To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kongres Balneologiczny w Świeradowie Zdroju

Kongres Balneologiczny w Świeradowie Zdroju

Do izerskiego kurortu zjechały znakomitości ze świata medycyny.

330 uczestników z 14 krajów z 4 kontynentów uczestniczy w XXIV Kongresie Balneologicznym, który odbywa się właśnie w Świeradowie Zdroju (5-8 września). Kongres odbywa się co dwa lata, a jego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Balneologii i Medycyny Fizykalnej oraz – w tym roku - Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa sp. z o.o. - Polska Grupa Uzdrowisk.

 

Na kongresie przewidziano trzy sesje międzynarodowe, prowadzone w języku angielskim, w których wykładowcami będą wybitni specjaliści balneologii i lecznictwa uzdrowiskowego. Poza wykładami o tematyce medycznej, w programie Kongresu znalazło się miejsce na sesję menedżerską, dla zarządzających lecznictwem uzdrowiskowym. W ramach kongresu zorganizowano targi balneologiczne, na których swoją ofertę zaprezentuje ponad 30 wystawców.

 

- Wiodącą problematyką kongresu będzie reumatologia uzdrowiskowa oraz radonoterapia obejmująca główne metody lecznicze stosowane w Świeradowie Zdroju – zapowiada prof. dr hab. Irena Ponikowska, przewodnicząca komitetu naukowego kongresu oraz krajowy konsultant balneologii.

 

Balneologia to leczenie za pomocą tworzyw naturalnych – wodami mineralnymi, gazami leczniczymi, peloidami i walorami klimatycznymi. Medycyna fizykalna obejmuje leczenie różnymi rodzajami energii – światłem, dźwiękiem, ciepłem. Obie te dziedziny mają wielu krytyków. Wytyka się im głównie niemierzalność efektów takiego leczenia. Mimo takich opinii w ostatnich latach balneologia i medycyna fizykalna przeżywają renesans.

 

- Balneologia i medycyna fizykalna to działy, w których stosunkowo trudno udowodnić skuteczność leczenia, także dlatego, że stosuje się je przy chorobach przewlekłych. Przy takich schorzeniach na stan chorego wpływa wiele czynników i ewentualną poprawę nie zawsze da się przypisać pojedynczym działaniom, czynnikom – wyjaśnia dr n. med. Jacek Chojnowski, prezes Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej, jednego z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Zapewnia przy tym, że coraz więcej jest  literatury naukowej, w których autorzy dowodzą skuteczności balneologii i leczenia fizykalnego.

 

Medycyna uzdrowiskowa w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie. Doceniają to poza naszymi granicami. Na pobyty lecznicze przyjeżdża do polskich uzdrowisk coraz więcej obcokrajowców.

 

Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa należy do spółki Polska Grupa Uzdrowisk, której właścicielem jest KGHM. Ponadto spółka posiada: Uzdrowisko Cieplice, Uzdrowisko Połczyn oraz Uzdrowiska Kłodzkie – Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój i Polanicę Zdrój. 

IMG_2421.jpg
IMG_2403.jpg
IMG_2404.jpg
IMG_2406.jpg
IMG_2408.jpg
IMG_2410.jpg
IMG_2413.jpg
IMG_2414.jpg
IMG_2416.jpg
IMG_2418.jpg
IMG_2419.jpg

Komentarze (6)

Nie mam nic przeciwko miastu Świeradów Zdrój.
Pytam natomiast pytanie: a gdzie Cieplice Zdrój ????
Gdzie Termy Cieplickie na bazie najcieplejszych WÓD GEOTERMALNYCH w Polsce ????
Jakże smutna i żałosna jest rzeczywistość w Jeleniej Górze, w Cieplicach !!!
Tyle niemoty, tyle bezsilności ...
Gdzie - i co robią panie i panowie posłowie, senatorowie no i radni ????
Zdrówka wam wszystkim życzę, zwiedzajcie sąsiednie kraje, popatrzcie jak wiele tam się dokonuje - i porównajcie to z własnymi sukcesami. Macie jakieś sukcesy ???

a cóż robiła poseł Machałek na konferencji fachowców od balneologii.

Gdyby jej nie było, to pewnie twoje pytanie brzmiało by :"dlaczego Machałek nie interesuje się tak ważną dla regionu jeleniogórskiego sprawą jak sprawy uzdrowiskowe"?
Nieprawdaż?

no tak wszystko wiadomo pani Dyrektor też z drużyny pani Poseł.Wiesz Ego w Społecznej Radzie Uzdrowiska zasiada dużo więcej ludzi i jakoś nikt się nie wciska między medyczne autorytety.Przypominam Ci Ego że Świeradów nie należy do reg.jeleniogórskiego,oj IIkadencja warto wiedzieć gdzie się posłuje,a kongres balneologiczny w uzdrowiskach nie jest wydażeniem nadzwyczajnym.