To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Młodzież będzie rządzić

Młodzież będzie rządzić

Nowi radni zasiądą w sali obrad ratusza, będą dyskutować, głosować. Nie oznacza to jednak przewrotu ani tez likwidacji dotychczasowej rady: w mieście powstanie młodzieżowa rada miejska.

- Wybory będą przeprowadzone w szkołach, każda ze szkół będzie miała 2 mandaty – tłumaczył Hubert Papaj, przewodniczący „dorosłej” rady na dzisiejszym spotkaniu z uczniami i dyrektorami szkół.

- Taka rada to bardzo pomysł, dlatego zabiegałyśmy o jej utworzenie – przyznały Magda Lis i Ada Lewandowska z I LO w Jeleniej Górze. Obie uczestniczyły w tym spotkaniu. - Chcemy mieć jakiś wpływ na to co się dzieje w Jeleniej Górze – powiedziała Ada. Wierzą, że wybrane zostaną osoby kompetentne. Co same zrobiłyby, gdyby zasiadały w takiej radzie? - W mieście jest za mało miejsc do aktywnego spędzenia czasu, trzeba to zmienić – przyznały.

Bardziej sceptycznie do tematu nastawiony jest Kamil Radomski z II LO. - Rada będzie miała głównie funkcję opiniotwórczą – mówi. - Nie wiem, czy coś uda się jej zmienić, na pewno będzie miała walor edukacyjny, młodzież bedzie mogła sie sporo nauczyć zasiadając w niej.

Jak mówi, zawsze warto próbować coś zmienić. Sam jednak nie chciałby zasiadać w radzie. - Polityka jest mi obca, dlatego nie widzę siebie w tym – przyznał.
Na dzisiejszym spotkaniu ustalono terminarz wyborczy. Wybory będą oficjalnie ogłoszone w poniedziałek 17 listopada. Do 21 XI powstaną szkolne komisje wyborcze, do 5 grudnia będą przyjmowani kandydaci. Później rozpocznie się kampania wyborcza.

Samo głosowanie odbędzie się w szkołach 18 grudnia w godz. 9 – 14. Uczestniczyć w nim będą mogli wszyscy uczniowie, każdy w swojej szkole. Później kandydaci będą mieli tydzień na posprzątanie materiałów wyborczych. Do utworzenia rady powołano specjalna komisję, a pełnomocnikiem został najmłodszy z dorosłych radnych – Piotr Miedziński.

W młodzieżowej radzie będą zasiadać uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Jeleniej Góry. Oczywiście z tych, które przystąpią do pomysłu. Skład nowej rady poznamy w grudniu, pierwsze posiedzenie odbędzie się w styczniu 2009 roku. Więcej szczegółów na temat wyborów można uzyskać u dyrekcji szkół lub u przedstawicieli samorządów.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Komentarze (1)

W nowe pługi przekujemy
Stare komputery!
Nową farbą pokryjemy wszystkie białe plamy,
Nakreślimy nowy obraz nowej ery,
Nowe hasła wymyślimy i slogany!

My aktywni wciąż, na jawie oraz we śnie,
My młoda siła zwarta i gotowa,
Cele później określimy, bowiem wcześniej
Pokażemy jak należy maszerować!

Więc równaj krok i naprzód marsz!
By celu dosięgnąć prędzej,
Na szersze tory pchniemy świat, I razem zrobimy więcej!
To idzie młodość!
Młodość!
Młodość!
I śpiewa!
I idzie!
I śpiewa!
I śpiewa!
I idzie!