To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jesienna odsłona Festiwalu Młoda Polska

W piątkowy wieczór, 7 października, jeleniogórska orkiestra symfoniczna zagra pod dyrekcją Szymona Makowskiego.

W piątek, 7 października, o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej pierwsze z październikowych wydarzeń muzycznych Festiwalu Młoda Polska im. Ludomira Różyckiego. Na początek koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Szymona Makowskiego. Jako solista wystąpi ukraiński pianista Serhiy Hryhorenko. Muzyczny wieczór słowem poprowadzi Elżbieta M. Terlega-Stachów. W programie: II Koncert fortepianowy Ludomira Różyckiego oraz Fontanny rzymskie, Pinie rzymskie i Uroczystości rzymskie Ottorino Respighi'ego. 

W niedzielę, 9 października, o godz. 17.00, także w sali koncertowej jeleniogórskiej filharmonii spektakl słowno – muzyczny „Piosenka przypomni ci” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze, solistów i chóru PSM II st. w Jeleniej Górze przygotowanego przez przez Aleksandrę Lemiszkę i Martę Mokrzycką–Myrlak oraz pianistów Zofii Stachewicz i Artura Rulewskiego. W programie wiersze poetów polskich, popularne piosenki XX – lecia międzywojennego. Całość batutą poprowadzi Sławomir Kupczak, który zajął się też instrumentacją i aranżacja piosenek na orkiestrę.

Organizatorzy Festiwalu Młoda Polska im. Ludomira Różyckiego zapraszają tez na konferencje naukową na temat twórczości patrona imprezy oraz podobieństw dzieł kompozytorów nurtu Młoda Polska i muzyki XXI wieku, która odbędzie się w środę, 12 października, o godz. 16.00, w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze. W spotkaniu udział wezmą: Elżbieta M. Terlega-Stachów (krytyk muzyczny) oraz muzyczni profesorowie: Tomasz Bugaj (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie) i Szymon Krzeszowiec (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), którzy w przyszłym tygodniu (13-14 października) także koncertować będą w jeleniogórskiej filharmonii. 

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na koncerty tegorocznego Festiwalu Młoda Polska im. Ludomira Różyckiego. Informacja, jak można je zdobyć w aktualnym wydaniu "Nowin Jeleniogórskich". Zapraszamy!