To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Koncertowe 30-lecie Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów

Koncertowe 30-lecie Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów

Już w najbliższą sobotę 6 kwietnia w Centrum Sportowo Rekreacyjnym w Zgorzelcu odbędzie się jubileuszowy koncert Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów. O godzinie 17.30 rozbrzmią pierwsze nuty wyjątkowego spotkania z muzyką, które uświetni występ Janusza Radka z zespołem oraz Juliusza Ursyna-Niemcewicza (tenor).

Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów powstała z inicjatywy Tadeusza Grudzińskiego i pod dzień dzisiejszy nosi jego imię. Pierwszy nabór odbywał się na terenie zgorzeleckich szkół - wówczas naukę gry na instrumencie rozpoczęło około 100 uczniów. Pierwszy nieoficjalny koncertu odbył się 29 grudnia.1989 roku i zagrało w nim 31 muzyków. Od tego czasu Orkiestra rozpoczęła swoje tournee po Polsce i po Europie. Wielkim wydarzeniem był dla nich wyjazd z koncertem bożonarodzeniowym do Brukseli na zaproszenie Ambasadora RP przy Unii Europejskiej. Dzięki niekonwencjonalności swojej muzyki i wykorzystaniu zapomnianych mandolin orkiestra odegrała ponad 500 koncertów, z czego 250 z nich zabrzmiało poza granicami kraju.

Swoją oryginalność orkiestra zawdzięcza przede wszystkim wykorzystaniu niezbyt popularnych dziś instrumentów. Muzycy grający na mandolinach nie mają możliwości nauki w szkołach muzycznych i we własnym zakresie muszą zdobywać artystyczne umiejętności.

Uwaga! Dla naszych Czytelników, którzy najszybciej zadzwonią w piątek, 5 kwietnia, o 14.00 zadzwonią na redakcyjny numer 75 64 24 480 i prawidłowo odpowiedzą na pytanie, kto jest jest założycielem Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów, mamy trzy podwójne zaproszenia na sobotni, jubileuszowy koncert zespołu w Zgorzelcu. Zapraszamy!