To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kościół Łaski na makiecie i konferencji!

Kościół Łaski na makiecie i konferencji!

Oryginalną makietę Kościoła Łaski (Kościoła Garnizonowego) Martina Frantza z 1709 roku można oglądać w Muzeum Karkonoskim. Podobnych modeli zachowało się tylko kilka w Europie!

- Unikalny barokowy model Kościoła Łaski jest jednym z najważniejszych eksponatów muzeum. Warto było wydać pieniądze na jego konserwację – cieszyła się Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego – Model pokazuje, jak zmieniał się kościół, przybliża nam postać architekta z Jeleniej Góry, mówi o miejscu, w którym i nam przyszło żyć... Model jest zaczątkiem stałej wystawy dotyczącej Jeleniej Góry i całej Kotliny.

Zgromadzeni wokół modelu Kościoła Łaski podczas wernisażu nie kryli słów podziwu dla twórcy i konserwatorów, którzy przywrócili obiekt do świetności.

Model skonstruował Martin Frantz, autor projektu architektonicznego Kościoła Łaski, jako wizualizację dla budowy świątyni. Do 1902 roku makietę przechowywano na drugiej emporze w kościele, później przekazano do tymczasowej siedziby muzeum, by w 1914 roku znaleźć dla niej miejsce w aktualnym budynku muzeum. Nie wiadomo dokładnie, w którym momencie model uległ zniszczeniu, od wojny przechowywano go w magazynach muzealnych. Obiekt zrekonstruowno w pracowni konserwatorskiej i modelarskiej Muzeum Narodowego w Szczecinie. Prace trwały dwa lata, ukończono je w listopadzie 2008 roku. W 85% zachowane zostały oryginalne detale. Konserwacja i rekonstrukcja modelu kosztowała 57 tysięcy zł. Od dziś model Kościoła Łaski można podziwiać na stałej wystawie w Muzeum Karkonoskim!

- Razem z konserwatorem Włodzimierzem Pelczarskim dokładnie „zwiedziliśmy” strych naszego kościoła, aby zrekonstruować model - o losach jeleniogórskiego Kościoła Łaski w miniaturze w Muzeum Karkonoskim opowiadała Anna Gul, kierownik muzealnej pracowni konserwacji.

- To jest symboliczny, żeby nie używać słowa „wielki”, krok na drodze do stworzenia wspaniałego Muzeum Karkonoskiego – powiedział podczas wernisażu w Muzeum Karkonoskim przewodniczący rady naukowej Muzeum Karkonoskiego, dr Piotr Oszczanowski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego - My już wiemy w jakim kierunku będzie podążało muzeum po jego rozbudowie, magazyny kryją fascynujące, choć wymagające renowacji, eksponaty. Wierzę, że złożą się na jedną z najwspanialszych prezentacji na terenie Śląska – podkreślał - Dzisiaj niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaka w tym miejscu była erupcja bogactwa, w pierwszej połowie XVIII wieku mieszkańcy tego regionu wiedzieli, po co są dobra materialne. Może właśnie w czasach kryzysu tym bardziej muzeum powinno uzmysławiać, że to było miejsce wyśnione. Przypominanie o tym dobrze zrobi mieszkańcom i turystom.

Prezentacji makiety Kościoła Łaski w muzeum towarzyszy wystawa przywieziona z muzeum niemieckiego pt. „Droga do tolerancji – 300 rocznica ugody altransztadzkiej”, która przybliża historię Kościołów Łaski na Śląsku. Wystawę można oglądać do 29 listopada.

- Mało wiemy o ugodzie, która ustanowiła zasadę „cuius regio eius religio” i zagwarantowała pokój w tym regionie, nie dopuściła do religijnej rebelii i w efekcie na długo określiła relacje między katolikami a protestantami - komentowała wystawę w muzeum Jolanta Ryglewska, nauczyciel historii z I LO w Jeleniej Górze.

Prezentacja modelu Kościoła Łaski była pretekstem do zorganizowania polsko-niemieckiej konferencji naukowej. Magnesem, który do Jeleniej Góry zwabił wybitnych specjalistów zajmujących się sztuką, architekturą i historią epoki Kościoła Łaski. Wykładów można było słuchać przez dwa weekendowe dni w Książnicy Karkonoskiej.

Fot. MPP
Fot. MPP
Fot. MPP
 
Kościół Łaski na makiecie i konferencji!
Kościół Łaski na makiecie i konferencji!
Kościół Łaski na makiecie i konferencji!