To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Lekarzowi i urzędnikowi. Polacy wręczają coraz więcej łapówek

Fot.: iStock

Polska wspina się w niechlubnym rankingu korupcyjnym. Łapówek wręczamy więcej niż jeszcze kilka lat temu.

Co dziesiąty Polak przyznał, że w ciągu ostatniego roku wręczył łapówkę. Tak wynika z raportu Transparency International, który zajmuje się problemem korupcji w krajach Unii Europejskiej i regularnie przedstawia tego typu zestawienia.

Jak podkreślają eksperci chodzi o płacenie lub dawanie upominków za załatwienie spraw w sferze usług publicznych – w urzędach, policji czy w służbie zdrowia.

Wynik Polski przy unijnej średniej 7 proc. to kiepsko. Zwłaszcza, że gorzej pod tym względem jest już tylko w:

Rumunii – 20 proc. obywateli przyznaje się do korupcji,

Bułgarii – 19 proc.,

Węgrzech – 17 proc.,

Litwie – 17 proc.,

Chorwacji – 14 proc.,

Czechach – 11 proc.

Słowacji – 11 proc.

Taki sam wynik jak Polska osiągnęła Belgia, a krajami gdzie to zjawisko występuje najrzadziej są: Szwecja, Finlandia, Dania (1 procent).

„Co mieszkańcy UE próbowali sobie załatwiać za pomocą koperty z pieniędzmi? Przede wszystkim dostęp do ochrony zdrowia, do czego przyznało się 6 proc. respondentów. W dalszej kolejności mamy kombinacje przy oficjalnych dokumentach, korumpowanie służb mundurowych oraz dostęp do edukacji.” - opisuje raport bussinesinsider.

Pocieszający może być fakt, że w 2010 roku do korupcji przyznawało się aż 15 procent Polaków. Ale z drugiej strony 5 lat temu było to tylko 7 procent.

Do tego problemu dochodzi jeszcze „kolesiostwo”, czyli załatwianie spraw po znajomości. 33 proc. obywateli UE przyznaje się, że z tego korzysta. Więcej przypadków jest na południu oraz w centralnej części Europy. W Polsce przyznało się do tego 37 procent zapytanych osób.

grafika: Transparency International

Komentarze (10)

Za chwilę kaczodrób nazi narodowo socjalistyczny pisbolszewizm małego kulawego hitlera kałczyńskiego usłyszy:

Pull up, pull up, terrain ahead!

Gościu gówn o wiesz w nogach śpisz i nażarłeś się fejtniusów i żygasz nimi w dzień i noc i koniec dla ciebie jest marny pajacu czerwony krzyżaku prusaku niemiecki faszysto czarno-czerwo-żółty. Jesteś ofiarą oglądania TVN-TELEWIZJI NIEMIECKIEJ i nienawiści.

A co to jest "fejtnius" czysty rasowo wolaczku?

Jeleniogórzanin 55……., ale cie zabolała prawda J….ny pisowski trolu oglądający faszystowską tvpis ***** pis

Nie ma obawy, w "tym" Polacy się "podciągną", przy takich nepotycznych rządach, to łapówki w swej wartości osiągną znacznie wyższy poziom, od średniej (4000 zł) pensji!

Tak uczy kościół katolicki ,płacisz masz zbawienie .Grzeszysz i przekupujesz księdza.

Ty nauczyłeś księży łapówek, dając kasę im przykład korupcji seojego sumienia.

Biszkopt Regmunt z watykańskim zakazem bierze udział w imprezie Rydzyka w Częstochowie.

O. Rydzyk wymienił też bpa Stefana Regmunta z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który zajmował poczesne miejsce przy ołtarzu wśród innych hierarchów.

Regmunt był ordynariuszem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w latach 2007-15. Nie zapisał w dokumentach diecezjalnych i nie zgłosił do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary oskarżenia o molestowanie nieletnich przez ks. Stanisława R., byłego dyrektora administracyjnego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, potem proboszcza parafii w Witnicy. Watykan po przeprowadzeniu dochodzenia wydał wobec bpa Regmunta

zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
oraz udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski. Nakazał także finansowe partycypowanie w wydatkach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich.

Cisza po stronie narodowo socjalistycznej pisbolszewickiej władzy i jej propagandy o rocznicy straszliwej zbrodni w Jedwabnem , dokonanej przez najbardzirj rasowych polskich Polaków na swych sąsiadach żydowskich Polakach, wskazuje, jak straszliwa degradacja moralna nastąpiła w Polsce w ostatnich latach. Endecja górą. Nazizm tryumfuje w małym i dużym pałacu na polecenie małego kulawego hitlera z bunkra na Żoliborzu.

Szalom Polacy.

Socjalista to taki gość, który popiera bardzo wysokie podatki, by potem można było z tego finansować:
- państwową służbę zdrowia,
- państwowe renty i emerytury,
- państwowe obowiązkowe szkolnictwo,
- państwową opiekę społeczną,
- państwowe koleje,
- państwową telewizję,
- państwowych urzędników (już prawie 1 milion)
- 500+ i inne zasiłki,
- państwową policję , wojsko i inne służby siłowe,
- i wiele wiele innych …

Dlaczego tu wypowiada się tak wielu socjalistów ?

CZY WSZYSTKIE NASZE POTRZEBY MUSZĄ BYĆ ZASPOKAJANE PRZEZ PAŃSTWO !

czy My jesteśmy MAMELUKAMI czyli państwowymi niewolnikami ?

Czy tu w Jeleniej Górze nie ma WOLNYCH OBYWATELI ?