To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kandydatka z wyrokiem

Kandydatka z wyrokiem

Na liście kandydatów na radnych w Piechowicach, zgłoszonych przez komitet wyborczy Rodzina Karkonoska znalazła się osoba prawomocnie skazana za przestępstwo umyślne. To automatycznie odbiera jej prawo wybieralności. Pełnomocnik komitetu mówi, że o przeszłości kandydatki nie wiedział.

Chodzi o Katarzynę R., która ze swoim konkubentem oraz kolegą brała udział w napadzie na placówkę bankową w Starej Kamienicy w 2010 roku. Kobieta dobrowolnie poddała się karze, a sąd skazał ją na karę pozbawienia wolności, której wykonanie warunkowo zawiesił na okres pięciu lat. Wyrok ulega zatarciu pół roku po ustaniu orzeczonego okresu próby. W tym przypadku ten czas jeszcze nie minął.

To oznacza, że Katarzyna R. jest osobą karaną. W związku z tym nie ma prawa wybieralności. Ordynacja wyborcza mówi, że prawa wybieralności nie mają osoby karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Pełnomocnik komitetu wyborczego Rodzina Karkonoska mówi, że nie tylko nie wiedział o przeszłości kandydatki na radną, ale w ogóle jej nie znał i nie wie skąd się wzięła na liście.

- Nasz komitet zrzesza osoby spoza układów partyjnych, które chcą zdziałać coś pozytywnego dla swoich miejscowości. Te osoby wyłaniane są przez nasze środowiska. Rozmawiałem z tą panią i powiedziała mi, że miała w przeszłości jakąś taką sytuację – mówi Józef Rypiński.

- Ale, czy nie uważa pan, że nieujawnienie faktu bycia karaną przez kandydatkę było zachowaniem nie fair wobec pana i komitetu?

- Ja nie jestem od osądzania ludzi tylko pan Bóg. Ja wszystkich przyjmuję takimi, jakimi są. Jeśli nie mówią prawdy, to mają swoje powody. Ale z drugiej strony wydaje mi się, że ta pani mogła nie mieć świadomości, że sytuacja z jej przeszłości może być przeszkodą w kandydowaniu do rady miasta. W oświadczeniu, które podpisują kandydaci jest zawarta klauzula, która jednak nie mówi wprost o karalności lecz odsyła do zapisów ordynacji wyborczej. Ta pani po prostu nie była świadoma istniejących ograniczeń, a moją winą jest to, że jej o tym nie powiedziałem. Z tego powodu ją usprawiedliwiam – dodaje J. Rypiński.

Pełnomocnik komitetu wyborczego Rodzina Karkonoska poinformował miejska komisję wyborczą w Piechowicach o podejrzeniu braku prawa wybieralności u jednej z kandydatek.

Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Jeleniej Górze, Grażyna Bielecka dodaje, że komisja wyborcza po otrzymaniu takiej informacji lub w sytuacji, gdy sama poweźmie informacje o przeszkodach formalnych uniemożliwiających danej osobie kandydowanie, występuje do Centralnego Rejestru Skazanych z zapytaniem o karalność. Jeśli osoba jest karana, zostaje wykreślona z listy kandydatów.

Komentarze (21)

ale rodzinka nie ma co

O ja pier... To pisiory mają poważny kłopot.

Skandal!!! Józef Rypiński powinien zostać wykluczony ze startu z listy PiS!!!

jak to? Facet jest pełnomockikiem Rodziny Karkonoskiej a startuje z PiS?

NAPADŁA NA BANK I DOSTAŁA WYROK W ZAWIESZENIU TO JAKIŚ ŻART??LUDZIE ZA KRADZIEZ BATONIKA Z BIEDRONKI IDĄ SIEDZIEC DO WIEZIENIA.

Bo to policjantka była, nie wiesz że im wolno więcej? Np. było takich dwóch co po pijaku wpadło samochodem do rzeki, oni np. dalej pracują w zawodzie :)))). Ko**** polski grajdół :)))

Rodzina Karkonoska jest komitetem któremu zawsze blisko było do wartości chrześcijańskich...jednak w tym przypadku coś komuś umknęło :) A po VII nie kradnij...trzeba przyznać że napad na bank (czy choćby jego placówkę) dość interesująco wygląda w dossier kandydatki. Ot jakim to ludziom zdarza się chcieć sięgać po władzę. Wyborcy muszą być czujni.
I dwa Bolki kandydują z tego komitetu...ciekawe ciekawe

cienkie bolki ???????????

Bardzo, bardzo cieńkie bolki.

faflik z tych Cieplic nic nie szczeknie??? Klamliwe PiSiory!!!!

A co na to PiS?! Przecież to dyskwalifikacja dla listy na Zabobrzu! Szczególnie, że ten gość startuje tam z jedynki. Dziwie się, że jeszcze go nie pogonili. Mam nadzieję, że wyborcy to zrobią.

Pan Rypiński po wpadce ze skazaną za napad na liście wyborczej powiniej zresygnować z kandydowania z listy PiS. Nie potrzeba nam takich radnych!

Jak facet może być pełnomocnikiem wyborczym jednego komitetu a startować z drugiego? To legalne? Bo, że gość poglądow politycznych żadnych nie posiada, to już wiemy (dziś staruje z od pisiorów, w ostatnich wyborach od byłego platfusa Obrębalskiego)...

Jakiś żart? Nie sprawdzili ,kogo wystawiają? Pan pełnomocnik za bardzo z głową w chmurach chodzi,bliżej ziemi panie szanowny :)Mniej kontaktów z aniołkami,więcej z ludźmi :D

Drodzy Państwo
Bardzo Was proszę, abyście wstrzymali się od "spontanicznych" komentarzy, gdyż świadczą one o Waszym całkowitym braku znajomości przepisów. Po pierwsze - nie jest zabronione sprawowanie funkcji pełnomocnika wyborczego i startowanie w wyborach z listy innego komitetu. Po drugie - Rodzina Karkonoska jest komitetem wyborczym wyborców niezwiązanym z żadna partią i w najmniejszym stopniu nie zagraża kandydatom PiS. W obecnej kampanii zarejestrowała kandydatów tylko do Rady Miasta w Piechowicach. Do tej rady partia Prawo i Sprawiedliwość nie zarejestrowała swoich kandydatów.Nie ma więc żadnej konkurencji.
Pragnę dodać, ze Rodzina Karkonoska od 2002 r. startuje w wyborach samorządowych, nie po to by zbijać kapitał polityczny, ale by dać szansę startu osobom niepowiązanym z partiami politycznymi. Założycielom tego komitetu zależy tylko i wyłącznie na tym by zachęcić do aktywności społecznej jak największą liczbę ludzi, co przecież służy naszej lokalnej demokracji. Od samego początku, ja Józef Rypiński jestem pełnomocnikiem tego komitetu.
Co zaś tyczy się Pani Katarzyny - o jej przeszłości nic nie wiedziałem, gdyby tak było, nie znalazłaby się na liście kandydatów. Dajcie spokój tej Pani. Mają prawo ją oskarżać tylko ci, którzy sami są bez grzechu.
Pozdrawiam wszystkich uczestników forum, także komentatorów, którzy zbyt łatwo dają się ponosić emocjom.
Do zobaczenia przy urnach wyborczych.
Pozdrawiam. Z wyrazami szacunku - Józef Rypiński
(jedynka PiS w okręgu I Jelenia Góra).

Nie powiązanych z partiami politycznymi??? Przecież Pan jest szefem lokalnych struktur Solidarnej Polski! To Pan partyjny i bezpartyjny zarazem?

"Jedynka PiS"? Pan przecież nie jest członkiem PiS... W ostatnich wyborach startował Pan z komitetu Marka Obrębalskiego.

Po takim "tłumaczeniu" mam nadzieję, że tak subtelnie podkreślana przez Pana "jedynka PiS w okręgu I Jelenia Góra" będzie jedynym Pana osiągnięciem w najbliższych wyborach. Szczególnie, że to nie jedyna Pana wpadka z nieciekawym towarzystwem... i jego agenturalną przeszłością, z czego wyborcy PiS powinni szczególnie zdawać sobie sprawę.

Rafał Szymański "szaleje" na forum.
Nawet ma wymyślne nicki.

Głupszego tłumaczenia jeszcze nie widziałem.Prawo oskarżenia kandydatki nie miał nikt bezgrzeszny ,a prokurator,z prawa tego skorzystał ,a sąd mu przyklasnął,koniec kropka,po co wypociny na poziomie gimbazy spod znaku JP rodzaju "tylko Bóg moze nas sądzić",o pardon "sondzić".Komentatorzy nie mają obowiązku wiedzieć o przeszłości kandydatki,pełnomocnik niestety już tak,bo swoją nieroztropnością i liczeniem na siły wyższe naraża na niebezpieczeństwo przegranej całą formację,która będzie kojarzona nie z dobrotliwymi tekstami pana pełnomocnika ,ale z kandydatką-kryminalistką.Tylko tyle i aż tyle.Tak się kończy łapanie wielu srok za ogon.
PS Komitety startują nie po to by "dać szansę startu" ,ale po to ,by wygrywać.W przeciwnym razie najzwyczajniej marnują swój czas i potencjał.