To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Krajobraz z jeleniem

Krajobraz z jeleniem

Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze zaprasza na wydarzenia w ramach projektu "Krajobraz z jeleniem". Już w najbliższy piątek, 13 października 2017 r. otwarte zostaną trzy wystawy.

Najpierw, o godz. 11.00 w „Galerii na Parterze” Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze, Al. Jana Pawła II  25, "Wrześniowe plakaty", gdzie zaprezentowane zostaną plakaty autorstwa: Tadeusza Kaczmarka (1985), Mirosława Kulli (2002), Janusza Lipińskiego (2004), Agnieszki Owsianik (2005), Edyty Kulli (2006), Andrzeja Jędrochy (2007), Mariusza Mielęckiego (2012), Tomasza Płonki (2014), Pawła Trybalskiego i innych artystów.
O godz. 16.30 w „Galerii Inspiracje” Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze wernisaż wystawy "One Day Photo z jeleniem", której autorami są: Wojciech Bykowski, Jarosław Frątczak, Dariusz Goetze, Hanna Goetze, Janusz Jaremen, Jacek Jaśko, Andrzej Kołodziejczyk, Bogdan Krupiński, Krzysztof Kuczyński, Marcin Masiewicz, Wojciech Miatkowski, Natalia Polak, Tomasz Siwek, Grzegorz Truchanowicz, Norbert Wawrzyniak.
I wreszcie o godz. 17.00 w galerii BWA w Jeleniej Górze otwarcie wystawy głównej, "Krajobraz z jeleniem", dotyczącej piękna, wartości estetycznych i kiczu we współczesnej kulturze wizualnej. Pomysłodawców przedsięwzięcia interesują popularne sposoby rozumienia piękna we współczesnej Polsce, a także przeniesienie polskiego gustu na język sztuki najnowszej (np. poprzez kicz, a także ironię).

Poszukujemy punktów styku gustu elitarnego z egalitarnym, sztuki współczesnej z kulturą popularną. Zastanawiamy się, czy piękno utraciło swą zdolność do wyrażania ważnych treści, a jeśli nie, to do czego mogłoby dzisiaj służyć. Przywołujemy motyw jelenia, powszechnie używanego dla oddawania prawdziwego piękna i zarazem jego pospolitej, „niskiej” wersji – kiczu. Jeleń przewija się w pracach zaproszonych artystów, lecz nie występuje w każdej z nich, nie jest to bowiem wystawa poświęcona „jeleniowi w sztuce”. 

Motyw tego zwierzęcia przywołuje także i inne znaczenia. Są to: kontakt człowieka z przyrodą, możliwość porozumienia się ludzi ze stworzeniami nie-ludzkimi, sposób istnienia tych ostatnich w kulturze współczesnej. Jeleń znajduje się w herbie Jeleniej Góry. Kolejnym ważnym dla wystawy tematem jest zatem wizerunek współczesnych polskich miast. Przywołujemy zmiany przestrzeni miejskiej, jakie zaszły w ostatnim czasie, jak również rosnące znaczenie estetyki w kształtowaniu tejże. Pojawiają się wreszcie takie wątki, jak: rola sztuki współczesnej i instytucji kultury w budowaniu nowej tożsamości i nowej estetyki miast w Polsce – wyjaśniają organizatorzy.

Dzieła prezentowane na wystawie ukazują szerokie spektrum technik sztuki współczesnej, od fotografii, poprzez film, rzeźbę, obiekty, instalacje, malarstwo, po performance i dizajn. Zaproszonych zostało dwunastu artystów z całej Polski (ze szczególnym uwzględnieniem środowiska jeleniogórskiego). W wystawie udział biorą: Agnieszka Bar, Natalia Bażowska, Czekalska + Golec, Magdalena Kuźniarz, Mariusz Mielęcki, Józef Robakowski, Monika Stolarska, Seweryn Swacha, Stach Szumski, Zbigniew Szumski, Przemysław Truściński i Bogumiła Twardowska-Rogacewicz. Kuratorki: Janina Hobgarska i Magda Ujma.

Katalog do wystawy zawiera wypowiedzi artystów, dokumentację ich realizacji, jak również teksty Rafała Boettner-Łubowskiego i Magdaleny Ujmy, a także rozmowę Łukasza Białkowskiego z Andą Rottenberg.

Wszystkie trzy wystawy czynne będą do 4 listopada 2017 r.

Organizatorzy zapraszają także na wydarzenia towarzyszące, czyli oprowadzanie kuratorskie Magdy Ujmy po wystawie (27 października, o godz. 13.00) w BWA w Jeleniej Górze oraz "Rozmowę o gustach" z udziałem prof. Anny Markowskiej (Uniwersytet Wrocławski), dr Łukasza Białkowskiego (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), moderowanej przez Magdę Ujmę, która odbędzie się 27 października o godz. 16.30 również w BWA w Jeleniej Górze.