To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Krzesełka z kolei linowej trafią pod młotek

Krzesełka z kolei linowej trafią pod młotek

Kup pan krzesło – pod takim hasłem odbywa się akcja sprzedaży starych krzesełek z remontowanej kolei linowej „Zbyszek” w Karpaczu.

– Dochód zostanie przeznaczony na cel charytatywny – zapewnia Tomasz Stanek, jeden z inicjatorów tego przedsięwzięcia.

– Krzesełkowa kolejka na Kopę w Karpaczu to historia polskiego narciarstwa – przypominają organizatorzy akcji. – Jest obecnie najstarszą koleją linową w Polsce, która w tym roku obchodziła 58. rocznicę budowy.

Imię „Zbyszek” nadano na cześć Zbigniewa Pawłowskiego, który przy obsłudze kolei pracował od 1958 roku, aż do śmierci w roku 2010. Od prawie 60 lat, co roku, „Zbyszek” wywoził w góry setki tysięcy turystów, którzy ułatwiają sobie w ten sposób zdobycie Śnieżki. Po raz ostatni kolejka zostanie uruchomiona w niedzielę (17 września) tego roku. Potem wysłużoną instalację zastąpi nowoczesna kolejka linowa z czteroosobowymi kanapami.
Stare krzesełka nie trafią do lamusa. Zostaną wystawione na licytację. Łącznie pod młotek trafi 200 ponumerowanych krzesełek. Cena wywoławcza jednego to 200 złotych.
– Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cel charytatywny, a konkretnie – na działalność klubów sportowych w Karpaczu – wyjaśnia Tomasz Stanek. – Tak się składa, że klub Śnieżka Karpacz w tym roku obchodzi 70-lecie, a to zawodnicy i trenerzy tego klubu korzystali z Kopy najczęściej.
Część środków będzie też przeznaczona na zakup wagonika dla osób niepełnosprawnych, który zostanie zamontowany w nowej kolei.
Akcja dopiero się rozkręca, ale jak mówi Tomasz Stanek, zainteresowanie już jest spore. – Zgłaszają się ludzie, którzy nie tylko zapewniają, że wezmą udział, ale chcą wylicytować krzesełko z konkretnym numerkiem – mówi. – Ktoś chce np. krzesełko nr 58, bo tyle lat chodziła kolej.
Niektórzy mają już sprecyzowane plany wykorzystania tych krzesełek, np. przerobią je na huśtawki do ogrodu.
Aukcja odbędzie się w sobotę (23 września) o godz. 12. przy stoku Relaks w Karpaczu (ul. Wilcza 2). Krzesełka, które nie zostaną sprzedane w tym dniu, trafią później na aukcję internetową.