To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Komediowy Lubomierz tuż-tuż...

Projekt plakatu: Edyta Kulla

Miasteczko „Samych swoich” intensywnie przygotowuje się do XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych. Główne wydarzenia  tegorocznego święta kinowego w wakacyjnej stolicy polskiej komedii  rozgrywać się będą od 9 do 12 sierpnia.

Festiwalowa publiczność  śmiało planować już może wyjazdy do Lubomierza. Znanych jest już bowiem wiele szczegółów ciekawie zapowiadającego się programu tego nietuzinkowego wydarzenia. Dla filmowców to już jednak ostatnie chwile na zgłoszenie ich filmów do festiwalowych konkursów. Z początkiem przyszłego tygodnia (9 lipca) mija bowiem termin nadsyłania zgłoszeń do festiwalowego konkursu głównego, w którym o słynne lubomierskie granaty  walczyć będą najnowsze pełnometrażowe filmy komediowe. Tego samego dnia mija też termin nadsyłania zgłoszeń do Konkursu Śmiesznego Kina Niezależnego Zawleczka 2012 odbywającego się w ramach specjalnego  festiwalowego programu „Ołtarz Kina”. „Zawleczka” adresowana jest do obdarzonych dowcipem twórców kina offowego zajmujących się krótkometrażowymi formami filmowymi wszelkiego rodzaju (fabularnymi, dokumentalnymi, animacjami, teledyskami), których cechą wspólną jest humor płynący z ekranu. O przyjęciu zgłoszenia filmów wysyłanych drogą pocztową decyduje data nadania przesyłki.  Filmy muszą jednak dotrzeć do organizatorów w nieprzekraczalnym terminie do 13 lipca. Następnego dnia organizatorzy rozpoczynają bowiem przeglądy kwalifikacyjne, które zdecydują ostatecznie o tym, jakie filmy pokazane zostaną podczas ocenianych przez  jurorów i publiczność pokazów finałowych w trakcie sierpniowej imprezy. Po kwalifikacjach konkursowych ostatecznie ustalony zostanie repertuar projekcji i tym samym zamknięty program festiwalu, podczas którego zaprezentowanych zostanie łącznie ponad 70 filmów.
Już wiadomo natomiast jakie wydarzenia okołofilmowe rozgrywać będą się podczas lubomierskiego święta kina. W malowniczym miasteczku przez kilka dni odbywać się będzie, jak zawsze, wielki filmowy festyn uliczny z udziałem wielu znakomitych gości ze świata filmów –  znanych aktorów, reżyserów, scenarzystów, operatorów, kompozytorów. Na lubomierskim rynku scanie scena, na której od piątku do niedzieli do późnych godzin wieczornych prezentowany będzie bogaty program estradowy. Twórcy kina odsłaniać będą  kolejne tablice w Zaułku Filmowym, pełnić dyżury w zaułku autografów, uczestniczyć w spotkaniach z publicznością. Najodważniejsi i najbardziej rozrywkowi z nich wezmą też udział w scenicznym turnieju „Filmowcy kontra Swojaki o rosół na dwóch nogach”.
Na miłośników kina oprócz projekcji filmów konkursowych i bloków filmów komediowych czekają też wieczorne i nocne pokazy specjalne. W programie jest też wystawa fotografii z planu zdjęciowego filmu „80 milionów”. Oprócz muzycznych propozycji rozrywkowych dla bardziej wymagającej publiczności przygotowano m.in. spektakularny koncert muzyki filmowej Michała Lorenca, który zapowiedział już swój przyjazd do Lubomierza! Słynne „ekranowe” kompozycje Michała Lorenca grać będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej oraz muzycy zespołu DesOrient nagrywającego muzykę do filmów jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów tworzących dla kina! Pasjonatów kameralnych spotkań z gwiazdami ekranów ucieszy zapewne recital Olgi Bończyk, która w Galerii Za Miedzą zaśpiewa piosenki Kaliny Jędrusik! Na amatorów szalonej zabawy czeka zaś kolejna Słodka Bitwa o Miedzę, czyli VI Lubomierska Wojna Tortowa. Miłośnicy tańca pod gwiazdami nie powinni natomiast przegapić Swojskiej Zabawy Pod Kasztanami, która rozpocznie festynową część wydarzenia.        
Uwaga! Pełne regulaminy i karty zgłoszenia do festiwalowych konkursów oraz szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronach internetowych organizatorów www.sami-swoi.com.pl oraz www.miedza.pl. 

Komentarze (4)

jeśli będzie piwo, balony, cukrowa wata, ciekawy koncert, i gapie (zainteresowani uczestnicy) to będzie super. Bo czego ? do jasnej .... oczekujemy?

a ktos w tym roku pomyslał,że na te dni festiwalu powinno sie zapewnic transport typu krycha ,przewoźnicy mogli by zarobic.Przeciez tam jest taka wiocha ze jak ktoś nie ma samochodu to sie tam nie dojedzie bo są dwa autobusy na krzyż,to jest bezsens że nikt do tej pory nie pomyslał o transporcie z Jeleniej Góry do Lubomierza i spowrotem.Tak ja w tamtym roku dojechac mozna a wrócic trzeba było na stopa.Totalna kicha.Jak sie organizuje taki głośny Festiwal to trzeba też pomysleć o transporcie.Wsty dla Lubomierza!!!!