To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Koncert w 65. rocznicę śmierci Ludomira Różyckiego

Koncert w 65. rocznicę śmierci Ludomira  Różyckiego

Uczniowie i pedagodzy z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze postanowili upamiętnić 65. rocznicę śmierci Ludomira Różyckiego. Koncert z tej okazji odbędzie się 23 listopada w Podgórzynie.

W Centrum Aktywności Społecznej w Podgórzynie przy ul. Żołnierskiej 13 o godz. 17.00 wystąpią :

Filip Jaguś (kl. 5) - fortepian, Kaja Zamorska (kl. I) - skrzypce, Kaja Rudnicka (kl. V) - skrzypce, Ewa Skoczeń (kl. V) - flet

oraz Aleksandra Lemiszka (sporan), Marta Kokrzycka -Myrlak ( mezzosopran) i Artur Rulewski (fortepian).

Prelekcję „Pan Twardowski w twórczości i życiu Ludomira Różyckiego” wygłosi Elżebieta Terlega - Stachów.

W programie koncertu utwory: F. Chopina, M. Karłowicza, I. J. Paderewskiego, L. Różyckiego, K. Szymanowskiego, H. Wieniawskiego.

Wstęp wolny

Ludomir Różycki, kompozytor, autor poematów symfonicznych "Stańczyk", "Bolesław Śmiały", "Pan Twardowski", "Warszawianka", "Anhelli", "Król Kafetua" oraz licznych kompozycji fortepianowych, był związany z naszym regionem. Mieszkał w Zachełmiu od 1948 roku w pięknej wilii "Hubertushaus". Różycki wraz z żoną nazwali go na cześć najsławniejszego utworu Ludomira Różyckiego "Willą Pan Twardowski".

Różyccy przyjmowali tu wielu gości. Często w niedziele poranki grał na fortepianie, a muzyka niosła się po okolicy. Kompozytor zmarł w 1953 roku.

W willi urządzono muzeum jego imienia. Odbywały się tu także koncerty. Po śmierci żony Ludomira Różyckiego willa "Pan Twardowski” opustoszała. Zaginęło wiele pamiątek po kompozytorze, m.in. rękopisy.

W 1967 roku, „Willę Pan Twardowski” przekazano Wyższej Szkole Ekonomicznej we Wrocławiu, która utworzyła tu Dom Pracy Twórczej. Potem był tu dom wypoczynkowy Uniwersytetu Ekonomicznego. Budynek niedawno sprzedano.

Pamięć o Ludomirze Różyckim podtrzymuje tablica na willi w Zachełmiu i jedna z głównych ulic na Zabobrzu w Jeleniej Górze.