To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jubileusz Teatru Odnalezionego

Jubileusz Teatru Odnalezionego

W tym roku 10-lecie istnienia świętuje Teatr Odnaleziony, działający w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Twórcy tej zjawiskowej inicjatywy teatralnej zapraszają na wspólne świętowanie okrągłego jubileuszu. W programie jeleniogórskich obchodów zaplanowanych na dwa dni, 22-23 maja, wystawa fotograficzna „Próba Świadectwa”, uroczysta Gala Jubileuszowa oraz spektakl "Żywoty świętych osiedlowych”.

„Próba Świadectwa”
Geografia: miasteczko zbyt daleko Wrocławia, by można było pojechać gdzieś wieczorem. Zbyt blisko, by młodzi nie widzieli możliwości dużego miasta. Zbyt małe na ośrodki twórcze, uniwersyteckie, rozrywkowe. Zbyt duże by realnie czegoś w nim brakowało.
Wystarczyło się wtedy przejść ulicami i patrzeć jak w młodych głowach gotuje się od chęci i pomysłów. Że miesiąc w miesiąc przybywa takich, którzy chcą żyć świadomiej, czerpać więcej, tworzyć i przetwarzać. To gdzieś się tli, czujesz, że jeśli choćby uchylisz okno, to wyleje się z niego czysta energia...
I nagle pojawia się Odnaleziony. Wszystkie nurty zaczynają płynąć przez jeden punkt wspólny. Niezależnie od muzy czy jej genre, od konkretyzmu po czystą formę, spajając osoby i miejsca. Masz kosmiczną pewność, że tu i teraz robisz coś właściwego. Że wszystko się zmieniło.
Przez Odnaleziony przewinął się każdy. Po latach ludzie pamiętają tylko Odnaleziony.

Tomasz Rak
Socjofizyk, Data Scientist

22 maja 2015

Galeria Korytarz JCK, ul. Bankowa 28/30, godz. 17.30
Wystawa „Próba świadectwa 10 lat Teatru Odnalezionego” to zbiór fotografii, większości projektów i spektakli realizowanych przez Teatr Odnaleziony.
Autorzy: Marcin Oliva Soto, Katarzyna Kowalska, Łukasz Gromolak, Robert Piętka, Jan Zawadzki, Filip Wieczorek, Jędrzej Witczak.

Sala Widowiskowa Jeleniogórskiego Centrum Kultury ul. Bankowa 28/30 godz. 19.00
Gala Jubileuszowa z udziałem Piotra Michalaka, Karoliny Lipskiej, Olka Różanka oraz zespołu Chorzy. W trakcie jubileuszu zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania spektakli oraz projektów realizowanych przez teatr. Gale poprowadzą Andrzej Marchowski i Jakub Mieszała.

23 maja 2015

Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 godz. 19.00
Teatr Odnaleziony: ŻYWOTY ŚWIĘTYCH OSIEDLOWYCH

Proza: Lidia Amejko
Adaptacja, reżyseria i scenografia: Łukasz Duda
Obsada: Jakub Mieszała, Diana Jonkisz, Wojciech Sałaputa
Konsultacje scenograficzne i wykonanie elementów: Wiktor Szybałdin
Management: Magdalena Rzeszutek
Produkcja: Teatr Odnaleziony
Koproducent: Klub Kwadrat
Współpraca: Jeleniogórskie Centrum Kultury

„Wielu jest takich na Osiedlu co by dobrzy być chcieli! Ale ci od razu powiem człowieku: trudne to jest. I nie na ludzką miarę krojone. Już od samego dobrochcenia taki się czujesz wzdęty, szlachetnością wezbrany aż po krtań.”
Tym razem pragniemy opowiedzieć kilka historii, które wskazały nam drogę do pracy nad spektaklem i zmusiły nas do szerszej obserwacji naszej rzeczywistości. Podążamy za autorką, która jak sama o sobie mówi: „(…)Sztukuję świat… próbuję odszyfrować sens ukryty w widzialnym.” Tak i my próbujemy odkrywać sensy ukryte w widzialnym. Bo czy atawizm ludzki, krzywda i absurdy nas otaczające powinny być znakiem ostrzegawczym przejścia na drugą - bezpieczną stronę ulicy? A ilu „świętych” Wy spotkaliśmy na swojej drodze?
Lidia Amejko - autorka takich sztuk jak: "Gdy rozum śpi - włącza się automatyczna sekretarka" , "Męka Pańska w butelce", "Dwadrzewko", "Farrago", "Nondum", "Greta", "Przemiana 1999", oraz dwóch tomów prozy: "Głośne historie" i " Żywoty świętych osiedlowych”.