
Po ukończeniu Akademii Górniczo-Hutniczej w 1956 r. mgr inż. Franciszek Gawor uczestniczył w pracach przygotowawczych do uruchomienia kopalni uranu w Okrzeszynie, lecz rok później zaczął pracować w kowarskich Zakładach Przemysłowych R-1.
W roku 1973, po likwidacji kowarskich kopalni uranu, z jego inicjatywy ZPR-1 przekształcono w Zakład Doświadczalny Politechniki Wrocławskiej „Hydro-Mech”.
W roku 1974 Franciszek Gawor współtworzył pierwsze w Polsce i jedno z 5 na świecie, podziemne inhalatorium radonowe. Szefował tej placówce do 1989 r.
Pasjom zawodowym oddawał się także na emeryturze - jako współorganizator kursu dla kandydatów na przewodników po podziemnej trasie turystycznej w kowarskich sztolniach pouranowych, a także opiekun merytoryczny przewodników po trasie. Funkcję tę sprawował do 2019 r.
Franciszek Gawor współtworzył także Salę Tradycji Górnictwa w Kowarach, dla której dostarczył mnóstwo prywatnych, latami zbieranych eksponatów.
Był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie górnictwa, autorem wielu opracowań i artykułów naukowych, laureatem statuetki Liczyrzepy z 2013 r. – nagrody Starosty Jeleniogórskiego, Honorowym Obywatelem Miasta Kowary.
Szersze wspomnienie o Franciszku Gaworze przeczytać będzie można w wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 21 kwietnia 2020 r.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...