To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Każdy chłopak marzy, by być strażakiem”

Fot. ROB

Jak najmniej ludzkiej głupoty – tego życzyli sobie jeleniogórscy strażacy w ich święto. Wczoraj odbyły się uroczyste obchody święta strażaka. Wręczono medale okolicznościowe i awanse na wyższe stopnie.

– W kalendarzu stoi Floriana, a Florian jest patronem strażaków, kominiarzy i hutników też – powiedział młodszy brygadier Jerzy Sładczyk, komendant PSP w Jeleniej Górze.

 

Obchody święta straży odbyły się wczoraj w Filharmonii Dolnośląskiej. Strażacy otrzymali awanse zawodowe, niektórzy otrzymali listy gratulacyjne. Wręczono także medale dla zaproszonych gości, którzy współpracują ze strażakami.

 

Jednym z awansowanych jest Artur Mądracki. Od dwóch lat pracuje w straży, dzisiaj uzyskał stopień starszego strażaka. – To miły moment, każdy z nas na taki czeka – powiedział. Dlaczego wybrał pracę w straży? – Każdy z młodych chłopaków marzy chyba o pracy w straży albo jakiś innych służbach mundurowych - mówi. – Straż to służba bardzo niebezpieczna, ale bardzo wdzięczna. Z każdym dniem przychodząc do pracy nie wiemy, co nas czeka, jakie zadania będą nam powierzone. Ta praca wymaga wysiłku fizycznego, ale też i myślenia.

 

W jeleniogórskiej komendzie PSP zatrudnione są 122 osoby. Komenda podzielona jest na dwie jednostki ratowniczo-gaśnicze: nr 1 w Cieplicach przy ul. Sokoliki. - Każdego dnia służbę tam pełni 10 strażaków – wyjaśnia komendant Sładczyk. – W ramach tej jednostki funkcjonuje posterunek w Kowarach: tam stacjonuje nasz samochód oraz dowódca i kierowca, a obsadę wozu zapewnia OSP Kowary. Siedmiu strażaków stacjonuje na co dzień w jednostce nr 2 przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze. Do tego dochodzi jeszcze obsada stanowisk kierowania.

 

– Może się wydawać, że mamy tak dużo zatrudnionych a tak małą obsadę – mówi J. Sładczyk. – Należy pamiętać, że my pracujemy 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę przez wszystkie dni w roku. Żeby mieć obsadzone jedno stanowisko to potrzeba na to pięciu strażaków.

 

Czego można życzyć strażakom? – Tego, czego zawsze: mądrości obywateli – odpowiedział komendant. – 90 procent interwencji podejmowanej przez nas wiąże się z głupotą ludzką. Oby jej nie było, to będzie lepiej dla ludzi, a my nie będziemy musieli interweniować.

 

Niestety, tej głupoty wciąż jest sporo, co widać po statystykach. – Był taki moment dwa lata temu, że wydawało nam się, że głupota spadła, ale potem znowu statystyki podskoczyły. Mam na myśli głównie wypalanie traw, bo to jest prawdziwą plagą i pożary w przewodach kominowych, bo te wynikają głównie z zaniedbania – mówi komendant Sładczyk.

 

Po uroczystościach uczestnicy przeszli do Książnicy Karkonoskiej, gdzie otwarto wystawę związaną ze 150-leciem zawodowej ochrony przeciwpożarowej w Jeleniej Górze. Wystawą towarzyszącą jest wystawa pn. św. Florian w sztuce. Chętni mogą ją oglądać (na trzecim piętrze Książnicy) przez najbliższy miesiąc.

 

Awansowani strażacy:

do stopnie: starszego kapitana – Andrzej Ciosk, aspiranta – Adam Rzadkowski, starszego ogniomistrza – Dariusz Kwoka, Marek Schlitzke, młodszego ogniomistrza – Mariusz Iwaniec, Tomasz Trusewicz, starszego sekcyjnego – Maciej Michalski, Jarosław Sobczak, Robert Łakomiec, Rafał Kołłątaj, Waldemar Gazdowicz, Wiktor Błażejewski, Starszego strażaka – Łukasz Chochoł, Daniel Kędzierski, Artur Mądracki, Izabela Mucha, Mateusz Ostrowski, Dawid Studniarek, Jarosław Szulc, Paweł Ślimakowski, Maciej Zapała. Gratulujemy!

IMG_3362.JPG
IMG_3365.JPG
IMG_3367.JPG
IMG_3368.JPG
IMG_3370.JPG
IMG_3374.JPG
IMG_3376.JPG
IMG_3390.JPG
IMG_3392.JPG
IMG_3398.JPG
IMG_3403.JPG
IMG_3406.JPG
IMG_3408.JPG
IMG_3409.JPG
IMG_3418.JPG
IMG_3421.JPG
IMG_3426.JPG
IMG_3432.JPG
IMG_3436.JPG
IMG_3445.JPG
IMG_3446.JPG
IMG_3449.JPG
IMG_3454.JPG
IMG_3456.JPG
IMG_3459.JPG
IMG_3462.jpg
IMG_3466.JPG
IMG_3467.JPG
IMG_3474.JPG
IMG_3477.JPG
IMG_3481.JPG
IMG_3482.JPG
IMG_3484.JPG
IMG_3486.JPG
IMG_3489.JPG
strazaksl0.jpg

Komentarze (4)

Po tom co dzisiaj widzialem w lesie takze hc zostac strazakiem ochotnikiem. Mozna sobie pojezdzic po lesie wozem bojowym a jak :) pipic piwko w tym czasie a jak. Podzielic sie z turystami wiadomosciami ile to PLN za godziny gaszenia placi im gmina. Ciekawe czy za ten wyjazd z browarami takze bedzie wyplacona stawka. Gdzie mozna sie zglosic do strazy ja bede kazdego dnia tak jezdzil na akcje :)

Wszystkiego dobrego panowie..ile wyjazdów tyle powrotów...ja też jako chłopiec chciałem być strażakiem.

a ja nie chcialem i nie chcę...darmozjady... zobaczcie ile straż ma "akcji",a ile policja czy pogotowie. Czy taki ratownik z pogotowia nie ryzykuje?? dźwiga, naraźa sie na choroby itp. podobnie policjant, z tym że straż i policja mają szybsze emerytury choć straż nie wiem po co...

też chciał bym pracować 7 x 24h w miesiącu z czego większość czasu siedzieć przed telewizorem. Bo to jak wszędzie w budżetówce petent/akcja/zdarzenie psuje wszystko.

Na pewno mam większe zaufanie społeczne do straży pożarnej jak innych służb mundurowych ale to nie oznacz ze trzeba ich idealizować