To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jesienna fala muzyczna

Jesienna fala muzyczna

„Powiew młodego jazzu" to cykl wydarzeń muzycznych - warsztatów, wystaw i koncertów popularyzujących muzykę jazzową, które odbywać się będą od 19 do 25 października 2020 roku w Jeleniej Górze oraz 6 listopada w niemieckim Bautzen.  

Polsko-niemieckie spotkania jazzowe zrodziły się przy okazji organizacji słynnego, jejeniogórskiego Festiwalu „Krokus Jazz". W tym roku „Powiew młodego jazzu" odbywa się w szczególnych warunkach. Spotykamy się pomimo pandemii, co prawda w reżimie sanitarnym, ale ze słodką świadomością, że sztuka nie zna granic, nawet tych stawianych przez wirusy. I niech tak pozostanie - mówią organizatorzy z Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Co nas czeka?

Warsztaty „Cały ten jazz 2020"
Serię imprez towarzyszących koncertowemu nurtowi wydarzenia rozpoczną warsztaty muzyczne „Cały ten jazz 2020", które od 19 do 21 października odbywać się będą w trzech jeleniogórskich szkołach (19. X - ZSOiT im. Jędrzeja Śniadeckiego, 20. X - Szkoła Podstawowa nr 11, 21. X - Szkoła Podstawowa nr 10), a wiosną przyszłego roku zawitają do szkoły średniej Gesundbrunnen w niemieckim Bautzen.

Po raz kolejny warsztaty jazzowe trafią pod strzechy jeleniogórskich i budziszyńskich szkół. Spróbujemy się przekonać, czy prezentowany przez „zawodowców" jazz nowoorleański ewoluujący do free jazzu zainteresuje wielbicieli zespołu „One Direction". Pomogą nam w tym zespoły pedagogiczne szkół, które w tym roku otworzyły swoje podwoje dla jazzu - zapowiadają organizatorzy.

Warsztaty dla uczniów poprowadzą członkowie zespołu Boundary Jazz Quintet: Marcelina Bienkiewicz (vocal), Robin Hütchen (piano), Bohdan Janeczek (saksofony), Tomasz Katschner (kontrabas), Bartłomiej Libera (perkusja).

Zespół funkcjonuje, z drobnymi zmianami w zakresie nazwy i składu, od 4 lat jako „specjalna grupa zadaniowa" konstruowana na potrzeby różnorodnych projektów jazzowych. Oprócz realizacji działań warsztatowych muzycy grywają regularne koncerty, w których programie obok standardów pojawiają się także autorskie kompozycje członków grupy. Program warsztatów „Cały ten jazz" to ponadgodzinne spotkanie z historią muzyki jazzowej. Multimedialne prezentacje połączone z wykładami są bogato ilustrowane granymi na żywo standardami. Dla wielu młodych słuchaczy jest to pierwsze zetknięcie z muzyką jazzową. Jako organizatorzy mamy nadzieję, że dzięki atrakcyjnej i przystępnej formie warsztatów ich młodzi uczestnicy zachęceni zostaną do pogłębienia swych jazzowych doświadczeń.

Koncertowy konkurs i klubowe granie
Weekendowe wieczory w Klubie Kwadrat wypełni wspólne muzykowanie niemieckich i polskich uczestników festiwalu, będące zwieńczeniem koncertów konkursowych, które w sobotę od godz. 16.00 i w niedzielę, od godziny 12.00 będzie można podziwiać w Sali Widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej. Dwudniowy konkurs, który ma na celu prezentację młodych, niemieckich i polskich artystów jazzowych, to istota i sedno projektu. Zawodowy poziom koncertów przysparza słuchaczom niezwykłych doznań artystycznych, a u jurorów powoduje ból głowy związany z koniecznością wyboru najlepszych prezentacji. To odpowiedzialne zadanie, bo nagrodami w krokusowym konkursie chwali się w swoich dossier coraz większa grupa liderów młodej, polskiej i niemieckiej sceny jazzowej. W tym roku o laur „Złotego Krokusa" rywalizować będzie 15 wykonawców wyłonionych z niemal 30 zespołów z Polski i Niemiec. Tych koncertów po prostu nie można przegapić. I spieszyć należy się z zajmowaniem miejsc na widowni, ponieważ, zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym, do sali widowiskowej wpuszczonych będzie tylko 70 osób w maseczkach. 

W sobotę, 24 października, zagrają kolejno: Tokłowicz With Strings, Yoyng Electric Band, Vincent Mesissner Trio, Franciszek Pospieszalski Trio, Maksymilian Staniszewski Trio, Piotr Szlempo Quintet i Trio Flonks. 

W niedzielę, 25 października, w konkursie wystąpią: Krzysztof Baranowski Trio, Jah Trio, Kateryna Kravchenko Quartet, Consolidation Collective, Chojnacki Miguła Contemplations, Aga Gruczek Trio, Unleashed Cooperation oraz Brasil Slums.

Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom w niedzielę o godz. 20.00

Wystawa fotografi „WOMEN in JAZZ"
Dopełnieniem jazzowego święta w Jeleniogórskim Centrum Kultury będzie wystawa fotograficzna „Notes on feelings and the power of women in Jazz" niemieckiej fotografki Raisy Galofre, prezentowana w galerii „Korytarz" JCK. Otwarcie w piątek, 23 października, o godz. 19.00.

Urodzona w Barranquilli w Kolumbii artystka, obecnie mieszka w Berlinie. Jest absolwentką komunikacji społecznej i dziennikarstwa na uniwersytecie w Barranquilli oraz fotografii na uniwersytecie w Halle. W 2019 r., w ramach nagrody Bangalo Resideny ufundowanej przez Goethe Institut, odbyła staż w Indiach. Otrzymała również stypendium LUCIE Foundation oraz nagrodę Felixa Schoellera w dziedzinie fotografii. Jej prace były prezentowane między innymi na festiwalu GETXOPHOTO w Kraju Basków, Centro Cultural Cayena w Kolumbii, Photokina Academy in Cologne, Germany i wielu innych. Od roku 2013 do 2016 fotografowała the International Women in Jazz Festival in Halle (Saale), gdzie wystawiała również swoje zdjęcia na dwóch wystawach indywidualnych, Women in Jazz… das Gefühl (2014) i Eurasien Unity - Backstage (2015) w ramach festiwalu. Od 2017 roku prezentuje swe prace w przestrzeni artystycznej SAVVY Contemporary - The Laboratory of Form Ideas w Berlinie.

O wystawie:
Pasja, siła, cisza... muzycy, poprzez utwory, które dotykają naszych serc i ciał, potrafią wzbudzić w nas różnorodne uczucia. Przez śpiew i grę tworzą wyjątkową więź z publicznością.
Z nimi przeżywamy chwile pełne spokoju i skupienia, a zaraz potem momenty przepełnione energią, emocjami i radością. Można je znaleźć na fotografiach z tej wystawy.
Zdjęcia zostały wykonane podczas koncertów i prób dźwiękowych Women in Jazz Festival w Halle (Saale) w Niemczech. Dzięki fotografiom zanurzamy się w magiczne chwile festiwalu
.
Zdjęcia przedstawiają: Angelikę Niescer (Niemcy), Kgomotso Tsatsi (Republika Południowej Afryki), Makiko Hirabayashi (Japonia), Malię (Malawi), Lily Dahab (Argentyna), Julię Hülsmann (Niemcy), Ritę Marcotulli (Włochy), Ingrid Lukas (Estonia).

Finał u sąsiadów
Swój finał Powiew Młodego Jazzu znajdzie w niemieckim Bautzen. 6 listopada tego roku, w sali widowiskowej w Socjokulturalnym Centrum Steinhaus, zagrają laureaci konkursu. A wiosną przyszłego roku znakomity zespół warsztatowy Boundary Jazz Quintet uzupełni działania warsztatowe w budziszyńskich szkołach.

Cieszmy się muzyką, dbajmy o zdrowie i trzymajmy kciuki za głównych bohaterów tego wydarzenia z nadzieją, że nic nie pokrzyżuje im rozwoju karier artystycznych. Nawet wirusy - podkreślają organizatorzy. 

Powiew Młodego Jazzu 2020.jpg

Komentarze (1)

"trzymajmy kciuki za głównych bohaterów tego wydarzenia z nadzieją, że nic nie pokrzyżuje im rozwoju karier artystycznych. Nawet wirusy - podkreślają organizatorzy" brawo, a czy ktoś trzyma kciuki za życie uczestników warsztatów i ich rodzin? Co tam babcia i dziadek, zróbmy imprezę w szkołach i sprowadźmy na nią jak najwięcej dzieci. W SP 10 właśnie potwierdzono przypadek COVID 19... ale koncert się odbył - z jakim skutkiem? Zobaczymy niedługo.