To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Krajobraz z jeleniem do oglądania i dyskutowania

Krajobraz z jeleniem do oglądania i dyskutowania

Projekt „Krajobraz z jeleniem” jeleniogórskiej Galerii BWA już do oglądania, konfrontowania i dyskutowania! W „Galerii na parterze” Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze można oglądać plakaty promujące „Wrzesień Jeleniogórski” z lat 1977 – 2017 z wątkiem jelenia. W „Galerii Inspiracje” Książnicy Karkonoskiej wystawę „One Day Photo z jeleniem” - będącej fotograficznym efektem jednodniowego działania artystycznego. I wreszcie w Galerii Sztuki BWA dwunastu artystów z Kotliny i Polski pokazuje dzieła odwołujące się do styku piękna z kiczem, kultury współczesnej z kulturą popularną. Także tu jeleń – symbol Jeleniej Góry – pojawia się jako temat, wątek, tło, ozdobnik. Tego projektu mieszkańcy Jeleniej Góry, i wszyscy zainteresowani szeroko rozumianą kulturą współczesną, pominąć nie mogą.

Młodzież licealna śladów jelenia szukała na plakatach (już historycznych!) „Września Jeleniogórskiego”. Fotograficy, związani głównie z Jeleniogórską Strefą Fotografii, tropili te ślady w przestrzeni miejskiej Jeleniej Góry – efektem pokazanych w Książnicy Karkonoskiej 15 wielkoformatowych zdjęć. Dwunastu artystów zaproszonych do projektu głównego w rozmaitych technikach - od malarstwa po sztukę video - podejmuje temat styku piękna i kiczu. Autorskie wypowiedzi moga budzić skojarzenia, kontrowersje - i na takiej dyskusji organizatorom wystawy zależy.  

-Tytuł wystawy „Krajobraz z jeleniem” budzi od razu określone skojarzenia – mówiła podczas wernisażu kurator wystawy, Magda Ujma – W potocznej polszczyźnie to sformułowanie kojarzy się najbardziej z kiczem. I rzeczywiście, ta wystawa trochę o kiczu jest.

Wystawa odnosi się w pewnym sensie do Jeleniej Góry, choć słowo „krajobraz” nie zamykał artystów do przestrzeni miasta. Tytuł projektu: „Krajobraz kulturowy” należy rozumieć metaforycznie.

Więcej o samym projekcie w tygodniku „Nowiny Jeleniogórskie”. A tych, którzy nie zdążyli na wernisaż, dyrektor BWA Janina Hobgarska zaprasza 27 października o godzinie 13 na oprowadzenie po ekspozycji przez kurator wystawy, a w godzinach popołudniowych (godzina 16.30) na związaną z projektem... „Rozmowę o gustach”.

- Oglądajcie, jeśli będziecie czuli niedosyt – wracajcie do nas – zwróciła się do odbiorców piątkowego wernisażu dyrektor BWA.

Wszystkie wystawy zorganizowane w ramach projektu czynne będą do 4 listopada 2017 r.
 

IMG_2075.JPG
IMG_2029.JPG
IMG_2031.JPG
IMG_2034.JPG
IMG_2039.JPG
IMG_2040.JPG
IMG_2042.JPG
IMG_2047.JPG
IMG_2053.JPG
IMG_2055.JPG
IMG_2056.JPG
IMG_2060.JPG
IMG_2061.JPG
IMG_2064.JPG
IMG_2065.JPG
IMG_2068.JPG
IMG_2069.JPG
IMG_2071.JPG
img_2066.jpg