To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Marszem do Układu Słonecznego w .... Jakuszycach

Fot. Wikipedia

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 27 czerwca 2021 r. na wycieczkę nr 6 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.17 do Jakuszyc (z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej).

Na przystanku kolejowym w Jakuszycach będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński z Kowar. Trasa długości 18 km przebiega w środkowej części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Z pociągu wysiadamy na przystanku położonym na skraju Polany Jakuszyckiej. W okolicach Jakuszyc panuje specyficzny mikroklimat, sprzyjający długiemu zaleganiu śniegu - miejsce to znane jest wszystkim miłośnikom narciarstwa biegowego w Polsce. Polana Jakuszycka jest miejscem startu licznych biegów narciarskich w ciągu całego sezonu, z najbardziej znanym Biegiem Piastów.

Górnym Duktem Końskiej Jamy idziemy do Rozdroża pod Cichą Równią, przecinamy Szklarską Drogę i Konną Ścieżką dochodzimy do malowniczego Jagnięcego Jaru, następnie Siną Drogą docieramy do Chatki Górzystów. Schronisko mieści się w budynku dawnej szkoły, jedynym, jaki pozostał po istniejącej tu niegdyś osadzie Wielka Izera, którą założyli w XVII wieku czescy uchodźcy religijni. W 1933 r. wieś liczyła 134 mieszkańców, po 1945 roku, niezasiedlona, szybko niszczała.

Po odpoczynku, szlakiem czerwonym – ścieżką dydaktyczną, idziemy do Orla. Ścieżka dydaktyczna „model Układu Słonecznego” przedstawia Słońce i 8 krążących wokół niego planet w skali 1:1 miliarda. W tej skali pokazane są zarówno rozmiary tych 9 obiektów, jak i odległości między nimi. W Orlu działała w XVIII i XIX wieku huta szkła, przy której powstała niewielka osada.

Obecnie w dawnej leśniczówce znajduje się schronisko turystyczne. W końcowej części wędrówki przez Dział Izerski dochodzimy do Polany Jakuszyckiej, skąd o godz. 17.08 odjeżdżamy do Jeleniej Góry (z przesiadką w Szklarskiej Porębie). W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1,5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym. Opracował Wiktor Gumprecht

Komentarze (5)

Orle to budynek dawnej huty szkła, fakt że opodal stoją budynki należące niegdyś do nadleśnictwa, jednak w kamiennym budynku stacji Orle funkcjonowała dawniej huta szkła

Budynki stojące opodal stacji turystycznej Orle to były budynki straży granicznej nie nadleśnictwa

Budynek huty ( produkcyjny) nie istnieje. Do niedawna miejsce gdzie był było ogrodzone płotkiem i stał tam pomnik hutnika.

Co jest jeszcze w mailach Miszy Dworczyka, że ten ruski rząd przykrywa to : -Czarkiem - zatrzymaniem Bartka Kramka -wejściem służb do firm Hofmana i przyjaciele - zarzutami dla Joanny Muchy -zarzutami dla Agenta Tomka i to praktycznie tylko w jeden dzień? #RuskirządPiS

Znowu pier,dzisz nie na temat psycholu.