To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Miasto pod Śnieżką

Miasto pod Śnieżką

Nowa wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki na jubileusz 60-lecia uzyskania praw miejskich Karpaczowi.

W życiu człowieka 60 lat to dużo, a w historii miasta - niewiele. Jednak w tym okresie może się wiele zmienić, tak jak w Karpaczu – grodzie pod Śnieżką. Miasto, które 60 lat temu uzyskało prawa miejskie, zmieniło się nie do poznania. Ze stosunkowo małego osiedla stało się miastem znanym nie tylko w kraju, ale i za granicą. Dzieje się tak za przyczyną dynamicznego rozwoju Karpacza, także dzięki jego wyjątkowo pięknemu położeniu u podnóża Karkonoszy.

Przemiany w mieście w ciągu ostatnich dekad oraz jego współczesne oblicze pokazuje wystawa przygotowana w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Wernisaż wystawy „Miasto pod Śnieżką”, zorganizowane z okazji 60-lecia uzyskania praw miejskich przez Karpacz, w piątek, 31 stycznia 2020 r. o godz. 16.00. Okolicznością prezentację oglądać można do końca marca 2020 r.

Ekspozycję tworzą fotografie wykonane dawniej i dziś przez Zbigniewa Kulika – fotografika, który z wielką pasją rejestruje zachodzące przeobrażenia nie tylko w architekturze, czy też w zagospodarowaniu turystycznym, ale też bacznie obserwuje życie mieszkańców, co utrwala na fotograficznych obrazach. Zapewne sami mieszkańcy nie zawsze zauważają, jak zmienia się ich najbliższe otoczenie. Dopiero porównanie dwóch fotografii tego samego miejsca, wykonanych stosunkowo niedawno i tych współczesnych uzmysławia, jak wiele się zmienia. Budowane są nowe hotele, pensjonaty oraz apartamenty. Zmieniają się szlaki komunikacyjne w mieście, wytycza się nowe drogi i szlaki, buduje się tunel, powstaje strefa piesza w centrum miasta. Większość dawnych domów (tzw. komunalnych) zostaje sprzedana ich dotychczasowym najemcom. Powstają wspólnoty mieszkaniowe, które niemal od razu zajmują się rewitalizacją tychże budynków. Turyści, którzy przyjeżdżają do Karpacza po paru dekadach nieobecności, twierdzą, że miasto zmieniło się nie do poznania.

Proces przeobrażenia miasta zobaczyć można na wystawie w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, instytucji kultury samorządu Województwa Dolnośląskiego, które na pograniczu polsko-niemieckim współpracuje z krajem Saksonia, a ten z kolei wspiera działania kulturalne także po polskiej stronie. 

LMSITUMWD

Karpacz.jpg
Karpacz Fot Zbigniew Kulik.jpg
Śnieżka Fot Zbigniew Kulik.jpg
Logo MSiT.jpg
logo MSiT i UMWD.jpg