To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mahler na finał sezonu

Mahler na finał sezonu

Już w najbliższy piątek, 19 czerwca, oficjalne zakończenie 51. sezonu artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Ostatni przed przerwą wakacyjną koncert naszych filharmoników będzie nie lada wydarzeniem artystycznym i wielką ucztą dla melomanów. W jeleniogórskiej sali koncertowej zabrzmi V Symfonia cis-moll Gustawa Mahlera. Będzie to pierwsze wykonanie tego dzieła w Jeleniej Górze! Orkiestra Symfoniczna FD zagra pod dyrekcją swojego szefa artystycznego – Wojciecha Rodka. Początek muzycznego wieczoru o godz. 19.00. 

- Symfonia znaczy dla mnie budowanie świata wszelkimi możliwymi środkami dostępnych technik - mawiał Gustaw Mahler. Spośród dziesięciu symfonii, jakie po sobie zostawił (ostatniej nie dokończył), właśnie piąta, cis-moll, jest jedną z najbardziej lubianych, zarówno przez muzyków, jak i melomanów, i bodaj najczęściej wykonywaną. Powstawała w latach 1901 – 1902 podczas letnich urlopów, które kompozytor spędzał w Karyntii. To był okres szczęścia w jego życiu osobistym i stabilizacji zawodowej. Ślub z Almą Schindler, sukcesy dyrygenckie i objęcie posady dyrektora Opery Wiedeńskiej wielce sprzyjały jego pracy. Prawykonanie dzieła pod batutą kompozytora miało miejsce 18 października 1904 roku w Kolonii. Słuchaczy szczególnie zachwyciła wówczas część IV, liryczne Adagietto na smyczki i harfę, odczytywane jako muzyczna deklaracja miłości kompozytora do jego wybranki. Właśnie tej części dzieło zawdzięcza swą popularność.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na koncert zamykający sezon artystyczny w jeleniogórskiej filharmonii. Informacja, jak można je zdobyć w  aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z  16 czerwca 2015. Zapraszamy!