To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Łagodzenie obostrzeń. Czy zdejmiemy maseczki?

 fot.: gov.pl

Więcej osób na weselach, nowe limity pasażerów w komunikacji publicznej. To niektóre ze zmian, jakie wejdą w życie od niedzieli.

W środę 2 czerwca na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił plan kolejnego łagodzenia obostrzeń pandemicznych. Przypomnijmy, że w maju otwarto np. kina, teatry, restauracje czy siłownie. Zezwolono też na zdjęcie maseczek w otwartej przestrzeni. W środę szef resortu mówił, że sytuacja pandemiczna poprawia się. „Obserwujemy wyraźny spadek zakażeń, hospitalizacji, coraz mniejsza jest trafialność testów, czyli odsetek wykonywanych. Jeżeli popatrzymy na tygodniowe średnie ostatnich dwóch tygodni, to widać, że dynamika spadków zakażeń jest bardzo wysoka."- opowiadał Niedzielski i dodał, że znacznie zmniejszyła się liczba zgonów pacjentów, a w szpitalach jest coraz mniej zajętych łóżek. Co nie oznacza, że koronawirus odpuścił. „W tej chwili głównym zagrożeniem są nowe mutacje. Bardzo ściśle monitorujemy sytuację, gdzie pojawiają się sytuację alertowe.” – wyjaśnił.

Jeśli chodzi o obostrzenia, to rząd analizował (na podstawie logowania się urządzeń mobilnych do sieci) przemieszczanie się ludzi, a to na pewno w ciągu najbliższych miesięcy będzie jeszcze intensywniejsze. „Chciałem poinformował, że zdecydowaliśmy się wprowadzić niewielkie zmiany, a potem być może większe, dotyczące okresu wakacyjnego. Dziś przedstawiamy informacje dotyczące od 6 do 25 czerwca.” – mówił Niedzielski i dodał, że w przyszłym tygodniu powie o następnej fazie zmian.

Zmiany w obostrzeniach od 6 czerwca

• Będzie możliwe organizowanie targów i konferencji z limitem 1 osoby na 15 m kw.

• Otwarte zostaną sale zabaw dla dzieci, z limitem 1 osoby na 15 m kw.

• Transport zbiorowy - maksymalnie 75 proc. obłożenia.

• Z 50 do 150 osób zostanie zwiększony limit osób na weselach i zgromadzeniach.

Zaznaczmy, że do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione, a weryfikacja tej kwestii to zadanie organizatora imprezy czy wydarzenia. „Osoba, która twierdzi, że jest zaszczepiona, musi pokazać wykaz. Po 10 czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która jest swoistym czytnikiem, ale będzie również pozwalała bezpośrednio odczytywać informacje.” - wyjaśnia minister Niedzielski.

Spontaniczne zgromadzenia pozostają dalej zakazane. Nie ma też decyzji co do działania klubów nocnych i dyskotek. Niedzielski nie mówił też o konkretnym terminie całkowitego zdjęcia maseczek. Kilka dni wcześniej przyznał, że rekomenduje utrzymanie obecnych zasad zakrywania ust i nosa jeszcze na czas wakacji.

Komentarze (2)

Lemingi dalej chodzą w maseczkach. Teoretycznie niby nic, ale sami na pustej po horyzont ulicy, z maseczkami zsuniętymi na brodę lub pod. Po naciskach trwających rok. Mafia izraelska z siedzibą w Watykanie ciśnienie Polskę ponad 1000 lat, dlatego jest jak jest.

Popuściłeś w gacie. Trzeba leczyć obsesję[najlepiej u specjalisty od głowy].