To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kajakarze powrócili na Bóbr

FOT. Tomasz Czaplicki

Kajakarze Karkonoskiego Klubu Kajakowego powrócili do treningów freestyle’u kajakowego na rzece Bóbr w Jeleniej Górze.

Nasi kadrowicze Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki wraz z innymi zawodnikami KKK Jelenia Góra zainaugurowali letnią część przygotowań do najważniejszych imprez sportowych freestyle’u kajakowego w Polsce i na świecie.

W związku z przedłużonym okresem zimowym, a potem stanami alarmowymi na rzekach Bóbr i Kamiennej nasi kajakarze powrócili na wody otwarte w połowie maja. „Zwykle zaczynamy trenować w odwoju i na rzece już pod koniec marca, ale sezon zimowy się znacznie przedłużył. Super było poczuć skok adrenaliny podczas spływów Kamienną, najtrudniejszą polską rzeką górską, ale czuliśmy głód freestyle’u i gdy tylko woda w Bobrze opadła, wznowiliśmy treningi kajakowych ewolucji.” Tomasz Czaplicki .

Cały okres zimowy Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki ciężko trenowali w Termach Cieplickich, gdzie w ramach treningów Kadry Narodowej szlifowali formę pod kontem techniki wykonywania figur. „Czas spędzony na basenie wykorzystaliśmy do udoskonalenia techniki wykonywania trudniejszych figur i bardziej skomplikowanych połączeń. Dopracowaliśmy z Tomkiem technikę kilku bardzo wysoko punktowanych ewolucji i dzięki temu teraz, gdy zaczęliśmy trenować na rzece już obserwujemy wyraźne postępy.” - mówi Zofia Tuła.

Zofia Tuła Zosię i Tomka można było spotkać w Borowym Jarze już dwa tygodnie temu, kiedy to ćwiczyli przed startem w AMP Kamienna. Spacerujący wzdłuż brzegu rzeki Bóbr mogli też zaobserwować, jak nasi zdobywcy Pucharu Świata uczyli tajników freestyle’u kajakowego grupkę kajakarzy, którzy na zajęcia przyjechali aż z Trójmiasta i okolic.

Zosia i Tomek przygotowują się do startu w Mistrzostwach Europy we Freestyle’u Kajakowym, które odbędą się w Vaires Sur Marne, we Francji na początku października. Zawody te pierwotnie miały się odbyć w 2020 roku, ale z powodu pandemii Covid-19 przeniesiono je na sezon 2021. Miejscem rozgrywania imprezy będzie tor olimpijski do kajakarstwa górskiego przygotowany na Igrzyska w Paryżu 2024. Trzymamy kciuki za pomyślne przygotowania naszych zawodników, którzy podczas nadchodzącego sezonu startów będą współzawodniczyć z resztą światowej czołówki freestyle’u kajakowego.

Warto przypomnieć, że podczas ostatnich rozegranych mistrzostw starego kontynentu Tomek zdobył tytuł Mistrza Europy w K1M, a Zosia wywalczyła brąz w K1K. Sezon 2021 to nie tylko freestyle. Zawodnicy Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry planują również wziąć udział w kilku imprezach ekstremalnego kajakarstwa górskiego.

Kajakarze powrócili na Bóbr
Kajakarze powrócili na Bóbr
Kajakarze powrócili na Bóbr
Kajakarze powrócili na Bóbr
Kajakarze powrócili na Bóbr
Kajakarze powrócili na Bóbr
Kajakarze powrócili na Bóbr

Komentarze (1)

Płynąłem kajakiem po Bobrze. Smród niesamowity. Wcześniej płynąłem gdzieś pod Olsztynem, zupełnie inne doznania organoleptyczne.