To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Koncert Kultur” na Estradzie Młodych

Niedzielny koncert z cyklu Estrada Młodych w jeleniogórskiej filharmonii batutą poprowadzi szwajcarski dyrygent Frédéric Tschumi

W niedzielę, 3 kwietnia, o godz. 18.00 w jeleniogórskiej filharmonii, kolejny koncert w ramach cyklu „Estrada Młodych”. Zagrają dwie połączone Orkiestry: Europera Youth Orchestra i Landesjugendorchester Sachsen. W pełnym przebojów programie „Koncertu Kultur” Błękitna rapsodia Georga Gershwina, muzyka z filmu Jak wytresować smoka Johna Powella, muzyka z filmu Piraci z Karaibów Klausa Badelta oraz IX Symfonia e-moll Z Nowego Świata Antonína Dvořáka.

Orkiestra symfoniczna Europera, złożona z uczniów szkół muzycznych transgranicznego, polsko-czesko-niemieckiego Euroregionu Nysa, powstała w 1992 roku z inicjatywy prof. W. D. Ludwiga i pierwszego dyrygenta, Reinharda Seehafera. Dyrygent orkiestry zmieniał się co roku. W 1997 roku patronat nad orkiestrą objęła placówka Kulturzentrum St. Johannis w Zittau. Orkiestra grała podczas otwarcia nowego budynku Saksońskiego Landtagu w Dreźnie, z okazji wizyty Prezydenta Federalnego Romana Herzoga w Domu Historii w Bonn, była gościem Festiwalu Orkiestr Studenckich „Eurochestries” we Francji w 1995 i 1996 roku oraz w Anglii w 1997 roku. Zespół koncertował też w Królewskiej Akademii Muzycznej w Belgii. Podczas uroczystości związanych z poszerzeniem UE, 1 maja 2004 roku na „Trójstyku” Polski, Czech i Niemiec orkiestra Europera wystąpiła wspólnie z czeskim zespołem „Severáček”.

Podczas niedzielnego koncertu w Jeleniej Górze młodzi symfonicy zagrają pod batutą Frédérica Tschumi. Urodzony w Szwajcarii dyrygent studiował muzykologię i filologię w Genewie oraz Berlinie. Od 2003 roku do 2008 roku studiował dyrygenturę u prof. Nicolása Pasquet i prof. Guntera Kahlerta oraz w klasie skrzypiec u prof. Ursuli Dehler na Weimarskiej Akademii Muzycznej. W tym czasie regularnie dyrygował orkiestrami w Filharmonii Jena, w Loh-Orchester Sondershausen i Vogtland Filharmonii. Po ukończeniu studiów był dyrygentem i dyrektorem muzycznym Orkiestry Stowarzyszenia Sindelfingen i Strohgäu Symphony. Od 2015 roku kieruje Euro Youth Orchestra, skupiającą utalentowanych, młodych ludzi z Niemiec, Polski i Czech.

Kwietniowy „Koncert Kultur” w wykonaniu młodych artystów wypełnią słynne dzieła symfoniczne Antonína Dvořáka i Georga Gershwina oraz przeboje muzyki filmowej Johna Powella, który, oprócz muzyki do Jak wytresować smoka, komponował do takich filmów jak: Pan i Pani Smith czy X–man oraz Klausa Badelta – niemieckiego twórcy komponującego od 1997 roku m. in. do filmów: Hannibal, Gladiator i Piraci z Karaibów.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na  niedzielny „Koncert Kultur” z cyklu Estrada Młodych w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć, w „Nowinach Jeleniogórskich” z 29 marca 2016. Zapraszamy!