To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kolejowe przystanki „na żądanie”

Fot. Koleje Dolnośląskie

Znana dotąd z autobusów komunikacji publicznej możliwość wsiadania i wysiadania „na żądanie” pojawi się także w pociągach Kolei Dolnośląskich. Wśród wytypowanych przystanków kolejowych, które będą miały taki status, są też z naszego regionu.

Precyzyjniej – takie przystanki już są. KD (jako pierwsze w Polsce) od grudnia ubiegłego roku testuje system w Krzyżowej (gm. Świdnica) i Nowej Wsi Legnickiej i uważa, że się sprawdził. W pierwszej miejscowości pociągi dzięki projektowi „na żądanie” zatrzymywały się tylko przy 31 proc. przejazdów; w Nowej Wsi Legnickiej – przy 14 proc. przejazdów. Niepotrzebnych zatrzymań było dla obu stacji ok. 4 proc. To oznacza oszczędności w zużyciu energii i pozwala lepiej trzymać się rozkładu jazdy.

Zasada wsiadania i wysiadania „na żądanie” obowiązuje tylko w ciągu dnia i przy dobrych warunkach pogodowych( po zmroku i złej pogodzie pociąg zatrzymuje się zawsze). Pasażer wysiadający jest zobowiązany zgłosić drużynie konduktorskiej zamiar wysiadania najpóźniej na przystanku poprzedzającym, a wsiadający ma oczekiwać na przyjazd pociągu na peronie w miejscu widocznym w widocznym dla maszynisty. Przystanki są oznaczone piktogramami, a w pociągach o takich przystankach pasażerów informują komunikaty. W najbliższym czasie KD część swoich składów wyposaży w przyciski sygnalizujące zamiar wysiadania.
Kolejne przystanki systemu „na żądanie” pojawić się mają w nowym rozkładzie jazdy, obowiązującym od 5 grudnia. Także na liniach Jelenia Góra – Wałbrzych, Jelenia Góra – Zgorzelec, Legnica – Zgorzelec. Na razie przewoźnik nie informuje jednak, które konkretnie.

- Czekamy na porozumienie z PKP PLK – informuje Bartłomiej Rodak z KD. – Nie wiadomo jeszcze, na które z naszych propozycji zgodzi się zarządca infrastruktury, więc wskazywanie konkretnych przystanków teraz byłoby przedwczesne.

Stacje i przystanki na żądanie są popularne w Czechach i Niemczech. Turyści z Polski znają je np. z przejazdów z Harrachowa do Liberca. W Niemczech natomiast system jest wykorzystywany nawet na liniach kolejowych, gdzie poruszają się ze znaczną prędkością. Spotykamy je np., jadąc z Goerliz do Drezna.

 

Komentarze (77)

Jak tam rewitalizacja do Karpacza?

Koleje Dziadowskie tylko kombinują jak zaoszczędzić. Niedługo pociągi w ogóle nie będą musiały się nigdzie zatrzymywać bo nikt nie będzie z nich korzystał. Podwyższyli cenę biletu ZVON i jaki efekt? Ludzie jeżdżą autami na pociąg do Czech albo do Szklarkiej Poręby bo tam bilet jest dwa razy tańszy i nawet z dojazdem samochodem wychodzi taniej. Takie bezmózgi rządzą w KD.

W Szklarskiej Górnej u czeskiego konduktora już się nie kupi ZVONa za korony. Dopoliero jak pociąg przekroczy granicę

Tak tak, Zdzichu, a z Tanvaldu do Żeleznego Brodu nadal jeżdżą Koleje Czeskie a nie Arriva. Widzę, że od samego rana zaśmiecasz kłamstwami kolejną dyskusję, wsiocławski trollu. W wakacje jechałem do Czech pociągiem i bez problemu kupiłem bilet Euro-Nysa za korony u czeskiego konduktora. Nawet nie wiesz jak się ten bilet nazywa, głąbie.

no właśnie w wakacje... kup jutro XD

Twoje miejsce jest w kuble na śmieciu, odpadzie.

Poziom emocji jakie demonstrujesz świadczy o poważnych problemach emocjonalnych a styl i wyrażenia których używasz świadczą o rozszalałej wściekłości, bezsilności i poczuciu porażki. Ich poziom jest tak niedorzeczny że nie mogą obrazić nikogo poza tobą. I tak się dzieje o czym świadczą kolejne wpisy i dodawanie sobie samemu plusów co ma pomóc w samoocenie a działa odwrotnie co widać z każdym kolejnym bluzgiem... Naprawdę powinieneś udać się do dobrego specjalisty od zaburzeń psychicznych. Może pomoże....

Wydaje ci się wsiocławski trollu, że jesteś groźny pisząc te dziecinne wulgaryzmy? Naprawdę byłbyś skłonny przyjechać do Jeleniej Góry? Zginąłbyś na pierwszym skrzyżowaniu lub ze wstydu, że nie potrafisz skasować biletu w autbusie. Pytałem o twoją wieś bo chciałem ci paczkę wysłać. Dostałbyś rzeczy których nie znasz- mydło do mycia, oranżadę do picia, gumę do żucia i młotek. Tym młotkiem mógłbyś piznąć się w swój zakuty łeb, na pewno ci nie zaszkodzi a kto wie może by pomogło. Do paczki dorzucę prezerwatywy dla ciebie i rodziny żebyście się już nie rozpleniali jak króliki. Takie pomyje jak ty są potrzebne- jedni cię biją, inni gwałcą a jeszcze innym ty robisz dobrze. Dobrze, że się z tym pogodziłeś bo na bank nic nie zmienisz. I możesz tu dalej pisać swoje gorzkie żale ale pamiętaj- człowiek ze wsi wyjdzie, wieś z człowieka nigdy.

"groźny"? "wulgaryzmy"? Gdzie????? Znajdź dobrego specjalistę.....

Twoja matka gdyby mogła cofnąć czas to wieszakiem by się wyskrobała! Jestem pewny, że popełniła samobójstwo gdy zrozumiała jakiego debila wysrała na szpitalną posadzkę.

ciągle potwierdzasz to co piszę... W sumie..., dziękuję za współpracę....

I nowu tylko kopiuj wklej i to samo marudzenie. Płyta ci się zacięła, wsiocławski trollu?

Przyjdź przebadam zwieracze. Łeb już można olać...

zmień jeszcze 100 ray nicka, wsiocławski trollu. Kto cię wypuścił z Tworek c y m b a l e?

Tworki to twój azyl.....

A twój kubeł na śmieci.

"a ty, a twój, a twoja matka..." poziom przedszkola.... Uwierz mi, jesteś niedorozwinięty umysłowo...

Jest niedorozwinięty. Nie na darmo miłośnicy kolei nadali mu przezwisko "psycholwówek" albo "troll lwówecki" :)

Zapytaj wsiocławski śmieciu matkę, ile śniegu między kopyta napchała, że takiego bałwana jak ty urodziła. Byłeś zimny i śliski po porodzie więc wypadłeś jej z rąk na posadzkę. Kupę masz zamiast mózgu i aż dziw bierze, że umiesz pisać.

To nadaje ten sam k****n z Kolei Dolnośląskich, któremu kiedyś pasażerowie wsadzili w Lwówku rurę w odbyt za ****stwo w pociągu. Tak mu się to spodobało, że pokochał Lwówek i teraz ciągle prosi się na internetowych forach o jeszcze.

Już teraz śmiегdzi kupą z twoich gaci, wsiocławski smгоdzie. Musieli cię nieźle gwаłcić koledzy w podstawówce, że taki pomylony jesteś. Trzymaj się lepiej jak najdalej od gór przуgłuрie o inteligencji krawężnika, bo sobie znowu krzywdę zrobisz.

Biedny mikolski troll którego zbanowali na forum infokolej xD

Takie pomyje jak ty są potrzebne- jedni cię biją, inni gwałcą a jeszcze innym ty robisz dobrze.

Do Karpacza nie ma sensu bo przy dworcu tylko do hotelu Margot jest blisko no i jak kto lubi to w stronę myśliwskiej na piechotę z tobołami no i troszkę na Nad Łomnicą... Ale to mizeria!!!! Bez Autobusu lub busów np elektrycznych podsawionych żeby ludzi prze mieścić do pensjonatów w centrum lub wyżej ta linia nie ma sensu i szkodaa wielka tych milionów!!! Lepiej te wielkie miliony przeznaczyć w darmową komunikację w Karpaczu!!!! To ma sens i tylko to... I dużo mniejszy ruch w sezonie gwarantowany!!!

O, Zdzichu wsiocławski troll przylazł i nadaje pod kolejnym nickiem. Jeszcze nie wsadzili cię do pierdla, tępaku? Rozebrać wszystkie tory we Wrocławiu, z których i tak nikt nie korzysta. Będzie taka sama atrakcja turystyczna jak w Jerzmanicach. I wtedy nie będzie wypadków! Wsioki z Wrocławia jak przyjeżdżają do Jeleniej Góry to wszędzie syf zostawiają.W restauracjach,w parkach i wszędzie gdzie się nie pojawią.Co to za bydło,kto je spłodził?

Pamiętam spotkanie 17 marca 2017 w Lwówku na temat przyszłości kolei. Na spotkaniu przedstawiciele Marszałka, pani poseł, przedstawiciele PKP PLK i Kolei Dolnośląskich, radni miejscy i powiatowi i widownia. Podczas dyskusji padało wiele słów że linie trzeba wyremontować z tym że z PKP mówili, że trzeba to zrobić porządnie i podawali dużą kwotę, ktoś z KD podawał dużo mniejszą. Padło też pytanie bez odpowiedzi dlaczego marszałek nie uwzględnił linii w dofinansowaniu RPO którym dysponował. Najciekawsze były jednak rozmowy w przerwie. Nie bylem ich uczestnikiem ale nie mam problemów ze słuchem. Przedstawiciel Kolei Dolnośląskich (z Zarządu) podszedł do przedstawiciela PKP PLK i z uśmiechem stwierdził: przecież zarówno wam i nam nie zależy tak na prawde na tym bo to nieekonomiczne (moge coś przekręcić ale taki był sens). Pan z PKP odpowiedział cyt. : ja tak nie myślę. A obecna przy tym pani (chyba od marszałka) tylko się zaśmiała. Nie wszystko dokładnie pamiętam ale tak to wtedy zrozumiałem. Komu zatem zależało i zależy na naszej linii a kto tylko udaje że mu zależy ? Każdy niech sobie wnioski sam wyciągnie.

Blisko Jeleniej Góry przystanki na żądanie tylko utrudnią podróżowanie pociągami, bo dużo ludzi korzysta z przejazdów aglomeracyjnych do pracy czy szkół. Natomiast za Jaworzyną to właściwie wszystkie przystanki powinny być na żądanie, bo nikt nie wysiada z pociągów po tych dziurach. We Wrocławiu natomiast wystarczy tylko jeden postój na dworcu głównym skomunikowany z innymi pociągami bo dużo ludzi jeździ na przesiadkę do pociągów do Warszawy, Poznania, Krakowa czy na Śląsk.

A kiedy, panie, łu nas we Wsiobudce przy dworcu zrobio wreście porzundny przystanek dla dorożki mojego śwagra? Puciongu jak ni było tak ni ma, ludziska się muszom wozem kunnym do Wsiocławia wozić, a wsiadać nie ma jak - śwagier musi sam na skrzynie podsadzać ludziów, bo same rady z dyszla nie dajom.

Wypowiem sie tzw skrótem myślowym... Transport publiczny jest transportem publicznym i ma obowiązki... Ten "mądry" maszynista pewnie już by nie rozróżnił roweru od roweru hybrydowego... Tydzień temu jechałm KD z JG do Wrocka i conajmniej w jednym wagonie było kilka elektrycznych hlajnog i tam one przeszkadzały, mimo że mniejsze od bicykli i złożone leżały pod siedzeniami... Oczywiście rozumię, że Wrocław ma kompleksy WSI!, ale dziennie jest więcej wypadków we Wro niz z pożarem hulajnog w ciągu 10 lat. A tak na marginesie, jak raz w roku kozystam z usług przewoźnika, to teraz w JG po wejściu do pociągu KD, każe maszyniście czekać aż zapoznam się z regulaminem, no to kilka minut... Maszynista ma jechać bezpiecznie!!! To co powiedziałem nie znaczy, że zgadzam się z zachowaniem tego pana! Może jednak niech KD zacznie oferować usługi a nie kończyć pracę o 18 - tej....!

Co komu po przystankach, skoro likwiduje się linie kolejowe. Linia do Lwówka Śląskiego jest uważana przez znawców za jedną z najpiękniejszych w Polsce! Tymczasem Koleje Dolnośląskie gdy prezesem był Rachwalski zlikwidowały na niej niedawno wszystkie pociągi. Podejście do kolei gorsze niż w Afryce Równikowej. Cała Polska kpi z Dolnego Śląska. Odwołać marszałka i prezesa Kolei Dolnośląskiego za niszczenie kolei na Dolnym Śląsku!

Znowu temat KD i znowu trol, który wg siebie posiadł magiczną moc zmiany IP, żeby móc plusować lub minusować masowo swoje wpisy. Nudne to

I w kółko te same teksty i wyzwiska kopiuj wklej.

Nie masz z kim dyskutować, że musisz sam z esobą ze 100 nicków, baranie z Wsiocławia?

no i mamy wariata - dawaj minusiki

Upośledzony matole, idź lepiej się od razu powieś.

z twojej mamusi, babci, siostry czy starego?

Takie świry jak ty mocne są tylko anonimowo w internecie. W realu zeѕrаłbyś się w gacie na sam mój widok.

już mi kapie z simeringa na samą myśl

Bo największą karą dla takiego upośledzonego patola jak ty jest życie w świecie którego nie ogarnia.

Na twój widok to się można zesrać ale ze śmiechu poskręcany kaleko.

Oszczędzę sobie smrodu, ty zmutowany wsiocławski odprysku nocnika, wąchaj krecika cienki jak zupa więzienna mutancie z Ukrainy. Jakby twoja matka wiedziała co urodzi, to by sobie sama skrobane zrobiła łyżką stołową, ԝyjеbany łamago, walony w odbyt przez bażanty z mongolii.

IP i nicki to ty ciągle zmieniasz, wsiocławski trollu. Już kilka portali zgłosiło cię do organów ścigania, więc wkrótce skończy się twój trolling, Zdzichu-kichu.

Ten psychol nawet dyskutuje sam ze sobą ze 100 nicków. Na "Gazecie Wrocławskiej" wszystkie jego wypociny hurtem lądują w koszu, to przyłazi na nasze portale.

No to zaraz nastąpi wysyp różnej maści Wiktorii Pirackich, MAXów, Józefów, głosów ze Zgorzelca, udawanych mieszkańców Lwówka itp. którzy będą udowadniać, że najważniejszą inwestycją na Dolnym Śląsku jest linia Wrocław - Zgorzelec, a cała reszta to wiochy itp. Na koniec dopisze się sołtys ze śwagrem i weteryniarzem, że oni mają kunia z dryndą w Lwówku i im to wystarczy. Buhahaha! Dawaj trollu z Wsiocławia!

Czy serio nie można zbanować po IP tych wieśniaków z Wrocławia z odchodami zamiast mozgu? To jest rynsztok

Czy nasz przystanek (Płakowice) też będzie na żądanie?

Wiem, że na Świniarach będzie na żądanie. Trzeba będzie chrumkać jak świnia, to pociąg stanie.

Czy muczenie wystarczy, żeby pociąg zatrzymał się na wkrótce oddanej do użytku linii z Wrocławia do Sobótki? Czy trzeba walnąć kopytem w drzwi, żeby wysiąść?

Najlepiej delikatnie zapukać racicami do kabiny maszynisty, bo obsługa pociągu może być tak zajęta pisaniem komentarzy na internetowe fora, że przeoczy stację.

Co to k... cały wsiocławski wieśniacki zwierzyniec się tu zleciał??? Ty mucha masz fajnie, wystarczy że bzykniesz konduktorkę w krzakach na jakimś Mucho Borze i wszystkie drzwi stoją przed tobą otworem.