To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Łaknąć” S. Kane i „Pierwszy Raz” M. Walczaka na scenie JCK

W sobotę, 7 listopada, w JCK obejrzeć będzie można także spektakl Teatru Odnalezionego „Pierwszy Raz” / Fot. Marcin Oliva Soto

Kolejna odsłona dolnośląskiej akcji „Czytajmy dramaty!” w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury w sobotę, 7 listopada, o godz. 18.00. W drugim etapie konkursu jurorzy wybrali do scenicznej prezentacji jednoaktówkę „Łaknąć”, której autorką jest Sarah Kane. 

"Łaknąć" to sztuka teatru absurdu. (...) porusza temat pragnienia, tęsknoty, bólu w miłości, choć także odnosi się do takich zjawisk jak gwałt, kazirodztwo, morderstwo, narkomania, samobójstwo, czy niestabilność psychiczna. Dramat kończy się wizją jasnego światła, co może oznaczać zarówno spełnienie miłości, jak i śmierć.
W Polsce Sarah Kane, która niemal całe życie cierpiała na psychozę maniakalno-depresyjną i popełniła samobójstwo w wieku zaledwie 28 lat, znana jest głównie za sprawą „Oczyszczonych” wyreżyserowanych przez Krzysztofa Warlikowskiego. Ta wstrząsająca sztuka, pełna cierpienia i perwersji, o okrucieństwie i miłości ratującej człowieka przed całkowitym unicestwieniem złamała nie tyko polskie teatralne kanony estetyczne i obyczajowe
- informują organizatorzy wydarzenia.

Sceniczne czytanie dramatu „Łaknąć” w wykonaniu aktorów legnickiego Teatru Modrzejewskiej (Magdy Drab, Magdy Skiby, Joanny Gonschorek, Bartosza Bulandy, Bogdana Grzeszczaka i Alberta Pyśka) wyreżyseruje Konrad Dworakowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi. 

Bezpłatne wejściówki na czytanie do odbioru w kasie biletowej JCK (ul. Bankowa 28/30)

Dzień przed prezentacją w Jeleniej Górze, premierowe czytanie sztuki „Łaknąć” odbędzie się w Legnicy. W niedzielę, 8 listopada, akcja „czytajmy dramaty!” zawędruje do Walbrzycha.

Tuż po jeleniogórskim czytaniu dramatu (w sobotę, 7 listopada, o godz. 20.00) w tym samym miejscu, czyli na scenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury kolejny raz zaprezentowany zostanie najnowszy spektakl Teatru Odnalezionego „Pierwszy Raz” Michała Walczaka w reż. Łukasza Dudy. Więcej o akcji „Czytajmy dramaty” oraz o spektaklu „Pierwszy Raz” w publikacjach, do której odnośniki znajdują się poniżej.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy dwa dwuosobowe zaproszenia na spektakl „Pierwszy Raz” w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w piątek, 6 listopada, po godz. 12.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania "Nowin Jeleniogórskich". Zapraszamy!