To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kto przelicytuje PiS? Odpowiedzi opozycji na „Polski Ład"

fot.: News4Media

Jeszcze więcej pieniędzy na ochronę zdrowia czy państwowe środki na zakup mieszkania. Tak polityczna opozycja chce przebić obietnice złożone w „Polskim Ładzie” Zjednoczonej Prawicy.

Kiedy na internetowej konwencji premier, Mateusz Morawiecki i szefowie partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy przedstawiali założenia „Polskiego Ładu”, można było mieć pewność, że lada dzień kolejne ugrupowania zaczną składać swoje obietnice. Można było też mieć też pewność, że będą licytowały wysoko, bo koalicja rządząca tak ustawiła poprzeczkę.

Przypomnijmy tylko, że PiS i jego koalicjanci obiecali zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zwolnienie z podatków części emerytów, wyłożenie z państwowej kasy nawet 100 tys. zł do wkładu własnego na zakup mieszkania czy zwiększenie finansowania ochrony zdrowia i łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów. Zwłaszcza obietnice finansowe są szeroko komentowane.

Lewica

„Polski Ład” zrobił tak duże wrażenie, że nadal jest w mediach tematem numerem jeden, a odpowiedzi opozycji na propozycje PiS często schodzą na drugi plan. A takie reakcje są. Lewica, przedstawiając swoje propozycje, również na wirtualnej konwencji, postawiła na kontrast wobec prawicy. O ile o „Polskim Ładzie” mówili mężczyźni, to jej plan przedstawiały kobiety, m.in.: Magdalena Biejat, Anna Maria-Żukowska i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Każda z pań opowiadała o innym aspekcie jak edukacja czy ochrona zdrowia.

Co proponuje Lewica? Chce, aby w 2024 r. nakłady na zdrowie wynosiły 7,2 proc PKB. Z tym powiązane jest kolejne działanie – uczynienie z Polski kraju, który zasłynie z produkcji leków. Mowa też była o produkowaniu szczepionki przeciw COVID-19. „Skrajnie niedofinansowana ochrona zdrowia, złe procedury, brak rezerw strategicznych - to czubek góry lodowej. Nasze szpitale zadłużone są na gigantyczną kwotę 15,7 mld zł.” – mówiła Marcelina Zawisza i ogłosiła plan dofinansowania szpitali powiatowych kwotą 850 mld złotych.

Jeśli chodzi o pensje, to pracownicy budżetówki mają mieć zapewniono płacę minimalną. „Dobra praca, to taka praca, która jest dobrze płatna. Polska ma piątą najniższą medianę zarobków w Europie. Dlatego wprowadzimy minimalną pensję 3500 złotych w budżetówce i będziemy ją waloryzować co roku.” – zapowiedziała Magdalena Biejat. Lewica chce też, aby zwolnienie lekarskie było płacone w 100-procentach (dziś to 80 proc. pensji) i ostatecznej likwidacji tzw. „umów śmieciowych”, a w roku szkolnym dwa pierwsze tygodnie nauki mają być poświęcone na integrację i w edukacji ma być położony większy nacisk na tematy ekologiczne.

PSL

Bez konwencji, ale za to z regionalnymi konferencjami prasowymi, na „Polski Ład” odpowiada PSL. „Plan dla Polski" – tak ludowcy nazwali swoje propozycje - opiera się na trzech filarach: zdrowie, rozwój przedsiębiorczości oraz propozycje dla młodych. W ochronie zdrowia stronnictwo chce nakładów w wysokości 6,8 proc. PKB. „Pieniądze publiczne na zwiększenie finansowania ochrony zdrowia już są. Gdzie? 15 mld zł można przetransferować ze składek funduszu rentowego. Wtedy, kiedy były dwa miliony rencistów, odkładanie na ten cel było sensowne. Dzisiaj jest ich ok. 700 tysięcy i te środki można przekazać na co innego.” – proponował na konferencji w Lublinie poseł Jan Łopata i dodał, że ludowcy są też za możliwością odpisania od podatku do 1 tys. zł dla pacjentów korzystających z leczenia w prywatnych przychodniach.

PSL obiecuje też, że młodzi ludzie mają otrzymać 75 tys. złotych na wkład własny na zakup domu czy mieszkania. Rocznie miałoby z nich korzystać nawet 100 tys. osób przedziale wiekowym od 20 do 40 lat. ”Mogą się pojawić zarzuty, że to też jest rozdawnictwo. Ale Francja łoży na szeroko pojęte budownictwo 2 proc. swojego budżetu, Niemcy przekazują 1 proc. W związku z tym te 7,5 mld zł na ten cel to nie byłoby tak dużo.” – argumentował w Lublinie Łopata.

Koalicja Obywatelska

Koalicja Obywatelska swoje zapowiedzi zaczęła prezentować cyklicznie jeszcze przed konwencją PiS, a ostatnio mówiła o zdrowiu. ”Sytuacja jest wyjątkowa. Zdrowie jest priorytetem dla wszystkich. W Polskim Ładzie tego nie widać, bo podstawowy cel, 7 proc. PKB, ma być osiągnięty w 2027 roku. Koalicja Obywatelska proponuje przyspieszenie do 2023, profilaktykę pocovidową, dopłaty do prywatnych wizyt wobec niemożności uzyskania w terminie wizyty w ramach NFZ.” – argumentowała w mediach poseł, Katarzyna Lubnauer, a pomysł jej klubu to wyłożenie 100 mld złotych na Fundusz Naprawy Zdrowia Polaków.

KO zapowiada, że swoim programem na „Polski Ład” odpowie w kolejnych propozycjach.

Komentarze (11)

Mówić każdy może, a jak PełO wygra wybory to i tak zobaczycie srodkowego palca

Zgadza się, ale faka nie zobaczymy na pewno. Nie przy "sile" 11%

Będzie powtórka jak Malezji;http

PiS obietnicami dąży do wygrania następnych wyborów,a potem ...nie będę kończył.

a potem.... paliwo może być nawet po 7 zł. jak mawiał twój idol tusk. Po drugie, PIS realizuje obietnice już 6 rok, jak wiesz....

cd;/www.listyznaszegosadu.pl/znasz-li-ten-kraj/nowy-lad-polski-lad-czyli-nowa-ekonomiczna-polityka

PO-PSL-SLD-Amber Gold wy Panie i Panowie z tych klik, sitw i wszelakiej szemranej ANTY POLSKIEJ szumowiny, mieliście czas od 1985r na robienie NAM dobrze, i jak to się skończyło to wszyscy wiemy. PININDZY NIMA I NI BYNDZY. Zapomniał ten złodziej dodać, że PININDZY NI BYNDNI dla Polskiej rodziny. Natomiast PININDZE były dla Mafi VAT , Mafi paliwowej i dla wszelkiej maści szemranych klik. Dla nich PININDZE BYLI. Okradliście Nas wy złodzieje na jakieś 800 miliardów, wypędziliście z Naszej Polski za granicę 5 milionów ludzi. Oni ponoć uciekali od tego waszego dobrobytu, od tej waszej ZIELONEJ WYSPY wy zdrajcy, kłamcy, donosiciele i złodzieje. Będziecie przeklęci na wieki wy SZKODNIKI ZŁODZIEJSKIE.

Ten wasz rudy szef złodziejskiej Mafi niejaki Donald Tusk zarabia 130 tysięcy złoty MIESIĘCZNIE na posadce w Uni którą dostał w nagrodę od Angeli Merkel za zdradzanie NASZEJ POLSKI. A dla NAS pozostawił---PININDZY NIMA I NI BYNDZI. Taka jest przykra prawda NIESTETY.

Jego koledze Sławomirowi Nowakowi CBA powyciągało ze skrytek w meblach kilka milionów złoty .Widać jasno, że tą waszą słynną ZIELONĄ WYSPĘ to wy mieliście wy ZŁODZIEJE I ZDRAJCY.

Skończyła się dla was ta ZIELONA WYSPA i dlatego takie dzikie wycie. Wy ZLODZIEJE.

PiS u władzy i zapanował CHAOS.