To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Koncert na 500-lecie Reformacji

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod dyrekcją Jacka Bonieckiego

31 października 1517 roku Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze 95 rewolucyjnych tez. Ewangelicy oficjalnie uznają ten dzień jako początek ruchu protestanckiego. W roku 2017 kościoły luterańskie obchodzą jubileusz 500-lecia tegoż wydarzenia. Z tej okazji w jeleniogórskiej filharmonii w czwartek, 23 listopada, o godz. 19.00 zabrzmi uroczysty koncert, podczas którego zabrzmi między innymi V Symfonia D–dur Reformacyjna, napisana przez Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego z okazji 300. rocznicy proklamacji wyznania protestanckiego w Augsburgu.

Podczas jeleniogórskiego koncertu z okazji 500-lecia reformacji Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. W rolach solistów wystąpi trzech trębaczy: Igor Cecocho, Paweł Juryś i Seweryn Wróbel. Spotkanie z muzyką słowem poprowadzi Joanna Moryc. W programie: Uwertura Cervus elaphus Sławomira Czarneckiego, II Koncert na trąbkę Mirosława Gąsieńca, Koncert na 2 trąbki piccolo Antonio Vivaldiego oraz wspomniana już V Symfonia D-dur Reformacyjna op. 107 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.

Dyrygent Jacek Boniecki, który poprowadzi koncert, jest dyrektorem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeja. Swoją drogę zawodową rozpoczął jako asystent, a następnie dyrygent w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Pełnił funkcje kierownicze i artystyczne w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, Płockiej Orkiestrze Symfonicznej oraz Teatrze Muzycznym w Lublinie. Od 2012 roku związany jest z PZLPiT Mazowsze. W swoim dorobku artystycznym ma między innymi przygotowanie i prowadzenie oper: Carmen G. Bizeta (wspólnie z J. Maksymiukiem), Traviata, Nabucco, Falstaff G. Verdiego; Cabaret (w reżyserii J. Stuhra), Straszny dwór S. Moniuszki, Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale J. Stefaniego (w reżyserii A. Strzeleckiego) oraz baletów: Coppélia L. Delibesa, Dziadek do orzechów P. Czajkowskiego. W Teatrze Wielkim poprowadził koncert muzyki jazzowej z udziałem Urszuli Dudziak, Michała Urbaniaka, Wojciecha Karolaka i Marcina Pospieszalskiego. Wielokrotnie dyrygował Mszą koronacyjną oraz Requiem W. A. Mozarta, dokonał licznych nagrań muzycznych, w tym płyty CD Najpiękniejsze kolędy z udziałem T. Żylis-Gary, W. Ochmana i chóru Poznańskie Słowiki. Obecnie stale współpracuje z czołowymi zespołami symfonicznymi, operowymi i kameralnymi w kraju.
 

Komentarze (2)

,,czytalem,ze Luter te tezy przykleil obok,bo koscielne drzwi by sie rozpadly pod ciezarem tych grzechow Kosciola Katolickiego

,, ten Luter to nie jest takim aniolkiem,jak go opisuja,bo jest odpowiedzialmy za rzez chlopow z weinsbergu.Lutrowi byla mila wladza tamtejszych moznowladcow,ksiazat,krolow,wielu do dzisiaj uznaje Lutra pisma za hanbe