Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 15 marca do 13 czerwca. PLK wraz z przewoźnikami opracowały połączenia w taki sposób, aby najlepiej wykorzystać dostępne możliwości linii kolejowych.
Nowy peron we Wrocławiu
Wiele tras jest modernizowanych w ramach inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego. Efektem prac będą wygodniejsze stacje i przystanki, krótsze i bezpieczniejsze podróże.
Na stacji Wrocław Główny podróżni skorzystają z nowego peronu nr 6, który ułatwi dostęp z pociągów do komunikacji miejskiej. Poprawę odczują także mieszkańcy innych regionów.
Inwestycje na torach
Prowadzone są prace modernizacyjne na torach. Między innymi po zakończeniu kolejnego etapu prac w aglomeracji krakowskiej, skróci się czas przejazdu na trasie Kraków Gł. – Katowice do ok. 90 min dla najszybszych pociągów. Zwiększy się częstotliwość połączeń z centrum Krakowa na lotnisko w Balicach - z 19 do 41 pociągów.
Na stacji Szczecin Główny wszystkie już perony i przejścia, będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się.
By zwiększyć możliwości podróży koleją, kontynuowane są prace m.in. na liniach Warszawa – Lublin, Częstochowa – Zawiercie, Wrocław – Poznań. Od połowy marca rozpocznie się przebudowa linii Zbąszynek – Czerwieńsk w Wielkopolsce. Prace rozpoczną się również na odcinku Wronki – Słonice, na linii Poznań – Szczecin, na której już wymieniane są tory Jazda obok prowadzonych robót wymagać będzie dodatkowych procedur bezpieczeństwa i ograniczenia prędkości, co przełoży się na ok. 30 min wydłużenie czasu przejazdu. W woj. śląskim ruszą prace na linii Chybie – Wisła Głębce.
Nowości w ofercie PKP Intercity
Na tory wraca kilka pociągów. Między innymi IC Czartoryski będzie jeździł w relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin, przez Warszawę i Poznań, a IC Brda połączy Warszawę z Bydgoszczą. Dodatkowo pociąg IC Orłowicz, kursujący obecnie w relacji Kraków – Warszawa, wraca do pełnej relacji Kraków – Olsztyn.
Dworce zmieniają się dla podróżnych
PKP kontynuują program przebudowy polskich dworców. Najbardziej zaawansowane prace trwają w Sędziszowie Małopolskim, Oświęcimiu, Pomiechówku, Bielsku Podlaskim i Nidzicy, gdzie budowane są nowe dworce. Ich otwarcie planowane jest pierwszej połowie tego roku.
Remonty na dolnośląskich stacjach
Polskie Koleje Państwowe SA wybrały wykonawców, którzy przeprowadzą kompleksowe modernizacje pięciu dworców znajdujących się przy linii kolejowej Wrocław – Jelenia Góra. Zmieni się nie tylko wygląd dworców – w budynkach znajdą się liczne udogodnienia dla podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zmodernizowane obiekty zostaną udostępnione pasażerom wiosną 2021 roku. Przebudowane zostaną dworce: Wałbrzych Główny, Kąty Wrocławskie, Boguszów Gorce Zachód, Smolec i Imbramowice. Wszystkie z wyjątkiem ostatniego są obiektami zabytkowymi objętymi ochroną konserwatorską. Trwa remont dworca Szklarska Poręba Górna.
Nowe usługi
Pod koniec pierwszego kwartału br. planowane jest udostępnienie pasażerom nowej usługi car-sharingu, czyli możliwości wynajmu samochodów elektrycznych przy dworach kolejowych. Pilotażowo nowa usługa PKP Mobility będzie dostępna przy dworcu Gdynia Główna.
Komentarze (6)
Przykład korekty rozkładu KD . Pociąg do Goerlitz odjeżdża o 7,37 przyjeżdża 9.28 .Według nowego odjazd 7.38 przyjazd 9.28 . Ktoś zakrzyknie : brawo podróż trwa minutę krócej . Ale prosty człek nieznający zasad układania rozkładów powie : a gdyby tak wyjechać o minutę wcześniej , minutę krócej jechać i przyjechać do Goerlitz o 9.26 . Spytacie co za różnica ? Otóż taka , że podróżni jadący w głąb Niemiec zdążyliby przesiąść się na pociąg do Drezna odjeżdżający z tego samego peronu o 9.27 . Ci co podróżują w miarę często z przesiadkami wiedzą co to za radocha gdy stwierdzają iż pociąg na który mieli się przesiąść odjechał minutę wcześniej . Malkontenci powiedzą , KD nie musi dbać o skomunikowanie z obcymi kolejami . Może i tak ale uru****iając połączenie do stacji granicznej można jednak zapoznać się z rozkładem obcym bo należy się liczyć z tym , że pasażerowie będą się przesiadać .
I znowu brak pociągu do Szczecina!!! Pks też już sobie dawno to połączenie odpuścił lipa na całej lini!!!
Do Węglińca, do pracy z Jeleniej na godz. 7.00 dalej nici.
Niestety do Warszawy nocnym pociągiem nadal będziemy jeździli przez Lubań. W Warszawie jest o 5.12. Dobrze, że chociaż nie ma wagonu sypialnego, bo można by przespać Warszawę.
A kiedy powróci do rozkładu bezpośrednie połączenie Jelenia Góra - Lublin?
A co z połączeniem Lwówek Śląski - Jelenia Góra ?