To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jubileuszowe wydanie Festiwalu JGJ 2019

FOT. FC JGJ

Marek Napiórkowski, znakomity gitarzysta, pochodzący z Jeleniej Góry swoje 50. urodziny obchodził wyjątkowo. W niedzielę (27.10) sto lat zaśpiewali mu mama, siostra, przyjaciele i blisko 300 innych osób. Artysta świętował bowiem na scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida podczas koncertu Festiwalu Jeleniogórskie Gwiazdy Jazzu. Ale to nie był jedyny jubileusz tego wieczoru. Publiczność dziękowała Markowi Napiórkowskiemu za 30 lat obecności na scenie muzycznej. Aleksandra Głownia i Mirosław Salecki, pomysłodawcy i organizatorzy JGJ świętowali 10-lecie Festiwalu.

-Pomysł narodził się przypadkiem- wspominał początki JGJ Mirosław Salecki. Chodziło o to, by muzycy pochodzący z Jeleniej Góry koncertowali w naszym mieście razem ze swoimi gośćmi – tłumaczy.

Gitarzyści Marek Napiórkowski i Artur Lesicki oraz saksofonista Maciej Obara przyjeżdżali do naszego miasta ze swoimi nowymi płytami, grali z towarzyszeniem znakomitych muzyków jazzowych między innymi ze Zbigniewem Namysłowskim, Dorotą Miśkiewicz, Kubą Badachem, Anną Jopek i Henrykiem Miśkiewiczem. Publiczność jeleniogórska przyzwyczaiła się, że zawsze w październiku może liczyć na solidną i znakomitą dawkę jazzowego grania na JGJ.

Tort z płytą

W roku Marek Napiórkowski przygotował wyjątkową muzyczna ucztę. Zaprezentował materiał ze swojej najnowszej płyty HIPOKAMP . - Tytuł nawiązuje do tajemniczego i nie do końca zbadanego obszaru, jakim jest ludzki mózg – tłumaczył artysta. Album łączy wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem dźwięków elektronicznych i intrygujących dialogów instrumentów perkusyjnych. Trio, oparte na dźwiękach elektrycznej gitary, różnorakich analogowych syntezatorów (Jan Smoczyński) i stylowo brzmiącej perkusji (Paweł Dobrowolski), Napiórkowski postanowił wzbogacić na jeleniogórskim koncercie obecnością absolutnej gwiazdy jazzu Mino Cinelu, prawdopodobnie najbardziej utytułowanego perkusjonisty naszych czasów, który grał między innymi z Milesem Davisem, Dizzy Gilespie, Stingiem, Peterem Gabrielem i wielu innymi artystami. Gościem specjalnym był ceniony w Europie i na świecie saksofonista jazzowy Adam Pierończyk.

Jak na jubileusz przystało nie zabrakło na tym koncercie tortu w kształcie gitary, gromkiego Sto lat, prezentów i głośnych oklasków. Po koncercie Marek Napiórkowski częstował tortem, podpisywał płytę i dziękował za tak gorące przyjęcie.

Lesicki z Uniatowskim

Dzisiaj (28.10) o godz. 19.00 kolejny koncert z cyklu JGJ FESTIVAL 2019 – Jeleniogórskie Gwiazdy Jazzu . Na scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida wystąpi gitarzysta Artur Lesicki z zespołem. Jego gościem będzie Sławek Uniatowski, wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista. Artysta miał okazję występować u boku największych gwiazd polskiej muzyki, a szczególną sympatię publiczności zdobył głębokim, swingującym wokalem.

koncert napiórkowski (1).jpg
napiórkowski (2).jpg
JGJ.jpg
jgj2.jpg
jgj3.jpg
jgj4.jpg
jgj6.jpg
jgj7.jpg
jgj8.jpg
jgj9.jpg