Zgromadzeni wokół modelu Kościoła Łaski podczas wernisażu nie kryli słów podziwu dla twórcy i konserwatorów, którzy przywrócili obiekt do świetności.
Model skonstruował Martin Frantz, autor projektu architektonicznego Kościoła Łaski, jako wizualizację dla budowy świątyni. Do 1902 roku makietę przechowywano na drugiej emporze w kościele, później przekazano do tymczasowej siedziby muzeum, by w 1914 roku znaleźć dla niej miejsce w aktualnym budynku muzeum. Nie wiadomo dokładnie, w którym momencie model uległ zniszczeniu, od wojny przechowywano go w magazynach muzealnych. Obiekt zrekonstruowno w pracowni konserwatorskiej i modelarskiej Muzeum Narodowego w Szczecinie. Prace trwały dwa lata, ukończono je w listopadzie 2008 roku. W 85% zachowane zostały oryginalne detale. Konserwacja i rekonstrukcja modelu kosztowała 57 tysięcy zł. Od dziś model Kościoła Łaski można podziwiać na stałej wystawie w Muzeum Karkonoskim!
- Razem z konserwatorem Włodzimierzem Pelczarskim dokładnie „zwiedziliśmy” strych naszego kościoła, aby zrekonstruować model - o losach jeleniogórskiego Kościoła Łaski w miniaturze w Muzeum Karkonoskim opowiadała Anna Gul, kierownik muzealnej pracowni konserwacji.
- To jest symboliczny, żeby nie używać słowa „wielki”, krok na drodze do stworzenia wspaniałego Muzeum Karkonoskiego – powiedział podczas wernisażu w Muzeum Karkonoskim przewodniczący rady naukowej Muzeum Karkonoskiego, dr Piotr Oszczanowski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego - My już wiemy w jakim kierunku będzie podążało muzeum po jego rozbudowie, magazyny kryją fascynujące, choć wymagające renowacji, eksponaty. Wierzę, że złożą się na jedną z najwspanialszych prezentacji na terenie Śląska – podkreślał - Dzisiaj niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaka w tym miejscu była erupcja bogactwa, w pierwszej połowie XVIII wieku mieszkańcy tego regionu wiedzieli, po co są dobra materialne. Może właśnie w czasach kryzysu tym bardziej muzeum powinno uzmysławiać, że to było miejsce wyśnione. Przypominanie o tym dobrze zrobi mieszkańcom i turystom.
Prezentacji makiety Kościoła Łaski w muzeum towarzyszy wystawa przywieziona z muzeum niemieckiego pt. „Droga do tolerancji – 300 rocznica ugody altransztadzkiej”, która przybliża historię Kościołów Łaski na Śląsku. Wystawę można oglądać do 29 listopada.
- Mało wiemy o ugodzie, która ustanowiła zasadę „cuius regio eius religio” i zagwarantowała pokój w tym regionie, nie dopuściła do religijnej rebelii i w efekcie na długo określiła relacje między katolikami a protestantami - komentowała wystawę w muzeum Jolanta Ryglewska, nauczyciel historii z I LO w Jeleniej Górze.
Prezentacja modelu Kościoła Łaski była pretekstem do zorganizowania polsko-niemieckiej konferencji naukowej. Magnesem, który do Jeleniej Góry zwabił wybitnych specjalistów zajmujących się sztuką, architekturą i historią epoki Kościoła Łaski. Wykładów można było słuchać przez dwa weekendowe dni w Książnicy Karkonoskiej.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...