To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Łamigłówka pełna skarbów

Łamigłówka pełna skarbów

To propozycja nie na najbliższy czas, ponieważ (ze względu na panującą w kraju sytuację, związaną z zagrożeniem koronawirusem oraz obowiązującymi ograniczeniami) ruch turystyczny został zamknięty i nie działają obiekty, w których zdobyć można egzemplarze druków niezbędnych do tej zabawy. Życiowe przygody wciąż jednak można planować bez ograniczeń, więc już dziś proponujemy sięgnięcie po nową grę memory z atrakcjami Krainy Ducha Gór. 

Gra powstała dzięki Lokalnej Grupie Działania Partnerstwo Ducha Gór, która w ramach projektu „Zrównoważony ruch turystyczny w Sudetach Zachodnich na pograniczu polsko-czeskim” przygotowała zestaw dziesięciu różnych materiałów, promujących atrakcje turystyczne naszego regionu. W tym zestawie znalazła się m.in. klasyczna w formie gra memory „Kraina Ducha Gór”.
Jej zasadą jest wyszukiwanie par takich samych obrazków w oryginalnym zbiorze kart i tym samym ćwiczenie spostrzegawczości oraz pamięci uczestników zabawy. O tym, jak grać, szczegółowo informuje instrukcja gry umieszczona w pudełku z kartami prezentującymi różnorodne atrakcje turystyczne regionu. Treści zwarte na kartach tej szczególnej gry odwołują się do tradycji obszaru działania Partnerstwa Ducha Gór, jego zasobów, bardziej i mniej znanych miejsc, jakie warto poznać, oraz produktów lokalnych certyfikowanych Karkonoską Marką Lokalną. Ideą doboru tematycznego ilustracji kart jest promowanie nie tylko najsłynniejszych skarbów regionu, ale i tych cieszących się mniejszą popularnością oraz zachęcanie do wypraw tam, gdzie nie ma tłumów gości.

Na 36 kartach gry z Krainy Ducha Gór, oprócz Śnieżki, świątyni Wang, wodospadu Szklarki, Chybotka, zamku Bolczów, kaplicy św. Anny w Sosnówce, największych stacji narciarskich, rezerwatu krokusów w Górzyńcu, Pałacu Królewskiego w Mysłakowicach czy kowarskich sztolni i sań rogatych, jest zapora na Łomnicy, Stawy Podgórzyńskie (z tamtejszym karpiem), Muzeum Ziemi (z kwarcem), romantyczne, sztuczne ruiny, czyli Zamek Księcia Henryka, domy przysłupowe i chaty tyrolskie. Są też skarby górskiej przyrody (rośliny, zwierzęta) i historii oraz przypomnienie rzemieślniczych tradycji regionu – lniarstwa, tkactwa, górnictwa. Można za ich sprawą spotkać karkonoskich laborantów czy Walończyków, poznać trzcińskie pierniki, haft zachełmiański oraz piechowickie kryształy. Na obrazkach nie zabrakło też dawnych map i wyobrażeń Ducha Gór.

Gdy tylko życie wróci do normy, będzie można sięgnąć po grę i urządzić sobie przy jej pomocy nieco zabawy, a później ruszyć na wędrówki śladami skarbów przywołanych na jej kartach.
Wśród promocyjnych materiałów, przygotowanych razem z grą, znalazł się m.in. także pomocny w wędrówkach „paszport turystyczny”. Jego użytkownicy, po spełnieniu odpowiednich warunków, będą mogli liczyć na specjalne bonusy. Listę miejsc, w których dostępne będą te paszporty i regionalne gry memory, znaleźć będzie można na aktywnej już stronie internetowej, poświęconej produktom lokalnym z obszaru działania LGD Partnerstwo Ducha Gór: skarbiecduchagor.pl

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zestaw gier memory z atrakcjami Krainy Ducha Gór. Informacja, jak można je zdobyć, w aktualnym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 7 kwietnia 2020 r. (dostępnym także w postaci elektronicznej). Zapraszamy do lektury! 

Komentarze (2)

Zanosi się na ciekawą rzecz, kupiłbym!