To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kiermasze wielkanocne i 15-metrowe palmy

Kiermasze wielkanocne i 15-metrowe palmy

Jutro niedziela palmowa. Szczególnie uroczyście obchodzona jest w Chełmsku Śląskim, gdzie odbędzie się konkurs palm wielkanocnych. Mieszkańcy budują palmy, które mają nawet po 15 metrów. Można także wybrać się na kiermasze wielkanocne. W Piechowicach trwają Dni Baby Wielkanocnej, zaś w Starej Rybnicy jarmark wielkanocny.

Zwyczaj święcenia olbrzymich palm do Chełmska Śląskiego przywieźli tuż po wojnie, mieszkańcy Sądecczyzny w Małopolsce.

Wielkie palmy w kościele

Obyczaj święcenia wielkich palm był w Chełmsku Śląskim obecny przez kilka lat po wojenie. Potem został zapomniany. Wznowiono go 19 lat temu dzięki staraniom miłośników regionu.

Konkurs palm wielkanocnych organizuje Ośrodek Kultury w Lubawce. Należy je przynieść w niedzielę palmową do kościoła pod wezwaniem Św. Rodziny w Chełmsku Śląskim przed mszą św., która odbędzie się o godz. 12.

Swoje palmy przygotowują ministranci, strażacy ochotnicy, szkoły i koła gospodyń wiiejskich oraz miejscowe organizacje. Wszystkie przez okres wielkanocny będą stały w kościele. Potem zostaną spalone. Popiół z palm jest używany do posypania głów w Środę Popielcową. Najwyższa palma nie zostaje spalona w całości. Utrzymujący zdobienia drewniany rdzeń, jest zachowany. W przyszłym roku posłuży do wykonania nowej palmy.

W konkursie na palmę nie ocenia się jej wysokości, ale jakość. Materiał jest wyłącznie naturalny. Do drewnianego rdzenia przymocowują bazie, barwinki, trawę, jodłę, jałowiec i bukszpan. Nie można używać plastiku.

Wielkanocne kiermasze

Wielkanocną atmosferę poczujecie także na kiermaszach.

W Piechowickim Ośrodku Kultury w sobotę i niedzielę (13 i 14 kwietnia) od godz. 12 do 17 trwają Dni Baby Wielkanocne. Na stoiskach są smakowite wypieki, można kupić stroiki i inne ozdoby. Występują zespoły ludowe. Odbywa się pokaz zdobienia pisanek oraz produkcji serów.

W Starej Rybnicy na terenie Stajni Rybnica 14 kwietnia na kiermaszu wielkanocnym można będzie kupić od producentów: chleby, sery, wędliny, wina oraz piwo. Wystawcy, którzy przyjadą do Rybnicy z całego Dolnego Śląska to producenci z gospodarstw ekologicznych, proponujący produkty posiadające certyfikaty produktów lokalnych oraz produktów tradycyjnych. Oprócz produktów żywnościowych będzie można także nabyć naturalne kosmetyki oraz przepiękne wielkanocne rękodzieło.

_DSC7118.JPG
_DSC7143.JPG
_DSC7244.JPG
54729202_2182621148474283_8734111223877992448_n.jpg
plakatDBW2019mini.jpg

Komentarze (1)

Niestety w Rybnicy nie było wędlin :P
Jeszcze komuś się chce biegać z palmami do kościoła?? Wyobrażacie sobie jaka beke z ludzi maja księża , smieją się że owieczki takie puste i żyja pnad stan za datki ;)