To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Międzynarodowy Dzień Głuchego w Jeleniej Górze

Międzynarodowy Dzień Głuchego w Jeleniej Górze

Ala ma tylko 12 lat i świetnie już miga. - Głuchym rodzicom pomagam głównie w załatwianiu spraw w urzędzie, sklepie lub szpitalu, wszędzie tam, gdzie ludzie nie znają języka migowego. To największa bariera na jaką napotykają osoby głuche w kontaktach ze słyszącym społeczeństwem. Wczoraj z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchego członkowie jeleniogórskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych spotkali się w Orient Expressie.

Brak możliwości porozumienia się w urzędach, szpitalach, sklepach to największe trudności na jakie natrafiają osoby głuche w naszym mieście. Wie o tym doskonale Barbara Łuczycka, tłumaczka języka migowgo, która na co dzień pomaga chorym w załatwieniu najbardziej prostych spraw.

- W jeleniogórskich urzędach są nawet osoby, które znają język migowy, ale co z tego jeśli go nie praktykują. Wówczas umiejętność zanika, a urzędnicy przestają rozumieć głuchych. Nam słyszącym wydaje, że jeśli napiszemy, to co chcemy przekazać choremu, to wystarczy. A to nieprawda. Głuchy wprawdzie zrozumie znaczenie poszczególnych słów, ale nie pojmie całego komunikatu. Dlatego tak nieodzowna jest osoba tłumacza języka migowego – wyjaśnia Barbara Łuczycka, która pomaga chorym przy Polskim Związku Głuchych.

Uzależnienie od drugiej osoby, która włada językiem migowym jest problemem, który chorym doskwiera najbardziej. Często bywa, że sami rodzice głuchych nie znają tego języka, a z dziećmi kontakt nawiązują za pomocą gestów lub własnych sposobów. Niestety w Jeleniej Górze nie ma możliwości skorzystania z kursu nauki języka migowego. Najbliższy ośrodek, w którym można nabyć tego rodzaju umiejętności jest wrocławska siedziba Polskiego Związku Głuchych. Tam dzięki dofinansowaniu z PFRONu można zacząć migać.

- Na szczęście głusi nie narzekają w naszym mieście na brak pracy,. Tylko około 10-15% członków naszego związku jest bez pracy. Reszta pracuje w supermarketach na kasie, w pralni, drukarni, jako krawcowe, stolarze lub sprzątaczki. Ważne, że walczą w ten sposób z domową izolacją i są naprawdę szczęsliwi – dodaje Barbara Łuczycka.

Z izolacją społeczną walczy też sam Polski Związek Głuchych.

- Nie tylko pomagamy chorym w załatwieniu codziennych spraw, ale wspólnie z nimi świętujemy, jeździmy na pielgrzymki, bawimy się, szkolimy i spędzamy wolny czas – mówił Paweł Dąbrowski z Koła Terenowego PZG w Jeleniej Górze.

Od 1 października br. członkowie jeleniogórskiego Polskiego Związku Głuchych będą się spotykać w nowej, długo oczekiwanej siedzibie.

- Zapraszamy w każdy wtorek i czwartek od godziny 16 do 20 na Wiejską 29, do dawnej „paszportówki” - poinformowała Barbara Łuczycka.

Koło Terenowe Polskiego Związku Głuchych w Jeleniej Górze zrzesza 380 osób, przy czym w całym dawnym województwie jeleniogórskim żyje około 2,5 tysiąca osób z problemami słuchu.

Międzynarodowy Dzień Głuchego w Jeleniej Górze
Międzynarodowy Dzień Głuchego w Jeleniej Górze

Komentarze (3)

By :cheer: lam tam

A ja nie szkoda:) pewnie bylo super!

W związku z umieszczonym artykułem, miło mi poinformować, że w Jeleniej Górze i okolicach będą organizowane KURSY JĘZYKA MIGOWEGO w związku z tym planowane jest
spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 17 października 2011 r. (poniedziałek) od godziny 17.00 do 17.45 w Książnicy Karkonoskiej (Biblioteka) przy ul. Bankowej 27 w Jeleniej Górze (III piętro, sala 309 – konferencyjna). Serdecznie zapraszamy. Towarzystwo Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego "GEST".