łowicki strój ludowy na dawnej fotografii (wystawa plenerowa użyczona przez Urząd Miasta w Łowiczu). Dodatkową atrakcją wystawy są pocztówki z serii "Tańce Polskie" autorstwa Zofii Stryjeńskiej oraz Banery z fotografiami i opisem polskich strojów ludowych pochodzacych ze zbiorów Domu Kultury w Biłgoraju. W trakcie wystawy prezentowany jest również film "Wesele wójtowej córki" ilustrujący stroje i zwyczaje ludowe regionu kieleckiego. Dyrektor Aleksandra Jarocińska otwierając wystawę wyraziła satysfakcję z powodu organizowania dużej imprezy o tematyce ludowej. - To nasza kultura i historia. Prezentowane tutaj stroje są z regionów, z których pochodzi wielu mieszkańców naszych okolic - powiedziała. Wstęp na wystawę , podobnie jak i na kolejne imprezy Festiwalu jest bezpłatny.
13 czerwca w piątek o godz. godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z Andrzejem Muszyńskim, autorem „Miedzy”. Zbiór opowiadań „Miedza” to literacka opowieść o prowincji Polski i życiu na pograniczu. Dwie godziny później o 19.00 wystąpi zespół folkowy SUTARI. Sutari to awangarda kuchenna na trzy kobiece głosy i instrumenty codzienne. Zespół tworzą wokalistki, instrumentalistki a przede wszystkim performerki, związane z różnymi projektami muzycznymi i teatralnymi, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej.
W sobotę, 14 czerwca, od godz. 13.00 do 18.00, Gala Finałowa Festiwalu. Godzinę po jej uroczystym otwarciu (o 14.00) projekcja unikatowego filmu „Wesele Księżackie” z 1937 roku. Przedwojenny film w reżyserii Tadeusza Jankowskiego pochodzi ze zbiorów Archiwum Naukowego Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W programie Gali ponadto występy zespołów folklorystycznych: Jeleniogórzanie, Jubilat, TS Magdalena oraz słowackiego z Makova, wręczenie nagród laureatom konkursów: „Miała baba koguta” i „Folk design”, polskoczeskie warsztaty artystyczne: druciane plecionki, szklana mozaika, malowanie drewnianych kogucików, zdobienie pierniczków oraz kiermasz rękodzieła. Na kiermaszu rękodzieła pojawią się wystawcy i artyści nie tylko z naszego regionu, ale także z Krakowa i Czech. Zakupić będzie można biżuterię artystyczną, rzeźbione świece, wyroby z filcu, jedwabiu, ziołowe syropy, naturalne miody, ręcznie malowane bluzki, metalową biżuterię z recyklingu, ceramikę, ręcznie wykonane misie, lalki, torby, obrusy.
Na zakończenie zagra czeski zespół folkowo-bluegrassowy Spare Parts (banjo, gitara basowa, mandolina, gitara rezofoniczna dobro).
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...