To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kowary pożegnały Franciszka Gawora

Kowary pożegnały Franciszka Gawora

31 marca, w obecności 5 osób z najbliższej rodziny, pochowano na kowarskim cmentarzu Franciszka Gawora – Honorowego Obywatela Miasta Kowary, jedną z najbardziej zasłużonych dla kowarskiego górnictwa uranu osób.

 

Moment jego pogrzebu uczczono dźwiękiem syren w całym mieście.

Po ukończeniu Akademii Górniczo-Hutniczej w 1956 r. mgr inż. Franciszek Gawor uczestniczył w pracach przygotowawczych do uruchomienia kopalni uranu w Okrzeszynie, lecz rok później zaczął pracować w kowarskich Zakładach Przemysłowych R-1.
W roku 1973, po likwidacji kowarskich kopalni uranu, z jego inicjatywy ZPR-1 przekształcono w Zakład Doświadczalny Politechniki Wrocławskiej „Hydro-Mech”.
W roku 1974 Franciszek Gawor współtworzył pierwsze w Polsce i jedno z 5 na świecie, podziemne inhalatorium radonowe. Szefował tej placówce do 1989 r.
Pasjom zawodowym oddawał się także na emeryturze - jako współorganizator kursu dla kandydatów na przewodników po podziemnej trasie turystycznej w kowarskich sztolniach pouranowych, a także opiekun merytoryczny przewodników po trasie. Funkcję tę sprawował do 2019 r.
Franciszek Gawor współtworzył także Salę Tradycji Górnictwa w Kowarach, dla której dostarczył mnóstwo prywatnych, latami zbieranych eksponatów.
Był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie górnictwa, autorem wielu opracowań i artykułów naukowych, laureatem statuetki Liczyrzepy z 2013 r. – nagrody Starosty Jeleniogórskiego, Honorowym Obywatelem Miasta Kowary.

Szersze wspomnienie o Franciszku Gaworze przeczytać będzie można w wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 21 kwietnia 2020 r.