Koszykarze Sudetów wicemistrzami olimpiady

Mateusz Samiec

Dwaj wychowankowie jeleniogórskiego klubu Mateusz Samiec i Filip Szturo w reprezentacji Dolnego Śląska zagrali pięć meczów w finałowym turnieju Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Łańcucie. Drużyna wojewódzka z młodzikami z KS Sudety wywalczyła srebrne medale.

Koszykarze szkoleni w klubie przez Jarosława Wilusza w dolnośląskiej ekipie na OOM pokonali zespoł z Kujawsko – Pomorskiego 73:48, przegrali z drużyną Mazowsza 59:70, zwyciężyli team z Łódzkiego 76:60 i z pierwszego miejsca w grupie A awansowali do półfinału. W spotkaniu o medale reprezentacja Dolnego Śląska pokonała trzeci w OOM zespół z Wielkopolski 70:53. W finale Dolnoślązacy doznali porażki ze Śląskiem 55:66 i zostali wicemistrzami olimpiady 2018.

Uczeń jeleniogórskiej SP nr 10 Mateusz Samiec (rocznik 2005) łącznie przebywał na boisku 87 minut, starszy o rok gimnazjalista Filip Szturo równe 100 minut. Pierwszy zdobył 27 punktów, drugi 28.

O medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży dziewczęta rywalizowały w Stalowej Woli. W reprezentacji Dolnego Śląska wystąpiły dwie jeleniogórzanki z rocznika 2005, Oliwia Szpila (MKS MOS Karkonosze) i Martyna Kozik (KSW Spartakus, SP nr 2). W półfinale podopieczne trenera Grzegorza Krzaka doznały porażki z ekipą Mazowsza 49:81, mecz o trzecie miejsce przegrały z wojewódzkim zespołem Wielkopolski. Klubowym trenerem Oliwii jest Jerzy Gadzimski, Martyna szkoli się koszykarsko pod kierunkiem Moniki Krawczyszyn - Samiec.