To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Maria Skłodowska-Curie” na ekranach kin

„Maria Skłodowska-Curie” na ekranach kin

Kino Helios w Jeleniej Górze zaprasza od piątku, 3 marca na premierowe seanse filmu „Maria Skłodowska-Curie” - historii niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie od zawsze zdominowany przez mężczyzn świat nauki. Film to również niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat.

"Maria Skłodowska-Curie" to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych!

Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Światowa premiera filmu „Maria Skłodowska-Curie” odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W listopadzie 2016 roku obraz znalazł się w prestiżowym Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych – Camerimage. Film pojawi się na polskich ekranach w najbliższy piątek, 3 marca.