To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jesień ze sztuką w Bukowcu

Jesień ze sztuką w Bukowcu

Na dwudniową, kulturalną ucztę pod nazwą: „W gościnie u hrabiny von Reden – Jesień ze sztuką w Bukowcu” zaprasza w dniach 17–18 września, do Parku i Pałacu w Bukowcu Związek Gmin Karkonoskich.

Oficjalne otwarcie imprezy, która odbywać się będzie z okazji Światowych Dni Dziedzictwa nastąpi 17 września o godzinie 14.00. Półgodziny później rozpocznie się seminarium „Mistrzowskie jak rzadko które…”. W jego programie wykłady dr Arne Franke (Berlin): „Odkrycia widoków nieznanych autorstwa Friedricha Bernharda Wernera (1690-1776)” i dr inż Justyny Jaworek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: „Działalność planistyczna Petera Josepha Lenné na Dolnym Śląsku. Parki rezydencjonalne, zieleń miejska i projekty urbanistyczne”. O godzinie 16.00 nastąpi otwarcie wystawy „Mistrzowskie jak rzadko które” Petera Josepha Lenne. O godzinie 18.00 w parku zagra Kowarska Orkiestra Rozrywkowa, zaś o godzinie 18.30 spod pałacu na przystań przy stawie „Kąpielnik” wyruszy parada w strojach historycznych. O godzinie 19.00 rozpocznie się poetycki wieczór w Bukowcu, na przystani stawu „Kąpielnik”. Na zakończenie dnia o godzinie 20.30 zaplanowano „Bal u hrabiny w sali  starego browaru”. W programie balu: wręczenie tytułów Ambasadorów Karkonoszy, aukcja na rzecz rewitalizacji kamiennej ławki podarowanej przez króla  Prus Wilhelma IV w 1846 r. hrabinie Fryderyce von Reden, konkurs na potrawę pałacową (połączony z degustacją) i konkurs na najciekawszy strój historyczny. Rezerwacja biletów: Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów tel. 75 742 8501, 695 936 684.
Drugi dzień imprezy rozpocznie, o godzinie 11.00 odkrywanie romantycznego parku w Bukowcu, podczas wycieczki z przewodnikiem. Na godzinę 12.00 zaplanowano projekcję filmu pt. „Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej - działalność hrabiny Fryderyki von Reden” w Artystycznej Stodole, a o godzinie 13.00 w dużej sali pałacu  zostanie wyświetlony film "Po sąsiedzku", o pałacu i parku w Morawie. Po nim Marzena Muszyńska-Szwegler opowie o działalności Pałacu „Morawa” oraz Fundacji Jadwigi. O godzinie 14.00 zostanie otwarta wystawa pamiątek rodzinnych von Rotenhan, którą ubarwią wspomnienia baronowej Eleonory von Rotenhan, ostatniej przedstawicielki rodu urodzonej w Bukowcu. O godzinie 16.00 rozpocznie się spotkanie z pisarzem i artystą Henrykiem Wańkiem. Ostatnim akcentem „Jesieni ze sztuką w Bukowcu” będzie koncertowa wersja opery “Faust” Jana Wolfanga Goethego, do muzyki księcia  Antoniego Radziwiłła, w wykonaniu: Tatiany Hempel (sopran), Tomasza Krzysicy (tenor), Roberta Gierlacha (baryton), Edwarda Lubaszenki w roli księcia Antoniego Radziwiłła oraz Poznańskiego Chóru Kameralnego. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00 w Artystycznej Stodole.
Od 13.00 dla gości, którzy przyjadą do Bukowca będzie dostępna oferta małej gastronomi przy pałacu i Stodole Artystycznej. Będzie również można obejrzeć i zakupić wydawnictwa regionalne Wydawnictwa AD REM z Jeleniej Góra i skorzystać z wypożyczalni sprzętu pływającego (staw w Bukowcu) oraz przejażdżek bryczką. Dla Najmłodsi od godziny 12.00 w parku będą mogli uczestniczyć we wspólnych zabawach