To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jeleniogórskie obchody Święta Niepodległości

Jeleniogórskie obchody Święta Niepodległości

Jeleniogórzanie będą mogli świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości bardzo różnorodnie. Przygotowano okolicznościowe koncerty, prelekcje, wystawy a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.


Koncert, monodram i Łańcuch Niepodległości 9 listopada
Uroczystości rozpoczną się już 9 listopada. Na placu Ratuszowym o godz. 11.11 uczniowie jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych utworzą Łańcuch Niepodległości.

W tym samym dniu o godz. 19.00 w Filharmonii Dolnośląskiej rozpocznie się koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert otworzy neoromantyczna Uwertura Antoniego Szałowskiego, uważana przez krytyków za najdoskonalsze dzieło tego gatunku autorstwa rodzimego artysty. Usłyszymy także Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego. Dzieło dojrzewało w zamyśle autora niemal ćwierć wieku i zawiera w sobie wyrafinowane aluzje do stylu wielkich kompozytorów – Beethovena, Brahmsa, Ravela i Chopina. Na zakończenie zabrzmi Symfonia Elegijna Zygmunta Noskowskiego, pełna napięć oraz nowatorskich rozwiązań. Niezwykle efektowna całość, będąca zderzeniem dwóch motywów – zrywu wyzwoleńczego oraz przemocy – stanie się idealnym dopełnieniem tego uroczystego koncertu. Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej dyrygować będzie Szymon Makowski, Solistą jest Paweł Zawadzki (fortepian).
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej. Bilety po 20 i 30 zł.

W Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniatkowie przybliżą postać marszałka Józefa Piłsudskiego i jego rodziny. 9 listopada o godz. 18.00 w monodramie „Kobieta-rakieta. Rzecz o Oli Piłsudskiej” wystąpi Jagoda Siegień. Jest to teatralna adaptacja powieści Katarzyny Drogiej o Aleksandrze Szczerbińskiej. Wrocławska aktorka Jagoda Siegień przedstawi przemianę dobrze wychowanej dziewczyny w konspiratorkę, nauczycielkę a także więźniarkę polityczną i żonę komendanta. Wstęp na monodram jest wolny.

Bieg Niepodległości 10 listopada
W sobotę 10 listopada o godz. 17.00 z placu Ratuszowego wystartuje Bieg Niepodległości. Zawodnicy na 10 km pobiegną z placu Ratuszowego na plac Piastowski. Dystans na 5 km wystartuje ul. Wolności (MZK).

Pomnik, msza, ognisko patriotyczne 11 listopada
Pomnik upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zostanie odsłonięty w kościele łaski 11 listopada o godz. 12.30. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 na placu Ratuszowym widowiskiem plenerowym. Po odsłonięciu pomnika o godz. 13.00 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie msza święta za ojczyznę.
O godz. 14.00 zaplanowano koncert połączonych chórów uczelni wrocławskich pod dyrekcją Alana Urbanka. Będzie można śpiewać razem z nimi, bowiem uczestnicy dostaną śpiewniki z tekstami najpopularniejszych pieśni.

Wieczorem o godz. 18.30 na placu przy bazylice św. Erazma i Pankracego i Zespole Szkół Katolickich zapłonie ognisko. Zebrani przy nim jeleniogórzanie będą śpiewać pieśni patriotyczne.

W Muzeum Przyrodniczym 11 listopada o godz. 16.00 zostanie otwarta wystawy „100. rocznica obrony Lwowa”. W programie jest wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego na temat obrony Lwowa, wykład historyka z Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry oraz śpiewanie pieśni patriotycznych i lwowskich.

W MDK Muflon przygotowano wieczór wspomnień „Polska Nasza Ojczyzna – Sobieszów nasza Mała Ojczyzna”. Początek o godz. 16.00 . Wstęp wolny.

Koncert w teatrze i gala piosenki patriotycznej
To nie koniec obchodów Święta Niepodległości. 15 listopada w Zdrojowym Teatrze Animacji o godz. 19.00 na koncercie muzyków z Filharmonii Dolnośląskiej można będzie wysłuchać znanych melodii w niezwykłych aranżacjach. Oprócz pieśni żołnierskich zabrzmi także poezja Marka Grechuty oraz Jacka Kaczmarskiego. Bilety są po 22 zł.
Ostatnim akcentem obchodów będzie XI Dolnośląski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, który rozpocznie się 17 listopada o godz. 10.00 w sali widowiskowej JCK. Na festiwal przyjadą zespoły z całej Polski. Podczas festiwalu odbędą się konkurs piosenki, konkurs plastyczny oraz quiz wiedzy na temat historii Polski oraz harcerstwa.

 

11 listopada 2018 - Obchody w Jeleniej Górze.jpg

Komentarze (31)

Czytam i wygląda ze ze strony miasta wkład w obchody 100 lecie odzyskania niepodległosci znikomy.Większośc imprez organizuja stowarzyszenia i organizacje młodziezoe.Bieg Niepodległości koszt dla uczestnika 60zł rodzina 240zł!Impreza z dotowana przez UM.Filharmonia 30zł rodzina 100zł.Gala piosenki patriotycznej 22zł rodzina 88zł.Droga ta nasza niepodległość.
Za darmo łańcuch Niepodległości,Msza Sw i po mszy koncert.Jest jeszcze przemarsz placu ratuszowego pod kosciół.Podsumować ,to wiecej kapania wyborcza kosztowała niektórych kandytatów niż wkład UM w obchody.

Przyjdź na poligon na Sudeckiej, chłopaki fajną imprezę szykują.

A czego można się spodziewać? Będzie bezpiecznie/z dzieckiem można przyjść?

Słuszne oburzenie Zgga. Zabraknie gotówki na żłopanie piwa. Te wstrząsające każdym uczciwym obywatelem RP wyliczenia co i za ile, prowadzą do wniosku: zorganizujmy wzruszające obchody we własnym katolickim gronie: napijemy sie wódki, popijemy piwem, zakąsimy wodą.

Tak się zastanawiam czy organizatorzy imprez (nie tylko w moim mieście) tak bardzo nie lubią swojej ojczyzny czy się jej wstydzą? Pieśni patriotyczne? Msze? Marsze? Biegi? Ponure, zadumane święto, gdzie wspominać będą niewolę zamiast cieszyć się z wolności. Ale taki już jest ten nasz polski patriotyzm. Bez uśmiechu.

Wesoło to na Oktoberfest, ale to święto piwa, a nie patriotyczne... Inne narody też obchodzą swoje święta narodowe wyrażając dumę ze swojego kraju i jego niepodległości podobnie jak Polacy.

Jeśli władze państwowe będą obchodzić w Warszawie 100-lecie odzyskania niepodległości Polski bez zaproszonych gości, to czy mogę odśpiewać o 12godz Hymn Polski, tylko w dwóch zwrotkach, a nie w całości? I, czy to będzie patriotycznie?

Bez śpiewnika w ręce 80% mieszkańców tego kraju nie zaśpiewa więcej niż 2 zwrotki - więc Twoje śpiewanie będzie kwintesencją patriotyzmu ;)

No to mi ulżyło...

No dobrze, ale to może być także mina. Ale jeśli ktoś będzie śpiewał hymn strasznie go muzycznie fałszując, to czy nie popełni profanacji? Czy i jakie będą za to konsekwencje? o tym ani mru mru.

Nie rozumie Was, mój ojciec jak i wielu z Was wasi dziadowie walczyli o tą flagę, hymn o wolność i oto abyście moglibyć Polakami. To co tu czytam zastanawia mnie czy macie prawo mieć dokumenty z orłem i bialoczerwoną.Zastanówcie się nad sobą, bo może być, że za kilka lat nikt nie będzie wiedział co znaczy być Polakiem.

I od 89 na nich plują wyzywając ich od żołnierzy polskojęzycznych.a tak a propos; pierwszy rząd wolnej polski powstał 7 listopada 1918 r. w Lublinie pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego.ten kadzony pracownik austriackiego wywiadu Piłsudski jest taką samą "ikoną" wolności co L.Kaczyński"najznakomitszym" prezydentem RP po wojnie.

Z tą walka dziadów byłbym ostrożny i to bardzo ostrożny. „Swego poczęcia RP nie zawdzięczała nikomu, nawet samym Polakom, którzy – wyróżniając się w walkach toczonych przez wszystkie ścierające się ze sobą armie – z konieczności zmierzali do wzajemnej neutralizacji własnych sił politycznych”. Następujące później powstania wielkopolskie i śląskie, wojny z Ukraińcami i bolszewikami, napaść na Litwę były decydujące dla ustalenia granic. Sama państwowość wynikła z procesu, który – jak pisze Davies: „teolodzy mogliby nazwać protogenezą. Stworzyła się sama w próżni, jaka pozostała po upadku trzech mocarstw rozbiorowych”. Inaczej: Polska powstała z niczego bez specjalnego udziału tzw naszych dziadów. Inaczej nie wypadało.

Od paru lat Godło. Flaga zostały zawłaszczone przez kiboli,menty społeczne ,faszyzującą młodzież i fanatycznych klerykałów. Patriotyzm ukradli nam rydzyki jakieś tvrepubliki to niech się wydzierają .Patriotą to ja już byłem ,nie interesuje mnie toto w ogóle.

Przecież możesz zawiesić flagę i może ona wisieć cały rok. Powiesiłes choć raz flagę? I nie pisz mi tutaj ze kibole czy kto inny zawłaszczył flagę. Kibole pojawili się praktycznie w XXI wieku, więc 18 lat temu. Ile masz lat? Mojej flagi nikt nie zawłaszczył i wieszam ją z godnością i sercem. Dla chcącego nic trudnego. Ty najwyraźniej nie chcesz używać flagi i znajdujesz najgłupsze tłumaczenie. Prawdziwy Polak nie zważa na nic i nie szuka g****ego tłumaczenia ale świętuje najlepiej jak potrafi. Twoim najlepszym świętowaniem jest jak widać narzekanie. Żałosne

"Żałosne", to twój stary powiedział, jak twoja stara nie chciała się wyskrobać. Teraz wszyscy przez to cierpimy.

Niektóre komentarze napisali czerwoni albo potomkowie komuchów, którzy wynieśli z domu najniższe wartości z możliwych. Gardzicie tym państwem, gardzicie świętem, naśmiewacie się z wolności, której matoły byście nie mieli gdyby jej nie wywalczono. Teraz jesteście cwani bo macie w łapach komórki czy laptopy i możecie komentować ( nic poza komentowaniem nie potraficie). Gdyby wybuchła wojna to te cwaniaczki komentujące i naśmiewające się pierwsze stałyby z osranymi gaciami przy granicy uciekając. To wasze cwaniactwo jest godne pogardy. Nie szanujecie kraju, wolności i ludzi.

W 1939 r. "czerwoni",których ówczesne władze pozamykały w więzieniach,wydostawali się z zamknięcia i szli walczyć z wojskami hitlerowskimi,ginąc czesto.Ci rządzący prawicowi "patrioci" uciekli z Polski.Najnizsze wartości to ty wyssałeś z mlekiem katechety.Polska w 1918 roku nic nie wywalczyła.Dostała "wolnośc" od państw "ententy",później sama napadła na Litwę,Ukrainę Słowację,grabiąc ich terytorium.Widać,że lepiej znasz baśń o zydowskim bogu niż historię własnego(?) kraju.

Nie pajacuj Orzeł! Kto ci dał prawo do oceniania innych. Ględzisz jak wielu.

do autora ...w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa ... Inaczej w Kościele Garnizonowym.

"11 Listopada 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI 1918-2018"?Że co?I zapraszający, historyk z wykształcenia Marcin Zawiła firmujący ten tekst?Polska nie była niepodległa przez pełne 100 lat między 1918 a 2018 rokiem.Przecież od jesieni 1939 do maja 1945 nie było niepodległej Polski.11 Listopada 2018 to święto 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i tak też poprawnie jest napisane w artykule, a nie 100 lat niepodległości Polski.Sto lat niepodległości, a stulecie odzyskania niepodległości to jednak jest różnica.

Polskie nacjonalistyczne i faszystowskie bydło organizuje swoje występy także w W.Brytanii. Wyrabiają nam fatalną opinię. Polscy faszyści przynoszą na pochód wódę i race. Brytyjczycy maja tej hołoty dosyć.

Jakie obchody..przejeżdżając przez Legnica a tam miasto pięknie pięknie przystojnego w biało czerwone barwy a w Jelonce.jak zawsze nic..bo taka mamy władze. .wstyd i żenada! !!

@Nika A co, spodziewałaś się że w "czerwonej kotlinie" będą jakieś huczne obchody?Przecież tu wciąż mieszka wielu, którzy prawdopodobnie woleliby świętować 22 lipca, a nie 11 Listopada?

a w Wyborczej napisali, że patriotyzm to rasizm i trzeba faszystom zakazać święta niepodległości.

Nie bredź. To co piszesz to typowy, niby sprytny ale zawsze bełkot neonazisty.

KONSTYTUCJA ! GAZETA WYBORCZA ! KONSTYTUCJA ! GAZETA WYBORCZA ! KONSTYTUCJA ! GAZETA WYBORCZA ! KONSTYTUCJA ! GAZETA WYBORCZA ! KONSTYTUCJA ! GAZETA WYBORCZA ! KONSTYTUCJA ! GAZETA WYBORCZA ! KONSTYTUCJA ! GAZETA WYBORCZA ! KONSTYTUCJA ! GAZETA WYBORCZA !

Byłbym niepocieszony, gdyby nazistowskie debile nie mogły jutro stolicy zdemolować. Za ewentualną demolkę będzie odpowiadał PiS.

Wojciech Jaruzelski był wielkim człowiekiem, najwybitniejszym polskim politykiem XX wieku. To fakt i prawda — przy okazji mam nadzieję, że taka enuncjacja doprowadzi do białej gorączki wszystkich, po równo, antagonistów:polskich nazistów, tych z pokolenia JP2, i tych którzy czczą Piłsudskiego, i tych, nielicznych, którzy w ramach walki z władzą resuscytowali kult Wałęsy.

Jaruzelski wypier... zydow z armii. Jak jakis wysokiej rangi wojskowy mial pochodzenie zydowskie to Jaruzelski go dymisjonowal a poza tym ma fajną córke bit.ly/2PQDhbL

Najbardziej na Polskę plują ci dla których największym szczęściem jest być parobkiem u bauera lub być na placu Czerwonym 1-go Maja. Szanujcie ojczyznę, tutaj możecie mówić po Polsku.