To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Konkurs XXI Biennale Fotografii Górskiej rozstrzygnięty

Grand Prix XXI Biennale Fotografii Górskiej - Krzysztof Strzoda

Ogłoszone zostały wyniki konkursu XXI Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Górskiej. Organizowane w Jeleniej Górze wydarzenie, jest najstarszą imprezą o tej tematyce odbywającą się w Polsce i zarazem jednym z najbardziej prestiżowych. Cieszący się niesłabnącą renomą konkurs fotograficzny jest fundamentem Biennale Laureatem Grand Prix tegorocznej rywalizacji został Krzysztof Strzoda, którego uhonorowano za dwa zestawy prac. Pełne wyniki konkursu publikujemy poniżej. 
 

Nagrodzone fotografie obejrzeć będzie można na pokonkursowej wystawie, która uroczyście otwarta zostanie 18 września w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Oprócz prezentacji prac laureatów konkursu w ramach Biennale zaprezentowana zostanie wystawa fotografii Mieczysława Karłowicza, wybitnego polskiego kompozytora i fotografika z przełomu XIX i XX w. Jego twórczość fotograficzna była związana z Tatrami, narciarstwem oraz aktywnością publicystyczną. Zdjęcia, które obejrzeć można będzie na wystawie pochodzą ze zbiorów Centralnej Biblioteki Górskiej w Krakowie. W ramach imprezy planowana jest także wystawa fotografii laureatów z poprzednich edycji jeleniogórskiego Biennale, która zaprezentowana zostanie w Pałacu w Bukowcu oraz wystawa fotografii Tomasza Olszewskiego i Krzysztofa Strzody w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Protokół z posiedzenia jury
XXI Biennale Fotografii Górskiej

w dniu 23.07.2020 r.

Jury w składzie:
Marek Szyryk – ZPAF, przewodniczący Jury
Marek Liksztet - ZPAF
Sławoj Dubiel - ZPAF
Ctibor Košťál – artysta fotograf, Czechy
Tomasz Mielech – ZPAF, sekretarz

Po obejrzeniu 589 prac 76 autorów postanowiło zakwalifikować do wystawy 165 prac 67 autorów oraz przyznać następujące nagrody:

Grand Prix 3000 zł
Krzysztof Strzoda
Intersections - zestaw 4 fotografii
Into the Light - zestaw 4 fotografii

I nagroda 1000 zł
Piotr Lisowski
Tren po zburzonym schronisku – zestaw 2 fotografii

II nagroda – wystawa w Galerii Korytarz
Przemysław Kruk
Bardenas Interior - zestaw 2 fotografii
Bardenas Exterior -zestaw 2 fotografii

wyróżnienie (udział w plenerze)
Jacek Michalak
Izera – zestaw 4 fotografii

wyróżnienie
Rafał Swosiński
Tatry 2 – zestaw 6 fotografii
Tatry 3 – zestaw 4 fotografii

wyróżnienie
Halina Morcinek
Samotnia

wyróżnienie
Adam Bencal
Góry Rodniańskie III
Góry Rodniańskie IV
Karkonosze
Tatry, Słowacja

wyróżnienie (voucher na druk fotografii)
Marcin Bawiec
Halny – zestaw 2 fotografii

wyróżnienie (pobyt w pałacu Bukowiec)
Michał Woźniakowski
Powidoki – 2 fotografie

wyróżnienia za tematykę karkonoską:
Waldemar Grzelak
Wodne Organy
W Kotle Małego Stawu
Zbyněk Šanc
Krkonoše – Snězné jámy
Ūdolí Bilého Labe

Jury XX Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej po przejrzeniu i dyskusji nad nadesłanymi pracami dokonało wyboru i zakwalifikowało część z nich do wystawy pokonkursowej oraz wybrało prace nagrodzone. Członkowie jury zauważyli wysoki poziom nadesłanych fotografii, a także dużą ilość nadesłanych fotografii mimo panującej pandemii. Zgodnie wybieraliśmy najlepsze fotografie nie kierując się żadnymi osobistymi preferencjami dotyczącymi koloru czy techniki wykonania, bo nagrodzone zestawy reprezentują zarówno fotografię klasyczną i cyfrową, czarno białą i barwna, a nawet pojawiły się techniki szlachetne. Jesteśmy przekonani, że wybraliśmy najlepsze prace charakteryzujące się wysokim poziomem estetycznym, interesująco przedstawiając krajobraz górski oraz dodatkowo perfekcyjnym opanowanie warsztatu fotograficznego.

Przewodniczący jury – Marek Szyryk