To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jubileuszowe sympozjum Towarzystwa Karkonoskiego

Jubileuszowe sympozjum Towarzystwa Karkonoskiego

Już tylko najstarsi mieszkańcy Jeleniej Góry potrafią bezbłędnie rozszyfrować ten skrót: TKRiCH, a trochę łatwiej byłoby zapewne z wyjaśnieniem drugiego skrótu: JTSK. Pierwszy z nich wiąże się z założeniem w 1959 r. na fali niegdysiejszego, popaździernikowego ożywienia Towarzystwa Klubów Robotniczych i Chłopskich w Jeleniej Górze, które z kolei przekształciło się w 1976 t. w Jeleniogórskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, wielce zasłużone dla rozwoju zarówno miasta jak i regionu. 

Dla przypomnienia ich dorobku, ludzi, związanych z ich działalnością, podzielenia się często bardzo osobistymi wspomnieniami Towarzystwo Karkonoskie, następca prawny obu ww. stowarzyszeń zorganizowało w budynku „Kwadratu”, zresztą w dawnej ich siedzibie, okolicznościowe Sympozjum, w którego trakcie odsłonięto na frontowej ścianie pamiątkową tablicę. Patronowali temu przedsięwzięciu sejmik wojewódzki, prezydent Jeleniej Góry, który wydatnie je wsparło oraz starosta jeleniogórski.

W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym pani Bożena Konikowska, przewodnicząca Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP z Warszawy, Stefan Bednarek, prezes Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego, obaj wiceprzewodniczący sejmiku dolnośląskiego, Marek Obrębalski i Jerzy Pokój, oraz wielu zasłużonych działaczy d. TCHRiCH oraz JTSK (m.in. Rajmund
Jahołkowski, Elzbieta Kotlarska i Marek Nałęcz_Socha), a także dawno nie widziani b. wicewojewoda jeleniogórska Irena Siuta i b. wojewoda Jerzy Gołaczyński. Dorobek wspomnianych stowarzyszeń, został bardzo wysoko oceniony przez zarówno p. przewodniczącą RK RSR jak i prezesa DTR, zarówno z ogólnokrajowej jak i regionalnej perspektywy, przy czym prof. Bednarek podkreślał unikalność przyjętych w końcu lat 50. ub. wieku rozwiązań organizacyjnych TKRiCh i potem JTSK i ich szczególnie ważki wkład w rozwój kulturalny całego regionu.

W części seminaryjnej - poza przypomnieniem tego dorobku i udziału w jego tworzeniu konkretnych, zasłużonych działaczy - omówiono także wkład organizacji kresowiaków w kultywowanie tradycji kresowych, poznawanie nowych ojcowizn po opuszczeniu d. ziem na Wschodzie, dobre praktyki pod znakiem Ducha Gór, działalność jeleniogórskiego środowiska literackiego i potencjał artystów-plastyków w regionie, działalność na rzecz promocji Doliny Pałaców i Ogrodów oraz efekty wielostronnie prowadzonej tu edukacji ekologicznej.

Przedstawione zostały także pomysły kontynuacji i nowe pola działania Towarzystwa Karkonoskiego, w których jego prezes, Janusz Korzeń, podkreślił m.in. potrzebę podjęcia w najbliższym czasie pracę nad aktualizacją „Tez Karkonoskich”, w których sformułowano wspólną wizję przyszłości Regionu Karkonoskiego z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Przypomniano także bardzo ważną dla promocji regionu i podniesienia jego rangi na mapie kulturowej kraju i całej środkowej Europy ideę doprowadzenia do wpisu Kotliny Jeleniogórskiej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co jest jednym z głównym celów Towarzystwa w najbliższych latach.
 

sympo7.jpg
sympo.jpg
sympo2.jpg
sympo3.jpg
sympo4.jpg
sympo5.jpg
sympo6.jpg