To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Las przenieśli do Zdrojowego Teatru Animacji

Las przenieśli do Zdrojowego Teatru Animacji

W „Królewnie z drewna” Waldemara Wolańskiego, sztuce, której premiera odbyła się wczoraj (31 marca) w Zdrojowym Teatrze Animacji jest wszystko to, co powinno być w baśni dla dzieci: magia opowieści, nastrojowa muzyka, żywy taniec i przepiękna scenografia. Dzieci wychodziły z przedstawienia z wypiekami na twarzy, a dorośli przepytywali się ze znajomości gatunków drzew.

Ta sztuka to idealne połączenie nienachalnej nauki o przyrodzie, dobrej zabawy i wciągającej przygody.

Sosenka (dziewczęca i ujmująca w tej roli Zuzanna Łuczak), córka rosłego dębu (Jacek Maksimowicz) i dorodnej jodły (Lidia Lisowicz) jest łobuziakiem. Tak denerwuje biedronkę, że ze stresu wychodzą jej na czerwonym płaszczu czarne kropki. Ciągnie zająca za uszy i nie zamierza się ustatkować, chociaż wyrasta jej mała szyszeczka.

Ma jednak dobre serce i dla ratowania lasu, rodziców, ciotek brzóz i innych leśnych przyjaciół gotowa jest do wielu poświęceń. Gdy las zaatakują korniki, wyrusza do ptasiego zamku, by poprosić o pomoc dzięcioły. 

Po drodze przeżywa wiele przygód. Walczy z trąbą powietrzną ( energiczna i plastyczna Diana Jonkisz), widzi pożar, ucieka przed drwalami. Na koniec zakochuje się w... świerku syberyjskim.

I choć ojciec dąb wolałby zięcia „mniej rosyjskiego”, to mama jodła uświadamia mu, że „wszystkie drzewa są równe i nie można nikogo oceniac ze względu na pochodzenie".

„Królewna z drewna” to piękna baśń adresowana przede wszystkim do małych dzieci, ale jst także również atrakcyjną propozycja dla dzieci starszych i młodzieży. Rozśpiewane przedstawienie jest zabawne i ma dobre tempo. Umiejętnie podrzuca dzieciom sporą dawkę wiedzy o gatunkach drzew oraz niebezpieczeństw, jakie zagrażają lasowi. To także pochwała odwagi i przyjaźni.

Dodatkowymi walorami tej sztuki są  scenografia Katarzyny Rynkiewicz oraz  choreografia, którą opracowała Joanna Wolańska.

Nagrody prezydenta dla  aktorów

Wczorajsze przedstawienie zakończyło się fetą z okazji święta teatru. Nagrodami prezydenta miasta uhonorowani zostali: Lidia Lisowicz, Diana Jonkisz oraz Ireneusz Łysik. Z gratulacjami pospieszyła także posłanka Zofia Czernow. O ludziach teatru nie zapomniała także wiceminister edukacji Marzena Machałek , której asystentka przekazała dyrektorowi ZTA Bogdanowi Nauce voucher na bilety dla 50 młodych widzów z Kaczorowa.

Wielkimi brawami i owacją na stojąco podziękowali widzowie Lidii Lisowicz, która obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. Gratulacje.

Więcej o przedstawieniu „Królewny z drewna” przeczytacie we wtorek w najbliższych "Nowinach Jeleniogórskich" .

krolewna z drewna (1).jpg
krolewna z drewna (3).jpg
krolewna z drewna (5).jpg
krolewna z drewna (7).jpg
krolewna z drewna (9).jpg
krolewna z drewna (11).jpg
krolewna z drewna (13).jpg
krolewna z drewna (15).jpg
krolewna z drewna (17).jpg