To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Masowy punkt szczepień ma być gotowy już w poniedziałek

Masowy punkt szczepień ma być gotowy już w poniedziałek

Do poniedziałku 19 kwietnia miasto zamierza zrealizować wszystkie swoje zadania, pozwalające na uruchomienie w Jeleniej Górze Punktu Szczepień Powszechnych (PSP). Szczepienia nie zaczną się jednak od razu – tu najbardziej prawdopodobną data jest niedziela 25 kwietnia. W hali sportowej ZST „Mechanik” szczepieni będą (nawet 700 – 1000 osób dziennie) nie tylko mieszkańcy Jeleniej Góry, ale także powiatu ziemskiego.

- Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, po rozmowie z wojewodą dolnośląskim, zadeklarował, że miasto może taki punkt stworzyć, zabezpieczając wszelkie urządzenia, działania logistyczne i całą bazę. Ustalono, że w operacji uczestniczyło będzie jeszcze dwóch partnerów: Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej (zapewni obsługę medyczną do szczepień) i przedstawiciel służb wojewody (gwarantujący systematyczną dostawę szczepionek). Wojewoda powołał swojego pełnomocnika w tej sprawie – informuje urząd miasta.
Rzecznik magistratu tłumaczy też co zdecydowało o wyborze miejsca, w którym zlokalizowany zostanie PSP.
- Wybór miejsca do szczepień nie był łatwy. Obiekt musiał być na tyle przestronny, by minimalizować zagrożenie zakażeniem, z organizacją bezkolizyjnego ruchu wewnątrz, dużymi powierzchniami odizolowanymi na potrzeby choćby udzielania pomocy przy wstrząsach „poszczepionkowych”, itp. Od początku rozważano przede wszystkim hale sportowe, m.in. przy ul. Sudeckiej i Złotniczej. Biorąc pod uwagę, że trudno przewidzieć, jak długo ten punkt będzie czynny, to znaczy – kiedy zakończy się operacja szczepień powszechnych, zdecydowano się na inne rozwiązanie. Gdyby bowiem okazało się, że znikają obostrzenia epidemiczne i można uprawiać sport halowy, a hala byłaby zajęta na potrzeby PSP, tworzyłoby to niepotrzebne napięcia. Ostateczny wybór padł na halę sportową ZST „Mechanik”, bo to miejsce posiada dogodne dojazdy, w bezpośrednim sąsiedztwie wielkie parkingi, i relatywnie łatwo można przeprowadzić tu takie zmiany w organizacji ruchu, które nie zakłócą bieżących potrzeb komunikacji, a ułatwią dojazdy zainteresowanym – wyjaśnia Cezary Wiklik.
Przedsięwzięcie dla budżetu miasta nie jest tanie. Trzeba sprowadzić nie tylko lodówki specjalistyczne, komputery, meble, itp., ale przede wszystkim przykryć nawierzchnię hali tworzywem, które nie ulegnie zniszczeniu, a przy tym łatwym w montażu i demontażu, aby po zakończeniu okresu szczepień można je wykorzystać do innych potrzeb. Koszt organizacji PSP będzie wynosił w granicach 110 – 150 tys. zł i niemal w 100 proc. zostanie sfinansowany z budżetu miasta.
- Prezydent Łużniak zadeklarował wykonanie przez miasto wszystkich zadania (zabezpieczenie bazy i logistyki, sprowadzenie sprzętu, w tym także barierek, pomagających w organizacji ruchu, itp.) do 19 kwietnia br. Trwają intensywne prace – zjeżdżają namioty, przywieziono już wykładzinę, montowane są barierki, w sobotę i niedzielę pracownicy samorządu zakończą montaż sprzętu i zakończony zostanie nabór niezbędnych ekip wolontariuszy, itp.
Konieczne będą też zmiany w organizacji ruchu. Wszystkie małe parkingi przyległe do hali przy ul. Obrońców Pokoju 2 będą wyłączone z użytkowania. Zawieszona najpewniej zostanie możliwość tzw. lewoskrętu z ul. Jana Pawła II dla samochodów wjeżdżających od Strony Szklarskiej Poręby. Urząd sugeruje osobom, które będą korzystały ze szczepień, by dojeżdżały autobusami miejskimi do przystanków przy ul. Jana Pawła II oraz Podwale. Dla osób dojeżdżających własnymi samochodami zarządcy parkingów Galerii „Nowy Rynek” udostępniają nieodpłatnie możliwość parkowania i na dolnym, i na górnym parkingu tej Galerii.
Rozpoczęcie na pewno jednak nie nastąpi od razu po przygotowaniu PSP. To zależy od partnerów i ich działań, w tym przede wszystkim od tego, czy zamówienia na szczepionki, kierowane przez WCSKJ będą realizowane w tempie umożliwiającym wykorzystanie potencjalnych możliwości pracy PSP. Zadecydują ujęcie jeleniogórskiego, masowego punktu szczepień w krajowej sieci PSP, prowadzonej przez NFZ, zmieniające się rekomendacje wydawane przez ministerstwo zdrowia i rząd. Już nastąpiła zamiana w założeniach, które początkowo mówiły, że ten Punkt będzie służyć wyłącznie mieszkańcom Jeleniej Góry. Teraz już wiadomo, że będą z niego korzystać także mieszkańcy powiatu „ziemskiego”.
- Według informacji pozyskanych od NFZ najbardziej prawdopodobną datą rozpoczęcia szczepień jest 25 kwietnia – zapowiada rzecznik UM w Jeleniej Górze.

-
 

Komentarze (11)

Nie ma szans trafić na działającą szczepionke. Transport, przechowywanie i stosowanie nie spełniałają nawet ułamka wymaganych norm. To co wam wstrzykują jest już tylko bezwartościową zabrudzoną wodą. Obejrzyjcie materiał Sumlińskiego ma już ponad milion wyświetleń.

-- Janek covidianin

Owszem zatrzepię się. Ale pod jednym warunkiem. Spośród tych szczepionek które będziecie w danym dniu szczepić ludzi ja wybiorę dwa szczepionki. Wcześniej ma przyjechać wysoko postawiony urzędnik. Najpierw zaszczepimy go! Skoro są to uzdrawiające szczepionki to nie będzie miał nic przeciwko. Inaczej to wygląda że wy nimi mordujecie ludzi. Na gov są nieoficjalne wyniki, prawda jest taka że już kilkaset ludzi zmarło po tej szczepionce, brawo WY!.

Episkopat Polski wydał swoją opinię na temat szczepionek i jest ona współbieżna z poglądem kleru, iż światem powinny rządzić tzw. prawa naturalne, czyli wg kleru po prostu boskie. Skoro Bóg o wszystkim decyduje i zesłał na ludzkość zarazę, to obrona przed nią jakimś szatańskim wymysłem o nazwie szczepionka i to jeszcze skomponowana z płodów ludzkich jest wybitnym działaniem przeciwko woli bożej, której przecież każdy katolik powinien się bezwarunkowo poddać.

Trzep się i trzep, do zatrzepania. Potem wpadnij do mnie gdzie cię zaszczepimy.

Masowy punkt szczepień to chyba dom publiczny.

Najpierw rząd (ten miłujący władzę i pieniądze) nakazał szybką budowę miejsc masowych szczepień z uwagi na (jak twierdził) lawinę napływu milionów szczepionek, a kiedy ochoczo i szybko samorządy wywiązały się z polecenia (np. w Stolicy), wojewodowie (zaskoczeni!) nakazują ich (w większości) zamknięcie! Wniosek: okazuje się, że te ilości nowych szczepionek są wybitnie przeszacowane i będzie jak było - bałagan i totalne zamieszanie z rejestrowaniem i szczepieniem roczników.

Rząd PO???

Nigdy!

Nadchodzi zmierzch narodników socjalistów pis.bolszewików małego kulawego hitlera kałczyńskiego.

Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia : http

Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia :) panieonline.pl/monika30